Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niezależne otwieranie / zamykanie anteny

26 Paź 2018 17:01 336 6
  • Poziom 6  
    Witam,

w samochodzie posiadam antenę z silniczkiem elektrycznym który rozsuwał antenę. Przy oryginalnym radioodbiorniku antena ta była rozsunięta cały czas gdy odbiornik był włączony - niezależnie od trybu czy są to kasety czy radio. Silniczek jest zasilany kablem który według ISO służy do włączania silniczka anteny, włączania wzmacniacza.

Problem polega na tym że chce zakupić nowy odtwarzacz z obsługą bluetooth, CD, USB. Chciałbym żeby antena się rozsuwała tylko i wyłącznie gdy ustawie tryb radio, a przy CD, BT, USB żeby była schowana. Może ktoś z was orientuje się które nowe radioodbiorniki obsługują ustawienie zasilania na tym przewodzie - z racji że jest to przewód do wzmacniacza to pewnie nie jest tak że tylko przy trybie radio będzie podawał zasilanie, tylko pewnie jest to kwestia do ustawienia w opcjach, ale mogę się mylić.

Przeglądałem strony producentów sprzętu i niestety nie znalazłem informacji ani w stronach przedmiotów, ani w instrukcjach na ten temat.

Pozdrawiam,
    Mateusz Błaszczyk
  • Poziom 17  
    Trzeba poszukać radyjek z wyjściem oznaczonym jako ANT. Najczęściej na osobnym kabelku, w radiach fabrycznych, gdzie producent ma swój standard sygnałów oprócz +, - , Acc robią różnie.

Tak to powinno np. wyglądać:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3455981.html

Najlepiej sobie wymyśl jakie radio się interesuje i poszukaj w instrukcji czy ma.
  • Poziom 6  
    basti1984_2007 napisał:
    Trzeba poszukać radyjek z wyjściem oznaczonym jako ANT. Najczęściej na osobnym kabelku, w radiach fabrycznych, gdzie producent ma swój standard sygnałów oprócz +, - , Acc robią różnie.

Dzięki za odpowiedź, ogólnie wiem że radyjko musi mieć wejście antenowe oraz ten właśnie niebieski kabelek oznaczany jako ANT, na przejściówce którą która zamienia oryginalne złącze w radiu na ISO taki kabelek nazywa się Power Antenna.

Chodzi o to czy da się wysterować ten sygnał, wydaje mi się że w większości modeli napięcie jest podawane na ten kabelek cały czas, mi chodzi o to żeby napięcie było podawane przy trybie RADIO, bądź ewentualnie ręcznie do zmiany w ustawieniach, niezależnie od trybu.

basti1984_2007 napisał:
    Najlepiej sobie wymyśl jakie radio się interesuje i poszukaj w instrukcji czy ma.

Przeszukałem trochę modeli na stronach producentów i w żadnym z nich nie ma wzmianki o możliwości wyłączenia podawania napięcia na silniczek anteny, jedynie jest wzmianka o tym kabelku i wyjściu o którym mówisz, czyli mniemam że w większości przypadków jest zasilana cały czas po włączeniu radia. Możliwe że może w starszych modelach, a nie tych co producenci prezentują na stronach może jest ta funkcja.
  • Poziom 21  
    Radia SONY mają osobny kabel ANT REM ( +12V załączane tylko gdy gra radio - przy USB i innych źródłach zanika ) i AMP. REM ( +12 załączane gdy tylko radioodbiornik jest włączony ).
    Nie wszystkie modele mają te 2 kabelki więc warto pofatygować się do sklepu i obejrzeć wiązkę.
    Jeżeli radio ma RDS to to funkcja nasłuchu komunikatów drogowych TA musi być wyłączona.
  • Poziom 6  
    Bejz napisał:
    Radia SONY mają osobny kabel ANT REM ( +12V załączane tylko gdy gra radio - przy USB i innych źródłach zanika ) i AMP. REM ( +12 załączane gdy tylko radioodbiornik jest włączony ).

Dzięki za odpowiedź. Na kostce jest wiele miejsc nieużytych, z tym że jak to jest zrobione ze standandardem ? Jak kostkę mamy od samochodu w której idzie antena, a po drugiej stronie w radiu w miejsce tej kostki kabel wchodzi do amp rem a nie ant rem, więc rozumiem że wtedy się przerabia kostki?

Niestety praktykowali to chyba w modelach już nie produkowanych, bo na ich stronie te modele co sprawdzałem to w instrukcji jest jedno wyjście ogólne + 12 v do wzmazniacza i silniczka anteny.
  • Poziom 25  
    Jak nic się nie znajdzie, to można zaingerować we wnętrze radia i znaleźć sygnał, który załącza tuner radiowy. Później już z górki, czyli np. sygnał steruje przekaźnikiem, a ten silniczkiem anteny.
  • Poziom 6  
    misiek1111 napisał:
    Jak nic się nie znajdzie, to można zaingerować we wnętrze radia i znaleźć sygnał, który załącza tuner radiowy. Później już z górki, czyli np. sygnał steruje przekaźnikiem, a ten silniczkiem anteny.

Trzeba też znaleźć sygnał, który załącza tryb następny po tunerze żeby wysterować przekaźnik by wyłączył silnik anteny? Chyba że sygnał który masz na myśli co załącza tuner radiowy, jest ciągły podczas uruchomionego tunera, a nie tak jak myślę że podczas naciśnięcia przycisku MODE do przełączenia na tuner.

EDIT:

Mam 2 zapiski z instrukcji Pioneer'a, pierwszy z nich sugeruje że jak jest odpowiednie źródło to antena się rozsuwa / wysuwa
    Drugi mówi że sygnał jest wysyłany gdy jednostka jest po prostu włączona.
    Mam już mętlik w głowie, ktoś może korzysta z tych Piooner'ów i potwierdzi jak działa wysuwanie anteny? Ogólnie w schemacie podłączeń widać że inaczej się podłącza gdy na końcu chcemy sterować wzmacniaczem, a inaczej gdy anteną, więc może jednak sugeruje to że gdy podłączymy antenę to ona będzie działała tylko gdy jest włączony tuner.