Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Walka z wiatrakami czyli niestabilne napięcie, STABILIZATOR NAPIĘCIA A UPS

26 Paź 2018 15:04 1125 33
  • Poziom 6  
    Cześć, prowadzę nierówną walkę z niestabilnym napięciem w nowym mieszkaniu w którym jestem zmuszony zamieszkać półtorej roku.

CHCIAŁBYM UPRZEDZIĆ WSZELKIE UWAGI (TAK JAK TO MIAŁO MIEJSCE NA POPRZEDNICH FACEBOOKOWYCH GRUPACH) BYM POSZEDŁ DO ADMINISTRACJI I SKŁADAŁ PISMA, TO NIE WCHODZI W GRĘ WIĘC SZKODA STRZĘPIĆ KLAWIATURY ;)

Po przeprowadzce się do nowego mieszkania z którego już nie ucieknę, zauważyłem masakryczne spadki napięcia. Zresztą wiedziałem już o tym wcześniej że nie ma bardzo często tu prądu (wystarczy mały wiaterek, wieś). Zakupiłem UPS, dokładnie powerwalker VI 850 SE LCD. Komputer to stacja robocza do montażu filmów, pobiera około 500w, zasilacz w nim to 700w gold plus od be quiet, UPS obciążony maksymalnie w 60%.

Tutaj zaczynają się schody ponieważ UPS załącza się przy spadku napięcia poniżej 200v. A w tym mieszkaniu wahania napięcia to jakaś sieka, poniżej 200v schodzi napięcie co najmniej 2 razy na minutę, UPS wtedy przełącza się na baterię i wraca spowrotem na sieć, ponieważ te spadki są takie sekundowe. Światła w całym domu to dyskoteka, pisząc ten post UPS przełączał się już z 10 razy, w mikrofali zrobić parówki bez przgasania mikrofali to sztuka. Boję się że UPS tego nie wytrzyma ponieważ nie jest do takiej pracy przystosowany.

Praca w takich warunkach jest bardzo stresująca, tym bardziej jak mam renderować jakiś film. Wczoraj podczas wiatru nastąpiło apogeum, żarówki w mieszkaniu zaczęły mrygać jak stroboskop, spadek napięcia poniżej 200v (czyli wahanie tak 180v-210v-180v-210v-180v-210) nastąpiło w bardzo krótkim czasie, jakby w przeciągu 1 sekundy. UPS zaczął wariować i zaczął się przełączać w bardzo szybkim tempie bateria>linia>bateria>linia>bateria>linia aż padł, na ekranie LCD wszystko zniknęło, pojawiły się tylko ślaczki, PC się wyłączył chociaz telewizor i wszystkie inne urządzenia dalej pracowały. Włączyłem PC, nic się nie zepsuło, za 5 minut taka sama sytuacja, wiaterek zawiał, napięcie zwariowało, PC się wyłączył, UPS ześwirował.

TERAZ ZASADNICZE PYTANIE POSTA, CO MOGĘ Z TYM ZROBIĆ SKORO NIE MAM MOŻLIWOŚCI TEGO NAPRAWIĆ W NASTĘPUJĄCE SPOSOBY:
    -Administracja na to nie pomoże, nie ma sensu się tu rozpisywać. Sąsiedztwo i inne domy wraz z tym w którym mieszkam znajdują się na samym końcu linii, transformatora, nie wiem jak to nazwać. Były podania, pisma, drugi transformator nawet został już postawiony ale co najlepsze nie może przeciągnąć do niego kabli bo by szły przez lasy państwowe a te zablokowały te działania. I tak od 3 lat transformator stoi, wszystkim ludzion w sąsiedztwie psują się urządzenia rtv euro, sądy nie sądy, masakra. Tutaj nie ma co pisać bym walczył o to z administracją ponieważ walka trwa ;)
    -Nie mam możliwości pogrzebania w instalacji elektrycznej, nie znam się na tym a nawet jeśli bym się znał, nadal nie miałbym takiej możliwości.
    -Nie jestem wstanie wydać na lepszy UPS pieniędzy typu tysiąc złotych. Ten ups który mam świetnie się sprawdza ale nie dziwne że sobie nie radzi z tym szambem
    -Próbowałem pracować na PC bez UPS, bluescreeny i wyłączanie się PC już po kilku minutach pracy. Masakra.

