Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ obraz w obrazie, da się zbudować prosty układ ?

26 Paź 2018 22:33 405 18
  • Poziom 15  
    Kiedyś popularny w telewizorach PIP... teraz wydaje się być zapomniany.
    No ale nie o całym systemie poszukuje informacji a o tym jak zbudować układ zasilany 5-12V który z 2 kamer łączyłby obraz.
    Kamery są analogowe mają wyjścia kompozytowe wideo, monitor 800x480 oczywiście z wejściem wideo.
    1 obraz pełny 2 obraz w okienku, przełączany manualnie przełącznikiem, elektronicznie obojętnie.
    Może ktoś budował taki lub bardziej rozbudowany system.
    Im mniejszy pobór prądu tym lepiej bo zasilanie z akumulatora.
    Proszę o pomoc od czego zacząć.

• Poziom 43  
    Kiedyś było coś co nazywało się QUAD - dzielnik obrazu analogowego - ale nie licz na to że prosto go wykonasz.
    Druga opcja - zakup najtańszego używanego rejestratora 4 kanałowego analogowego za parę złotych(ile tego się zutylizowało ostatnio nie mając na nie pomysłu...).
    [Ignas] napisał:
    monitor 800x480 oczywiście z wejściem wideo.

Co to za monitor, z jakim wejściem wideo?
    [Ignas] napisał:
    Im mniejszy pobór prądu tym lepiej bo zasilanie z akumulatora.

Razem z monitorem ma być zasilane z akumulatora? Jakiego?
  • Poziom 15  
    Monitor 5" 800x480 używany do kamer cofania w tym przypadku ma służyć jako podgląd z kamer, bardzo mały pobór pobór pozwala na zasilanie z 12V akumulatora.
    Wejście oczywiście kompozytowe i kompatybilne z obiema kamerkami.
    Wcześniej był w tym systemie monitor 5,1" 12V monochromatyczny co miał wbudowane sekwencyjne przełączanie kamer co 1-30 sek.

• Poziom 43  
    [Ignas] napisał:
    Wcześniej był w tym systemie monitor 5,1" 12V monochromatyczny co miał wbudowane sekwencyjne przełączanie kamer co 1-30 sek.

Kineskopowy?
    Jeśli go jeszcze posiadasz można spróbować zaadoptować płytę z wejściami.
  • Poziom 15  
    Monitorek jest tak jak napisałeś kineskopowy i nadal dzielnie służy, póki nie rozwiążę problemu z PIP.
    Ewentualnie jak ktoś robił i nie bardzo chce odkrywać swoje patenty dla ogółu, to ja a chęcią odkupię gotowy układ lub zlecę zrobienie.

• Poziom 43  
    To nie takie proste - trzeba znaleźć układ który w danych obszarach obrazu(poprzez procesor lub odpowiednie oprogramowanie układowe) będzie potrafił nanieść drugi obraz o danych wymiarach w zadanym miejscu. Gdyby to było tak proste schematy były by dostępne(lub chociaż nazwy układów) a tym czasem po dwóch godzinach poszukiwań nie znalazłem nic konkretnego. Chińczyk ma patent ale zalewa to glutem i tyle z tego.

• Poziom 43  
    tos18 napisał:
    Proponuję zainteresować się układami PIP jakie były kiedyś używane w OTVC

To nie do końca rozwiązuje problem i nastręcza problemów - w większości przypadków umożliwiały jednoczesny podgląd bądź poprzez dwa niezależne tunery tv bądź tuner i wejście wideo - w tym momencie trzeba by zastosować dodatkowe modulatory co podnosi koszty, skomplikowanie układu i pobór prądu.

• Poziom 43  
    Masz na myśli tryb MIX? Tylko ciężko będzie znaleźć Elemisa z tym ukłądem teraz - większość na gratowiskach itp.dawno spoczęła, kolejna kwestia - wycięcie bloku który za niego odpowiada, układu odbiorczego z pilota itd.
  • Poziom 15  
    Mnie przeraża to, że PIP był dostępny w telewizorach spokojnie ze 20 lat temu, a teraz nawet schematu nie można znaleźć.

W ostateczności pozostanie mi zbudowania przełącznika kanałów video z regulacją czasu przełączania lub zakup dzielnika obrazu... ale kupić to zawsze najprościej.

• Poziom 43  
    [Ignas] napisał:
    Mnie przeraża to, że PIP był dostępny w telewizorach spokojnie ze 20 lat temu, a teraz nawet schematu nie można znaleźć.

Był - szukaj choćby jak napisał @tos18
    tos18 napisał:
    o adaptacji MET2050P elemisa

Przejrzyj schematy - może uda się coś "pożenić.
  • Poziom 15  
    Bez przesady, podgląd będzie miał 2,5".
    Obecnie najtańszy procesor obrazu quad znalazłem za 110 zł zastanawiam się czy w takiej kwocie da się zrobić taki układ, czy od razu lepiej kupić ten sprzęt.
  • Poziom 36  
    [Ignas] napisał:
    Bez przesady, podgląd będzie miał 2,5".
    Obecnie najtańszy procesor obrazu quad znalazłem za 110 zł zastanawiam się czy w takiej kwocie da się zrobić taki układ, czy od razu lepiej kupić ten sprzęt.
    Ciągłe myślenie wielu początkujących ,,czy da się taniej'' jest absurdalne, nigdy układ wykonany jednostkowo (pomijam bardzo proste układy a części wzięte z szuflady) nie wyjdzie taniej niż układ z produkcji wielkoseryjnej.
  • Poziom 15  
    sosarek napisał:
    Przejrzyj schematy - może uda się coś "pożenić.

Póki co trafiłem na różne aplikacje układów Techwell np. TW2837 niestety wykonanie to na pewno po za moim zasięgiem.
    Widziałem też zdjęcia gotowych modułów (bez obudowy), obecnie przeszukuję "złomowiska" ponieważ wpadło mi uszy, że stare monitory do monitoringu miały układ quad wbudowany... i dorwanie takiej płytki byłoby marzeniem.

• Poziom 43  
    [Ignas] napisał:
    wpadło mi uszy, że stare monitory do monitoringu miały układ quad wbudowany

Owszem - było kilka modeli np.Novusa - tylko to sprzęt z końca lat 90 i początku nowego wieku także znalezienie graniczy z cudem.
  • Poziom 33  
    Kiedyś posiadałem nowego CURTISA 25" ale bez funkcji PIP . Ciężko było go dostać więc zdecydowałem się na kupno płytki do tego celu . Nie dało się , firma nie udostępniała tego na rynku ale w serwisach już tak . Więc się zdecydowałem o oddaniu dobrego sprzętu w celu montażu tego układu . Owszem dało się to zrobić za 4 stówy !! Szok !! Po rozmowie z nimi okazało się , że to polski pierwszy telewizor wykonany w technologii cyfrowej , więc nie odbyło się bez przeprogramowania !!
    Co ciekawe mieli identyczny pilot jak mój ale ich pozwalał na wejście do trybu serwisowego . :|
    Więc to nie będzie takie proste . :D