Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Evobox pvr - Samsung UE55H6640 - Regulacja dźwięku tv pilotem evobox

Senlandia 26 Oct 2018 22:13 3453 15
    Senlandia
    Level 4  
    Witam,
    Połączyłem dekoder CP Evobox do TV Samsung UE55H6640. Skonfigurowałem pilot tv jako uniwersalny, który obsługuje też dekoder. Chciałbym jeszcze ustawić możliwość zmiany głośności tv pilotem Evoboxa. Włączyłem opcję "regulacja głośności tv" w ustawieniach evoboxa, pilot przestał zmieniać poziom dźwięku w dekoderze ale nie zmienia w tv. W ustawieniach dekodera jest info "Działanie regulacji ... zależy od możliwości oprogramowana podłączonego telewizora".
    Pytanie: jak to zrobić? Jak zmusić tv do reagowania na pilot dekodera albo zmienić zakres pilota żeby tv go rozumiał? (poprzednio miałem dekoder nc+ i tam w pilocie wybierało się model tv).

I przy okazji drugie pytanie: czy da się i jak powiększyć czcionkę napisów Evoboxa? Głównie chodzi mi o przewodnik EPG i ustawienia.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    sosarek

Level 43  
    Senlandia wrote:
    Połączyłem dekoder CP Evobox do TV Samsung UE55H6640

Jakim kablem?
    W tv Anynet+ wyłączone?
    Senlandia
    Level 4  
    Kabel HDMI. Obojętnie czy włączę w tv Anynet czy wyłączę - głosu nie mogę regulować pilotem dekodera.
    User removed account
    User removed account  
    Senlandia
    Level 4  
    mihal2002: oczywiście, że przewodem, mea culpa.
    Ale to co piszesz o braku możliwości aby pilot dekodera sterował funkcją zgłaszania TV jest sprzeczne z informacjami i funkcjami, które wyświetla evobox, o których napisałem wcześniej. Gdzieś na forach znalazłem też, że zgłaszanie pilotem dekodera działa dla tv innego producenta.
    User removed account
    User removed account  
    Senlandia
    Level 4  
    Nie działa u mnie, nie działa u Ciebie, u mojego szwagra też nie działa. Ale funkcja ta jest na starszych i nowszych dekoderach CP (ustawienia->obraz i dźwięk->regulacja głośności). Zmieniać to ustawienie można tylko gdy włączona jest funkcja HDMI CEC. Tylko w dekoderze evobox są opisy do funkcji regulacja głośności tv. I jest napisane:
    Przy opcji wyłączonej - Jeśli ustawienie jest wyłączone przyciski regulacji głośności na pilocie od dekodera regulują poziom głośności w dekoderze.
    Przy opcji włączonej - Jeśli ustawienie jest włączone przyciski regulacji głośności na pilocie od dekodera regulują poziom głośności w telewizorze. Działanie regulacji głośności w telewizorze zależy od możliwości oprogramowania podłączonego telewizora.
    I teraz pytania: do czego naprawdę służy to ustawienie i jak tego używać? Ja na trzech różnych dekoderach sprawdzałem w połączeniu z tv samsunga - bez efektu.

Co do czcionki to nic nie znalazłem w dekoderze dlatego pytałem, Wygląda na to, że na razie CP nie myśli o osobach gorzej widzących. Ja oprogramowania nie napiszę. Liczę że Polsat kiedyś to zmieni.
    pikarel
    Level 34  
    Być może nie wybrałeś wejścia HDMI dla obsługi CEC; wtedy załączyć TV można dowolnym wejściem HDMI, ale nie ma pozostałej "ynteligencji".
    Spróbuj też podłączyć dekoder do HDMI 1.

Jeśli TV można włączyć i wyłączyć pilotem dekodera, a nie działa tylko regulacja głośności TV pilotem dekodera na żadnym z HDMI - pozostaje wyłączyć tę funkcję w dekoderze i sterować standardowo.