Normalnie zbiera mi się na płacz, przeprowadziłem się z całym sprzętem, terminy mnie gonią okrutnie, a pracować się nie da.

Myślałem nad zastosowaniem STABILIZATORA NAPIĘCIA, który byłby podpięty do sieci a do tego STABILIZATORA, dopiero UPS, a do tego UPS dopiero STACJA ROBOCZA PC. Czy ma to jakiś sens? Czy można tak w ogóle, czy to jakieś błędne koło? Swoją drogą, przy takich spadkach co tu są to w ogóle wątpię by jakikolwiek sprzęt wytrzymał. Niby do tej pory tutaj normalnie rodzina żyła, tv i wszystko no ale te sprzęty nie wymagają takich warunków jak komputer. Stabilizator nad jakim myslałem to STABILIZATOR NAPIĘCIA AVR POWERWALKER 1200VA

POMOCY :(
  • TestoTesto
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 6  
    Dzięki wielkie za odpowiedź, nawet nie wiesz jak się cieszę że ktoś odpisał normalnie, na poprzednich forach gdzie szukałem pomocy (no, głównie tech ekipa klawitera oraz samopomoc komputerowa na facebooku) sam hejt oraz 'porady' by iść do administracji to zgłosić, gdzie z góry jak w głównym poście prosiłem by takich rad nie dawać.

Nie widzę nigdzie na wyświetlaczu AVR, spróbuję znaleźć w sofcie :) Co dokładniej sprawia tryb AVR?

Jeżeli chodzi o porządny UPS on-line, jaki polecasz? Dzięki z góry za odpowiedź! :bye:
  • TestoTesto
  • Moderator HydePark/Samochody
    Kraniec_Internetów napisał:
    Chodzi o to, że napięcie sieciowe jest prostowane i obniżane do 12V (napięcie akumulatora), a potem ponownie zwiększane i zmieniane na AC

Ogólnie idea się zgadza, ale na pewno nie do 12V. Napięcie sieciowe jest prostowane, i poprzez falownik idzie na wyjście.
    I wtedy nie ma znaczenia, czy na wejściu będzie 170, czy 250 V. Na wyjściu jest zawsze ( oczywiście w odpowiednich granicach napięcia wejściowego) 230V.

Kilkanaście lat temu miałem komputer+monitor Compaq na głębokiej wsi. Od trafa do domu ok. 3 km. Po południu, jak cała wieś krowy doiła to spadki były do 90V w gniazdku.
    Zarówno komputer, jak i monitor działał bez żadnego problemu. Bez UPSa.
  • Poziom 1  
  • Poziom 28  
    W takiej sytuacji tylko UPS typu on-line. Jego nie interesuje co się dzieje w gniazdku w pewnym sensie. Na wyjściu zawsze będziesz miał stabilne 230 V. Poszukaj coś używanego, najlepiej z podłączeniem zewnętrznego akumulatora. Tego co masz UPS'a się pozbądź. Te AVR'y w UPS'ach tanich są nic nie warte, to samo co by ich nie było.
  • Pomocny post
    Poziom 1  
    Ponieważ chcesz tym zasilać komputer, to pełna (czysta) sinusioda na wyjściu jest konieczna.

Bzdura. Zasilacz komputerowy to przetwornica, która prąd wejściowy AC i tak prostuje, więc.... "wisi" jej czy dostanie sinus, czy prostokąt na wejściu, czy nawet DC.

bo komputer ma współczynnik mocy bardzo bliski 1.

Pewien jesteś? Współczynnik mocy zbliżony do jedności mają odbiorniki rezystancyjne (grzałka , żarówka itp).
  • Poziom 28  
    Pamiętaj, że nie będzie włączał się co jakiś czas, tylko będzie non stop pracował, grzał się a wentylator będzie ciągle się kręcił.

Typu on-line zawsze będzie głośny, tam non-stop pracuje wiatrak. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby UPS stał w wyizolowanym miejscu i od niego poprowadzenie przedłużacza do pokoju. Możliwości jest dużo.

Ja kiedyś jak robiłem certy Cisco miałem w domu, w swoim pokoju lab, który pracował 24/dobe i spałem przy tym. Da się przyzwyczaić. :) Jak kupi desktopowy on-line to tam jest dość duży wiatrak, max 45 dB.
  • Poziom 1  
  • Poziom 6  
    Ale w zasadzie powinieneś to zrobić. Może spróbujcie zgłosić to na raz, albo złożyć wspólny pozew sądowy. Dostarczana energia elektryczna jest niezgodna z normami, oraz niezgodna z umową. Może zgłoś to do Zakładu energetycznego, by założyli na linię rejestrator parametrów sieci na kilka dni. Wtedy dopiero zobaczą co się dzieje.

