Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Ładowanie dwóch akumulatorów 12V połączonych szeregowo

26 Paź 2018 18:09 1050 39
 • Poziom 1  
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • TermopastyTermopasty
 • Pomocny dla użytkowników
  Kamel1404 napisał:

  Chciałbym dorobić do niej ładowarkę; wpadłem na pomysł aby połączyć dwie gotowe ładowarki szeregowo.

  Jeżeli już chcesz je ładować szeregowo, to użyj jednej ładowarki na 24V.
 • Poziom 1  
 • Poziom 41  
  Kamel1404 napisał:
  ponawiam pytanie: czy posiada ktoś schemat aby samemu zrobić taką ładowarkę?
  Kolego trochę własnej inicjatywy, przecież jest mnóstwo różnych schematów i opisów. Chyba że Masz "bana" na google. :wink:
  Np. ten co w załączniku. Odpowiedni transformator, ustawiasz odpowiednie napięcie wyjściowe (29,6V) oraz prąd ładowania.
 • Pomocny dla użytkowników
  Był tu na Elektrodzie nawet prostszy schemat. Trzeba tylko odpowiednio zwiększyć napięcie zasilania.

  - Ładowanie dwóch akumulatorów 12V połączonych szeregowo
 • TermopastyTermopasty
 • Pomocny dla użytkowników
  Dodam jeszcze od siebie, że często ładowarki oryginalne dołączane do sprzętu, są bardzo proste. Jedyną regulacja prądu jest wstawiony w szereg zasilania odpowiedni rezystor. Czasem dołożona dioda świecąca jako kontrolka przepływu prądu.
 • Poziom 1  
 • Poziom 28  
  Henryk361 napisał:

  Cytat:
  nie prościej każdą ładowarką ładować jeden akumulator


  i to wbrew pozorom może być najlepsze rozwiązanie. :D
 • Poziom 41  
  Kamel1404 napisał:
  A ten zestaw avt na pewno jest do ładowania akumulatorów 24V?
  On jest dedykowany dla akumulatorów 12V, lecz niema żadnego problemu aby zaadoptować go na 24V.
  Kondensatory C1 i C2 wymienić na takie o większym napięciu, np. 1000uF/63V.
  Transformator o napięciu wyjściowym np. 26 VAC.
  Napięcie wyjściowe (29,6 VDC) ustawiasz potencjometrem PR1, należy również dokonać korekcji wartości R3, R4.

  MACIEK_M napisał:
  Henryk361 napisał:

  Cytat:
  nie prościej każdą ładowarką ładować jeden akumulator


  i to wbrew pozorom może być najlepsze rozwiązanie. :D
  No nie wiem, za każdym razem trzeba by było "wyciągać" akumulatory.

  P.s.

  Recykling jest w "modzie".
  Zasilacz od starej drukarki HP (28V/1A) i odrobina własnej inwencji.
  Zasilacz od starego laptopa (np. 19V/xA) plus: przetwornica Step-Up, plus:układ z załącznika (#8).
 • Poziom 28  
  gumisie napisał:

  Cytat:
  No nie wiem, za każdym razem trzeba by było "wyciągać" akumulatory.


  A po co? :D
 • Poziom 41  
  MACIEK_M napisał:
  gumisie napisał:

  Cytat:
  No nie wiem, za każdym razem trzeba by było "wyciągać" akumulatory.