Nie ma się czemu dziwić, skoro producenci - jakby na złość sobie - namnożyli nazw,
    a więc i sposobów komunikacji.
    To przykład misz-maszu:
    -Philips: AV Link
    -Sony: Bravia Theater Sync
    -Samsung: Anynet+
    -Toshiba: CE Link
    -Panasonic: EZSync
    -Sharp: Aquos Link
    -LG: Simple Link

I co Pan zrobisz? Nic Pan nie zrobisz...
    Senlandia
    Level 4  
    Jest połączone przez HDMI 1...
    pikarel
    Level 34  
    Spróbuj wykonać aktualizację Online lub jeśli czujesz się na siłach - z pendriv, to jest plik z opisem obydwóch sposobów:
    http://org.downloadcenter.samsung.com/downloa...pgrade_Instruction_T-MST14DEUC.pdf&OriginYN=N
    Plik do pobrania, następnie wypakowania w komputerze i skopiowania (katalog T-MST14DEUC) na pendriv:
    http://org.downloadcenter.samsung.com/downloa...23181835870/T-MST14DEUC_2890.2.exe&OriginYN=N
    Plik ma 867MB (bo zawiera aktualizacje do kilku modeli).

Może aktualizacja zawiera poprawkę do obsługi HDMI-CEC, Twój TV jest sprzed czterech lat, mógł nie mieć "wszystkiego".
    Senlandia
    Level 4  
    pikarel: tv 4 letni ale podłączony do sieci i aktualizowany na bieżąco, obecna wersja 2880. Nie wiem czy jest sens forsować aktualizację z nośnika.
    pikarel
    Level 34  
    Aktualna to 2890, jest wyższa od tej w TV, wykonaj więc aktualizację ręczną, z sieci. To nic nie kosztuje i jeśli nawet nie pomoże w CEC, to pomoże w czymś innym, bo po to są aktualizacje.
    Senlandia
    Level 4  
    Mój tv nie znajduje 2890, mam komunikat że nie ma dla mnie nowszej wersji.
    pikarel
    Level 34  
    Trudno - skończyły się więc możliwości.

Patrząc na praktyczną stronę tego rozwiązania - to spisuje się tylko wtedy, kiedy dekoder podłączasz jedynie do TV.
    W sytuacji, kiedy dekoder ma wyjście Audio dołączone do wzmacniacza (dla uzyskania normalnego dźwięku), to taka regulacja głośności - dopiero przez TV - jest całkowicie niepożądana, bo regulujemy głośność, zmieniamy kanały jednym pilotem dekodera, pilot wzmacniacza służy tylko do jego włączenia (i jednorazowych ustawień parametrów dźwięku), a dźwięk w TV jest wtedy ściszony do zera (wyciszenie niepotrzebnie wyświetla ikonę na ekranie TV).
    netTv
    Level 26  
    Senlandia wrote:
    Nie działa u mnie, nie działa u Ciebie, u mojego szwagra też nie działa. Ale funkcja ta jest na starszych i nowszych dekoderach CP (ustawienia->obraz i dźwięk->regulacja głośności). Zmieniać to ustawienie można tylko gdy włączona jest funkcja HDMI CEC. Tylko w dekoderze evobox są opisy do funkcji regulacja głośności tv. I jest napisane:
    Przy opcji wyłączonej - Jeśli ustawienie jest wyłączone przyciski regulacji głośności na pilocie od dekodera regulują poziom głośności w dekoderze.
    Przy opcji włączonej - Jeśli ustawienie jest włączone przyciski regulacji głośności na pilocie od dekodera regulują poziom głośności w telewizorze. Działanie regulacji głośności w telewizorze zależy od możliwości oprogramowania podłączonego telewizora.
    I teraz pytania: do czego naprawdę służy to ustawienie i jak tego używać? Ja na trzech różnych dekoderach sprawdzałem w połączeniu z tv samsunga - bez efektu.

Co do czcionki to nic nie znalazłem w dekoderze dlatego pytałem, Wygląda na to, że na razie CP nie myśli o osobach gorzej widzących. Ja oprogramowania nie napiszę. Liczę że Polsat kiedyś to zmieni.

Funkcja regulacji głośności korzysta z części funkcji protokołu HDMI-CEC.
    Za jej pomocą dekoder wysyła protokołem CEC przez złącze HDMI do telewizora polecenie zwiększ zmniejsz głośność.
    Niestety większość telewizorów ma okrojoną implementacje CEC i dlatego funkcja działa np. z telewizorami Sony, które przyłożyło się do implementacji protokołu CEC, ale już nie działa z Samsungiem i LG.
    Włączenie opcji regulacji głośności, powoduje, że w dekoderze poziom głośności zostaje ustawiony na ostatnio używanym poziomie, a sterowanie głośnością zostaje przełączone na protokół CEC.
    Senlandia
    Level 4  
    Czyli już wszystko jasne, dziękuję wszystkim za pomoc.
    A mnie pozostaje zmienić tv albo w końcu nabyć zestaw kina domowego :)