Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mierniki instalacji Metrel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spadek napięcia w sieci i kłopoty z uziemieniem

Kons18 26 Paź 2018 23:29 441 16
  • #1 26 Paź 2018 23:29
    Kons18
    Poziom 12  

Witam.Stary dom,sieć w układzie TNC,stara instalacja dwuprzewodowa z lat 50,za licznikiem 2 "esy" pierwszy od piętra,drugi od parteru i piwnicy. Pewnego dnia pralka przestała się kręcić.Zmierzyłem napięcie w gniazdku,woltomierz wskazał 200 V. Po odłączeniu innych urządzeń elektrycznych na parterze napięcie wzrosło do 220 - 225 V i pralka normalnie funkcjonowała.Następnego dnia po odłączeniu od gniazdka sterownika pieca centralnego zgasło mi światło w całym domu a w gniazdkach na obydwu przewodach i bolcu ochronnym wskaźnik napięcia pokazywał "fazę". Po podłączeniu sterownika ponownie,a właściwie tylko po podłączeniu przewodu ochronnego tego sterownika wszystko wróciło do normy oprócz tego że napięcie na parterze nadal jest zbyt niskie aby pralka działa.Proszę o jakieś rady,sugestie,gdzie szukać problemu ???

0 16
  • Mierniki instalacji Metrel
  • Pomocny post
    #2 26 Paź 2018 23:36
    makar8
    Poziom 9  

Wygląda na problem z ciągłoscią przewodu PEN. Na pewno nie obejdzie się bez pomocy elektryka. Instalacjaa jest w tym stanie bardzo niebezpieczna! Radzę na razie odłączyć odbiorniki, a jutro wołać fachowca. Istnieje niebezpieczeństwo np. lodówka może Cię porazić.

0
  • #3 26 Paź 2018 23:41
    Kons18
    Poziom 12  

Rozumiem,ale szukałem w tej piwnicy przy piecu jakiegoś uziomu,którego nie ma.Czy mogę założyć że w tym wypadku to właśnie piec i cała instalacja centralnego ogrzewania pracuje jako uziom po podłączeniu wyżej wspomnianego sterownika ?W jaki sposób najłatwiej sprawdzić ciągłość przewodu PEN od licznika do wszystkich punktów (gniazdek,wyłączników) ?

0
  • Mierniki instalacji Metrel
  • #4 26 Paź 2018 23:47
    makar8
    Poziom 9  

Niestety nie mogę poradzić nic więcej na odległość. Więc radzę jeszcze raz przeczytaj mój poprzedni post.

0
  • #5 26 Paź 2018 23:50
    sosarek

Poziom 43  

makar8 napisał:
    nie obejdzie się bez pomocy elektryka

Tylko takie rozwiązanie wchodzi w grę - skorzystaj z niego nim Ty lub ktoś inny ucierpi przez Twe samodzielne próby rozwiązania problemu.

0
  • #6 26 Paź 2018 23:58
    makar8
    Poziom 9  

Jaj na dziś, to jest jeszcze deska ratunku - pogotowie energetyczne.

0
  • #7 27 Paź 2018 00:23
    osiniak75
    Poziom 31  

Pogotowie energetyczne jak przyjedzie to odetnie Ci prąd ze względu na zły stan instalacji. Ich interesuje tylko to co przed licznikiem.

0
  • #8 27 Paź 2018 00:57
    Kons18
    Poziom 12  

osiniak75 napisał:
    Pogotowie energetyczne jak przyjedzie to odetnie Ci prąd ze względu na zły stan instalacji. Ich interesuje tylko to co przed licznikiem.

Doskonale o tym wiem.Dlatego prosiłem o pomoc...

0
  • Pomocny post
    #9 27 Paź 2018 00:59
    sosarek

Poziom 43  

Kons18 napisał:
    Doskonale o tym wiem.Dlatego prosiłem o pomoc...

O pomoc proś elektryka z uprawnieniami i odpowiednimi narzędziami a nie Pana Kazia"złotą rączkę".

0
  • Pomocny post
    #10 27 Paź 2018 08:13
    kkas12
    Poziom 42  

Kons18 napisał:
    Czy mogę założyć że w tym wypadku to właśnie piec i cała instalacja centralnego ogrzewania pracuje jako uziom po podłączeniu wyżej wspomnianego sterownika ?
    Jest nawet określenie takiego stanu. Uziemienie przez posadowienie.
    To co opisałeś można porównać do sytuacji gdy w obiekcie wykonano miejscowe połączenia wyrównawcze przy braku połączeń głównych.
    Tak postępować nie wolno gdyż grozi to pożarem, a także porażeniem ponieważ prąd "zużywany" przez twe odbiorniki popłynie przewodem przyłączeniowym sterownika kotła C.O. którego przekrój na pewno jest niewystarczający.

Gdzie szukać przerwy?
    Na początku instalacji. Może to być połączenie w zabezpieczeniu przedlicznikowym czy w tablicy bezpiecznikowej.
    Również częstym miejscem tego typu awarii były tablice licznikowe gdzie połaczenie przewodu zerowego było umieszczone pod tablicą bez możliwości dostępu jeśli nie zdemontowano licznika.
    Tu potrzebna jest zgoda ZE na zdjęcie plomb by licznik zdemontować.

Doświadczony elektryk będzie wiedział jak taką zgodę uzyskać.
    Tak jak pisał kolego skontaktuj się jak najszybciej z kumatym elektrykiem, gdyż sytuacja jaką opisałeś niesie bardzo poważne skutki i może zakończyć się bardzo źle.