  A po co? :D
  Nie znam konstrukcji hulajnogi jaką posiada autor tematu, lecz te z którymi ja miałem do czynienia, akumulatory były umieszczone wewnątrz podstawy (nie wiem jak to nazwać, część ramy na której się stoi) i aby się do nich "dostać" należało ją rozkręcać. :cry:

  Pozdrawiam.
 • Poziom 1  
 • Specjalista elektronik
  Może należy wyprowadzić końcówki tych akumulatorów na gniazda, do których będzie się podłączać ładowarki? Tylko sugerowałbym pociągnąć do gniazd 4 przewody, choć wydaje się, że wystarczyłyby 3 - żeby ładowanie obu akumulatorów było niezależne, nie miało wspólnego odcinka przewodu - jego oporność mogłaby zakłócać pomiar napięcia.
 • Poziom 41  
  _jta_ napisał:
  Może należy wyprowadzić końcówki tych akumulatorów na gniazda, do których będzie się podłączać ładowarki?
  Moim zdaniem to bezsensowne rozwiązanie (dwie ładowarki :cry: ). W hulajnogach z którymi miałem do czynienia, były wyprowadzone gniazda dla dedykowanych ładowarek.

  Pozdrawiam.
 • Poziom 1  
 • Pomocny post
  Pomocny dla użytkowników
  Do punktów A i B ma wejść napięcie zmienne, które dopiero po diodach (mostek) będzie miało biegunowość (+ i -) i dalej trafi na kondensatory elektrolityczne. Napięcie zmienne oczywiście obniżone i odseparowane od sieci przez transformator.
 • Poziom 1  
 • Pomocny dla użytkowników
  Tu akurat ograniczeniem napięcia jakie możesz podać jest LM317. Nie widać na jakie napięcie dałeś kondensatory. W każdym razie nie dawaj większego napięcia niż potrzebujesz, bo albo uszkodzisz regulator napięcia albo niepotrzebnie będzie musiał zbijać to napięcie w efekcie czego będzie bardzo gorący. Wyżej ktoś ci przecież napisał, że trafo ma mieć na wyjściu 26V. Nie zapomnij o radiatorze.

  Jakbyś przeczytał opis kitu, to byś wszystko tam wyczytał. Niestety musiałem to zrobić za ciebie. Tu masz interesujący cię szczegół:
  "Dla zmniejszenia strat warto zastosować taki transformator sieciowy, by napięcie na kondensatorach C1, C2 wynosiło 15,5...18V, nie więcej."
  Oczywiście dotyczy ten fragment wersji ładowarki do akumulatorów 12V. Ty musisz analogicznie ale dla 24V, czyli napięcie stałe na kondensatorach ma wynieść około 31÷36V (nie więcej). Kondensatory na napięcie 63V, aby nie wybuchły.

  Napięcie końcowe ładowania jakie masz ustawić, też znajdziesz w opisie. Maksymalnie 14,4V dla akumulatora 12V, czyli dla dwóch w szeregu 28,8V.
 • Specjalista elektronik
  Jakbyś przeczytał opis kitu

  Jakiego kitu? Jaki układ masz na myśli?

  Ładowanie dwóch akumulatorów połączonych szeregowo wymaga 2 razy wyższego napięcia końcowego. Ale to nie znaczy, że napięcie transformatora ma być 2 razy większe: część napięcia traci się na diodach, część na elemencie regulującym (np. na LM317 traci się prawie 3V) - te straty nie zależą od ilości akumulatorów połączonych szeregowo.

  A z napięciem końcowym dla akumulatora jest jeszcze taka sprawa: można ładować tak, żeby po dojściu do napięcia końcowego wyłączać ładowarkę, można tak, że po dojściu do napięcia końcowego ładowarka przechodzi w tryb stabilizacji napięcia (ładowarka ze schematów z #7, czy #8 działa właśnie w taki sposób) . I napięcia końcowe dla tych dwóch metod (mogą też być pośrednie) są różne - dla pierwszej może być 14.4V (albo odrobinę więcej, nie pamiętam, ile - chyba do 14.7V), dla drugiej od 13.5V do 13.8V. Zazwyczaj te napięcia są podawane na akumulatorze - pierwsze dla "cycle use", drugie dla "buffer use".

  I jeszcze osobna sprawa: jeśli akumulatory nie dojdą do napięcia końcowego jednocześnie, to jeden zostanie naładowany do wyższego napięcia, drugi do niższego.
 • Pomocny dla użytkowników
  _jta_ napisał:
  Jakbyś przeczytał opis kitu

  Jakiego kitu?