Sprawa ciągnie się 3 lata, ja mieszkam tu od miesiąca i ponowiłem temat, przyjechali 10 dni temu, podłączyli rejestrator, oczywiscie stwierdzili że jest dramat ale zamontują tylko warkocz który oczywiscie nic nie pomógł :) Wcześniej sprawa po wielu zgłoszeniach stanęła na tym że owsze, wybudowali drugi transformator po tej stronie wsi na której mieszkam aktualnie ale na samej końcówce gdy mieli ciągnąć kabel z transformatora do domów okazało się że lasy państwowe tego zabraniają bo by właśnie przez las państwowe owe kable szły. Sądy nie sądy i inne, masakra :) Poszukam tego AVR, w instrukcji jest nawet ilustracja jak na LCD ten avr jest włączony. Zadzwonię również do serwisanta tego UPS. Dzięki.
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 28  
    Zamiast proponować jak najszybsze pozbycie się tego UPS'a to idiotyczne porady o AVR... który w takich UPS'ach "nie istnieje" a jego szybkość jest mniejsza od poruszającego się żółwia. Gość z Techtronu testował te "tanie" AVR'y... Dobre AVRy to są w upsach za kilka tys. złotych i wyżej.
  • Poziom 1  
  • Poziom 6  
    Panowie :D Czyli weźmy pod uwagę że administracja dalej mnie zleje ciepłym moczem. Jaki UPS do załóżmy 1000 zł polecacie? Na co patrzeć, już mnie głowa boli od czytania o czymś na czym się nie znam a czas ucieka...Spróbuję mój miesięczny UPS sprzedać w takim razie i kupić lepszy, ciekawe tylko czy będzie tak samo czy nie ;)
  • Poziom 28  
    Jak chcesz z tej samej marki i nowy chyba raczej ten https://allegro.pl/ups-power-walker-on-line-1000va-4xiec-czysty-sinus-i7574569157.html Ja bym jeszcze poszukał używanych APC, ale nie wiem czy znajdziesz za 1k.

Zakres napięcia wejściowego: 110 - 290 V
    Zakres częstotliwości wejściowej: 40 - 70 Hz

Jak na tak tani UPS on-line całkiem niezłe parametry wejściowe. Dopiero poniżej 110 V praca będzie tylko z akumulatora. Dość krótka bo siedzi tam aku 9 Ah. UPS posiada wyprowadzenia pod zew. akumulator.
  • Poziom 1  
    Współczesny niekoniecznie. Problemem jest układ korekcji współczynnika mocy.

Tylko akurat PFC nijak się ma do pracy samego zasilacza. Ten układ "poprawia" cos fi od strony sieci. Dla zasilacza jest obojętne czy PFC jest, czy go nie ma. I tak będzie działał.

Gdyby było tak jak mówisz, to 90 % komputerów nie pracowałoby przy zasilaniu z tanich UPSów w których napięcie wyjściowe koło sinusoidy nawet nie było.

W dzisiejszych zasilaczach stosuje się Aktywne układy korekcji współczynnika mocy, czyli APFC. Wyglądają one tak:

Nawet jeżeli układ PFC ( APFC) ulegnie uszkodzeniu, to i tak sam zasilacz dalej działa.
    Nawet ze schematu który podałeś to wynika.
  • Poziom 1  
    Szczególnie jak spali się tranzystor, dioda złapie przerwę

Przypadki drastyczne, i rzadko spotykane.

napięcie samoindukcji cewki ubije mostek prostowniczy.

Dziwne, że podczas "normalnej" pracy PFC, gdzie tranzystor przełącza kilkadziesiąt, kilkaset czy więcej razy na sekundę napięcie indukujące się w cewce niczego nie ubija....
  • Poziom 1  
  • Poziom 6  
    Najpierw to Ty włącz AVR w swoim UPSie.

