Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

1Ż24B, 1Ż29B, 6Ż2B-W - Zamiana lamp paluszkowych w wzmacniaczu audio niskiej moc

26 Paź 2018 23:49 375 9
  • Poziom 7  
    Dobry wieczór!
    Planuję budowę przenośnego wzmacniacza słuchawkowego (32Ω) niskiej mocy. W tym celu planuję zastosować rosyjskie lampy paluszkowe. Znalazłem oferty następujących lamp: 1Ż29B, 6Ż2B-W, 6Ż5B-W. Oto projekt wzmacniacza: wzmacniacz. I teraz moje pytanie: Czy mogę zastąpić zawarte w schemacie lampy 1Ż24B i 1Ż29B trzema lampami 6Ż2B-W, ze względu na ich niższą cenę i możliwość kupna od jednego sprzedawcy? Po zmianie układu napięcia żarzenia, oczywiście.

Karty katalogowe: 6Ż2B,
    6Ż5B,
    1Ż24B
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    thegamebusterpl napisał:
    Czy mogę zastąpić zawarte w schemacie lampy 1Ż24B i 1Ż29B trzema lampami 6Ż2B-W, ze względu na ich niższą cenę i możliwość kupna od jednego sprzedawcy?

Nie radzę takich podmian komuś kto nie ma doświadczenia - najpierw skleć układ w/g schematu, potem próbuj zmian.
    Z tym że 6Ż2B-W niezbyt tu podejdzie...
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    thegamebusterpl napisał:
    Z jakiego powodu?

Bo lampy mają określone zastosowania - widziałeś może układ w którym zastosowano EF183 w stopnu końcowym audio?
    Poszukaj układu w którym 6Ż2B użyto w podobnym zastosowaniu - jak znajdziesz to wstaw link...
  • Poziom 7  
    Co do EF183 znalazłem przedwzmacniacz na niej zrobiony, zasilany z 6(!)V.
    http://euroelectron.blogspot.com/2015/10/pleades-48v-super-quiet-microphone-pre.html
    A główny temat - czym się różni - od napięcia żarzenia lampa 1Ж29Б-В od 6Ж2Б-В? Z tego co wyczytałem obie to pentody wysokiej częstotliwości, ale nie czytam dobrze cyrylicy.
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    thegamebusterpl napisał:
    Co do EF183 znalazłem przedwzmacniacz na niej zrobiony, zasilany z 6(!)V.

Czyli przekonałeś się że nie każda lampa może zastąpić inną w każdym zastosowaniu.

thegamebusterpl napisał:
    czym się różni - od napięcia żarzenia lampa 1Ж29Б-В od 6Ж2Б-В?

Połóż sobie oba datasheety obok siebie i porównaj. Specjalnie wielkiej znajomości rosyjskiego do tego nie potrzeba...
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    thegamebusterpl napisał:
    Oto projekt wzmacniacza: wzmacniacz.

Ten układ ma istotną wadę jako układ zasilany z baterii - spójrzmy na zasilanie obwodów żarzenia - liniowym stabilizatorem obniża napięcie do 1,2V - energia baterii zamienia się tu na ciepło w stabilizatorze, jakaś 1/3 jest użytkowana efektywnie. Druga kwestia - układ bateryjny, w założeniu przenośny, oparty na dwu transformatorach TG-2,5? Te ciężkie smoki, przewidziane do współpracy z PCL86 i dające dobre 2W w głośnik, a tu użyto ich do napędzania słuchawek, 50mW przy dobrych wiatrach - to jakiś żart...

zworys napisał:
    poszukaj schematów odbiorników bateryjnych z lat 50-tych.

Zwykle zasilane były z baterii 67,5V, w końcówce były lampy z cokołem miniaturowym 7-pinowym - 3S4T, DL92, DL192, DL96. Nie jestem pewien czy to zadowoli autora wątku.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    thegamebusterpl napisał:
    Z jakiego powodu się nie nadaje

Jest to pentoda z "krótką charakterystyką" Przeznaczona do wzmacniania sygnałów wcz. o małej amplitudzie, przy sygnałach o wiekszej amplitudzie może powodować duże zniekształcenia.
    jdubowski napisał:
    Zwykle zasilane były z baterii 67,5V,

Owszem ale i proponowane przez autora lampy wymagają ok 100V anodowego. Nie zagłębiałem się w ten temat ale chyba Rosjanie w tej kategorii lamp produkowali coś co bardziej pasowałoby do pomysłu autora - trzeba tylko przeszukać internet - lub pytać kol. Aksakal