  No przecież tak konstrukcja przedstawiona przez autora to odwzorowanie kitu z linku podanego wcześniej. Dlatego pytał o te dwa punkty A i B.
 • Poziom 43  
  _jta_ napisał:
  jeśli akumulatory nie dojdą do napięcia końcowego jednocześnie, to jeden zostanie naładowany do wyższego napięcia, drugi do niższego.
  Jeżeli mówimy o dwóch identycznych akumulatorach to podobną sytuację mamy wewnątrz akumulatora - 6 cel, które nie zawsze dochodzą do końcowego napięcia jednocześnie.
 • Pomocny dla użytkowników
  No tak, ale te akumulatory 12V można naładować osobno, a poszczególnych cel już niestety się nie da.
  Według mnie, jeżeli będą równo wyczerpane, to i w miarę w tym samym czasie naładują się przy połączeniu w szereg.
 • Specjalista elektronik
  W ramach jednego akumulatora producent ma zadbać o to, by cele były identyczne (i nie zawsze o to dba, a jak nie zadba, to akumulator szybciej "wysiada"). Dla dwóch (albo i więcej) akumulatorów jest możliwość kupowania zestawu, w którym akumulatory są jednakowe (producent może nawet numerować akumulatory, i w zestawie są akumulatory o kolejnych numerach, albo tym samym numerze z różną literką na końcu). Przy kupnie pojedynczych akumulatorów trafiają się nieco różne, to powoduje nierówne ładowanie i znacznie skraca trwałość akumulatorów.

  Rozumiem, że chodzi o układ z #8. Tam nadal jest coś do poprawienia. Myślę, że R4 powinien być podłączony do kolektora T2, nie do emitera T2. Poza tym, coś jest źle z podłączeniem bazy T2 - przecież jak wyjście LM317 dostanie napięcie z akumulatora, a nie będzie zasilania, to na wejściu LM317 pojawi się napięcie, które spowoduje otwarcie (włączenie) T2, a tym samym nie będzie on spełniał swojej roli. Tylko jak to najlepiej zrobić? Oddzielić diodą wejście LM317 od +C1, +C2, R6? Czy dać osobny kondensator i osobne diody do R6? Pierwsze daje spadek napięcia, drugie wymaga 3 dodatkowych elementów.

  No i oczywiście trzeba ten układ przerobić na wyższe napięcie. Z elementami na schemacie dolna granica zakresu regulacji wychodzi mi 13.2V, górna 19.2V - a przydałoby się móc ustawiać napięcia w zakresie od 13.5V do 14.7V dla akumulatora 12V, i od 27V do 29.4V dla akumulatora 24V. Wygląda na to, że pasujący zakres można uzyskać dając R4=75k i PR1=2k2, ale ze względu na możliwość rozrzutu parametrów proponuję użyć PR1=4k7. 10k daje za duży zakres regulacji, utrudniając trafienie we właściwe napięcie.
 • Poziom 1  
 • Poziom 41  
  Kamel1404 napisał:
  Zastanawia mnie natomiast to dlaczego tylko jeden elektrolit z dwóch połączonych równolegle tak się zachował - z drugim wszystko w porządku.
  A nie pomyliłeś polaryzacji jednego z tych kondensatorów ?.
  Sprawdź również diody.
 • Pomocny dla użytkowników
  Patrząc na zdjęcie widać, że obydwa kondensatory elektrolityczne są odwrotnie wlutowane względem mostka z diod. Zatem zweryfikuj czy to diody masz odwrotnie czy kondensatory. Czy plus trafia na wyprowadzenie nr 3 układu LM317. Wybacz, ale te ścieżki są tak nieudolnie zrobione, że trudno się to sprawdza patrząc na zdjęcia.
  Poza tym LM317 wymaga sporego radiatora. Regulator ten nie może też "dźwigać" radiatora.