Chciałbym, szkoda że w sofcie się nie da, również pobrałem najnowszy soft, jest troche zmian nadal jednak tryb AVR znikomy. Dziwne jest tylko że komunikat że jest w trybie avr pojawiają się co jakiś czas w belce jak na zdjęciu tutaj na dole okienka:

Pojawia się tak na sekundę jak widać po czasie zdarzenia jednak na ekranie lcd nie jest to widoczne. Czekam aż mi odpisze producent na facebooku ale cisza, serwisant nie odbiera ale on nawet nie wiedzial ze sie da wylaczyc dzwiek w tym UPS'ie wiec nie ma raczej na co liczyc ;)
  • Poziom 39  
    psychosuperior napisał:
    Tutaj zaczynają się schody ponieważ UPS załącza się przy spadku napięcia poniżej 200v. A w tym mieszkaniu wahania napięcia to jakaś sieka, poniżej 200v schodzi napięcie co najmniej 2 razy na minutę, UPS wtedy przełącza się na baterię i wraca spowrotem na sieć,
    Kolego trochę mocy z sieci dostajesz- nawet sporo.
    Jest proste rozwiązanie problemu.
    Podnieść napięcie w sieci o 10%.

Do tego służą od 150 lat transformatory i autotransformatory.
    Używam takie autotrafo 2,5KW.
    Ustawia się wartość napięcia na 250V, jak w sieci spadnie do 190,będziesz miał na wyjściu 210-220.
    Można zastosować trafo podwyższające nawet trochę więcej.
    Pracujące z siecią na zasadzie auto-trafa.

Dodatkowo trzeba zastosować kontroler napięcia bo w tak wadliwej sieci może pojawić ie napięcie o normalnej wartości, albo nawet zawyżone.
  • Poziom 1  
  • Poziom 6  

Jest tam sporo okienek ale w żadnym nie da się praktycznie nic zrobić bo wszystkie opcje są jakby niedostępne. Ogólnie rozkminiłem raczej tą aplikacje do maksimum ponieważ jest takie okienko jak 'sterowanie urzadzeniem' po wejściu mamy do zaznaczenia powiadomienia audio z UPS, czyli irytujący buzzer, gdy to odznaczymy to nie można kliknąć ''ok'' ponieważ jest niedostępne. Serwisant powerwalker też nie wiedział co z tym zrobić jak i cały internet. Dopiero po wejsciu w zakładke ''system'' mamy ''aktualnie jako administrator''. Wszedłem w to i było podaj hasło więc podałem cokolwiek, było że błąd i że domyslne hasło to 'Administrator', wpisałem i ku mojemu ździwieniu i bez żadnego komunikatu że ''zalogowano jako administrator'' czy cokolwiek, nagle mogłem kliknąć w to 'ok' po odznaczeniu sygnałów audio ;) Zresztą po 'zalogowaniu się' jako administrator znika napis w nazwie okna ''tylko do odczytu''. Szkoda że jest to takie prymitywne i wprowadza ludzi w błąd bo komunikat 'aktualnie jako administrator' raczej nie sugeruje że dopiero na admina zalogować się trzeba. Oczywiscie na fejsie polecili mi demontaż/lutowanie/wygłuszanie buzzera, na osobnym wątku dawno założonym na elektrodzie polecali podobnie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3391392.html

Ta apka jest strasznie lakoniczna, masz komunikat że jesteś adminem, niby się logujesz i nic sie nie dzieje a tu nagle można odznaczyć sygnał audio :) Ale poza tym, nic sie nie zmieniło, klikałem w tej apce prawie godzine ale nic się tam nie da za bardzo zmienić, próbowałem naprawdę na wszelakie sposoby, niczym za dawnych czasów na pegasusie próbowało się popchnąć grę dalej w dziwnej lokacji lub kultowej tungusce na psx :D Tutaj po prostu takiego trybu sie wybrac nigdzie nie da (AVR) chociaż na lcd to AVR jest gdy włączam UPS i wszystkie opcje na LCD się przy starcie wyświetlają.