0
  • #11 27 Paź 2018 11:18
    Waski85
    Poziom 10  

Autora postu proszą o nie czytanie dalej i nie sugerowanie się niczym co tu jest napisane. Bardzo przepraszam za dziwne pytanie a moderatora o wykasowanie mojego postu i ewentualnej odpowiedzi.
    Moje pytanie ma cel czysto teoretyczny.
    Czy wstawienie RCD zamiast ES, albo zrobienie testera typu wtyczka-RCD-gniazdo i jego zadziałanie nie dało by odpowiedzi czy któreś z urządzeń ma przebicie na obudowę i prąd upływa do ziemi? Oczywiście potem wstawiamy z powrotem ES.
    Edyta 1
    Narysowałem to sobie i już wiem skąd napięcie na bolcach w gniazdkach.

0
  • Pomocny post
    #12 27 Paź 2018 11:28
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Kolego Waski85, co to za teksty płodzisz ?
    Wstawiasz RCD do instalacji 2-przewodowej ? Koniec świata !!
    Nawet gdyby, tester nic tu nie da, gdyż

Kons18 napisał:
    Następnego dnia po odłączeniu od gniazdka sterownika pieca centralnego zgasło mi światło w całym domu a w gniazdkach na obydwu przewodach i bolcu ochronnym wskaźnik napięcia pokazywał "fazę"
    Czytaj treści autora ze zrozumieniem.

0
  • #13 15 Lis 2018 16:10
    Kons18
    Poziom 12  

Witam ponownie.Nie miałem czasu napisać wcześniej,ale problem został rozwiązany.Winny okazał się przewód zasilający budynek,który kończył się na wysięgniku domu.Przewód ten niestety składał się z 2 części połączonych kostką której połączenie skorodowało i odpadł przewód PEN.Co więcej odcinek kabla wchodzący do budynku (długość ok.3 m ) był o przekroju 2,5mm2 ! Prawdopodobnie to sprawka ekipy która przerabiała dach,aczkolwiek było to 5 lat temu !Panowie z pogotowia energetycznego przyjechali,odcięli zasilanie i kazali zainstalować nowy kabel w całości,co uczyniłem kładąc kabel 4x10mm2.Stwierdzono również brak zabezpieczenia przedlicznikowego,które zdemontowane leżało sobie na półce w pokoju !Zainstalowałem nowy rozłącznik bezpiecznikowy ETI STV D02-1 z wkładką 25A.Na drugi dzień Panowie ponownie przyjechali i podłączyli zasilanie.

0
  • #14 15 Lis 2018 16:23
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Sytuacja analogiczna, jak tutaj :

Spadek napięcia w sieci i kłopoty z uziemieniem

z tym, że to budynek wielorodzinny.

1
  • #15 15 Lis 2018 16:34
    Kons18
    Poziom 12  

Dokładnie tak.Jednak to nie koniec problemów.Po podłączeniu napięcia zadziałał wyłącznik nadmiarowoprądowy 20 A.Stwierdziłem zwarcie w instalacji.Po wstępnym wyłączeniu wszystkich urządzeń z gniazdek problem nie ustąpił.3 dni spędziłem na szukaniu uszkodzenie,stopniowo przywracając napięcie w kolejnych pomieszczeniach.Sytuacja nie do pozazdroszczenia : dom lata 30,może 40,mieszana instalacja aluminiowo-miedziana,przewody w puszkach skręcane,puszki nie wiadomo gdzie...Na chwilę obecną mam już oświetlenie w całym domu oraz napięcie we wszystkich gniazdkach,jednak w 1 z pokojów gdzie jest 1 gniazdko i 1 lampa,napięcie w gniazdku pojawia się po włączeniu lampy,czy może to wskazywać na połączenie przewodu PEN z gniazdka przez obwód oświetlenia tzn.przez lampę ?Nie mogę zlokalizować żadnej puszki w tym pomieszczeniu a ścian i sufitu szkoda pruć.

0
  • #16 15 Lis 2018 22:36
    plum1978
    Poziom 22  

Kolego Elpapiotr ,nie ,jest to przypadek identyczny , bo pomijam , że pierwszy raz w życiu widzę zacisk krzyżowy na sieci jako zacisk prądowy , ale przyłącza nie podłącza się do toru głównego , tylko do konstrukcji , która jest zamocowana poniżej i jest zasilona mostkami z magistrali , na zaciski płytkowe -))))

0
  • #17 18 Lis 2018 00:05
    makar8
    Poziom 9  

Kons18 napisał:
    dom lata 30,może 40,mieszana instalacja aluminiowo-miedziana,przewody w puszkach skręcane,puszki nie wiadomo gdzie...

Kons18 napisał:
    a ścian i sufitu szkoda pruć.

Szkoda, to jak się chata spali. Oszczędnościowo możesz zrobić tak: pociągnąć natynkowo przewody np. w korytkach lub bezpośrednio po ścianie do nowego gniazda i nowego włącznika (+do oprawy ośw.). Niestety są dwa wielkie "ALE": 1. należy odłączyć stare zasilanie pokoju - czyli jednak zlokalizować. 2. znając takie instalacje wiem, że przewody są bardzo kruche; nie tylko żyły - czasem izolacja zmienia się w proszek przy jakichkolwiek manipulacjach.
    Elektrykiem nie jesteś, więc najlepiej i najtaniej będzie, jeśli położysz... zwykły przedłużacz i postawisz lampę stojącą. Oczywiście tymczasowo, w oczekiwaniu na elektryka i nową instalację.

0