Na obrazku np w zakładce SNMP(S) wszystkie opcje są nieodstępne, dopiero po 'podświetleniu' SNMP po lewej stronie w tej liście pojawiają się tam jakieś opcje, tak zresztą cały ten program jest skonstruowany, wszystko niejasne, po podświetleniu czegoś dopiero mamy jakies opcje ale i tak w nich nic sie zmienic sensownego nie da. Tak samo jak w tym dużym oknie jest zakładka ''status'' ze strzałką obok w dół sugerującą jakieś rozwijane menu i tam by można było wybrać na AVR, ale oczywiscie nic sie nie dzieje po kliknieciu w tą strzałkę. Czekam na jutro, może mi facebook od powerwalkera odpisze :) Chociaż, oni nie zdawali sobie sprawy jak wyłączyć dźwięk w ich UPSie także...
  • Poziom 28  
    Ja też bym nie kombinował z podbijaniem napięcia. Widać po fotkach, że czasami jest 236 V. Rozwiązanie dobre to UPS on-line. Nic Wam nie dadzą te AVR'y w tej zabawce...
  • Poziom 6  
    emigrant napisał:
    Ja też bym nie kombinował z podbijaniem napięcia. Widać po fotkach, że czasami jest 236 V. Rozwiązanie dobre to UPS on-line. Nic Wam nie dadzą te AVR'y w tej zabawce...

Mimo wszystko, spróbuję uruchomić ten tryb AVR, jeżeli to nie pomoże, kupuję UPSa on-line :)

Tutaj jeszcze tylko wrzucę film (jeżeli ktokolwiek będzie miał w ogóle czas to obejrzeć) z programem od UPS'a w którym pokazuje opcje poszczególnych okienek ponieważ wklejanie screenów to padaka ze wszystkim opcji. Dodam tylko że to był mój 1 film kiedykolwiek gdzie przechwytywałem obraz z windowsa i nie nagrało się okno z nazwą aplikacji itp o którym tam w filmie wspomniałem. Było to również 1 raz gdy nagrywałem swój głos także może to głupie ale było to lekko stresujące co słychać, a no i żona już obok spała to musiałem mówić pod nosem ;)

https://www.youtube.com/watch?v=J9E8YDyOLPA&feature=youtu.be

NA FILMIE ZAPOMNIAŁEM POKLIKAĆ TE IKONKI PRZYPOMINAJĄCE KALENDARZ ITP które znajdują się zaraz pod opcjami, są one tylko powieleniem tych już z rozwijanych menusów, czyli same od event logów itp.
  • Poziom 39  
    CYRUS2 napisał:
    Podnieść napięcie w sieci o 10%.
    To jest zdecydowanie głupi pomysł i niebezpieczny.
    Zanim kolega napisze, że to jest głupi pomysł to niech się kolega nauczy czytać.
    CYRUS2 napisał:
    Dodatkowo trzeba zastosować kontroler napięcia bo w tak wadliwej sieci może pojawić się napięcie o normalnej wartości, albo nawet zawyżone.
    Autor nie ma zbyt niskiego napięcia w sieci.
    Znów ma kolega problemy z czytaniem i rozumieniem postów.
    psychosuperior napisał:
    poniżej 200v schodzi napięcie co najmniej 2 razy na minutę, UPS wtedy przełącza się na baterię i wraca spowrotem na sieć, ponieważ te spadki są takie sekundowe. Światła w całym domu to dyskoteka, pisząc ten post UPS przełączał się już z 10 razy, w mikrofali zrobić parówki bez przgasania mikrofali to sztuka.
  • Poziom 28  
    Jeżeli komputer to Twoje narzędzie pracy, robisz jakieś długie renderingi to nie ma innej opcji, UPS online. W poście #17 za rozsądne pieniądze masz ups'a on-line nowego tej samej marki co masz tę zabawkę. Chyba nic lepszego nie znajdziesz do 1k pln. Jak kasa nie gra roli to APC.
    Pamiętaj, że taki ups online będzie trochę hałasować. 45 decybeli może nie będzie dokuczać, ale będzie słyszalne.

W tym co masz pewnie AVR jest wbudowany(o ile jest?) i działa niezależnie od softu imho z racji jego budżetowości. Ani go nie wyłączysz ani włączysz. Jak będziesz miał skoki napięcia tak jak pisałeś, że w ciągu sekundy kilka, czy kilkanaście skoków nic ten AVR nie pomoże.

Ja mam APC Smart'y w domu. Kiedyś ustawiłem w epromie czułość na High to podczas burzy tak jak u Ciebie w ciągu kilku sekund było z kilkanaście, czy kilkadziesiąt przełączeń na baterię, aż UPS po 30 sekundach padł. W sensie "zdurniał", według ups'a rozładował się akumulator i się wyłączył. Oczywiście akumulatory były w pełni naładowane. Wróciłem z powrotem do ustawienia Medium i tak mam do dziś SENSE : Medium.