Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przejście z ADSL na światłowód

27 Paź 2018 13:04 696 7
  • Poziom 17  
    Proszę o podpowiedź. Obecnie mam neostrade na routerze ADSL (planet ADE4400). Router ten ma powiedzmy adres wewnętrzny 1.1.1.1 i służy tylko jako modem- brama , ma ustawiony DMZ na adres drugiego routera (openWRT) tj. na 1.1.1.2 i jest podłączony do niego przez port WAN . Drugi router na interfejsie WAN ma skonfigurowany stały adres (1.1.1.2) i bramę ustawioną na tego ADSL czyli na 1.1.1.1 . Musi tak być bo ten drugi router to Openwrt obsługuje wiele usług , głównie openVPN , który spina ze sobą kilka sieci.

Moje pytanie - czy po przejściu na terminal światłowodowy nie będzie problemu z pozostawieniem tego routera OpenWrt ? Dochodzą mnie słuchy, że musi być router funbox czy coś takiego od neostrady? Wydaje mi się to dziwne, bo o ile wiadomo, że terminal musi być od nich, to router to chyba już byłaby przesada? Jeżeli można wpiąć terminal światłowodowy do własnego rutera OpenWRT, to jakie zmiany od strony konfiguracji WAN bedą wymagane? Wydawało mi się na początku, że modem ADSL zastąpię tylko modemem światłowodowym nadając mu takie same IP wewnętrzne jak ma stary modem ADSL i przekierowując wszystkie porty na router Openwrt, ale chyba tak się nie uda. Ma ktoś doświadczenie?
  • Poziom 34  
    jajen napisał:
    Moje pytanie - czy po przejściu na terminal światłowodowy nie będzie problemu z pozostawieniem tego routera
    Od operatora dostaniesz modem światłowodowy wraz z routerem (dwa w jednym) czy Ci się to podoba, czy nie. Więc jaki jest sens pozostawiania w lokalnej sieci własnego routera :?: Oczywiście możesz pozostawić, ale masz dodatkowe urządzenie do konfiguracji, że nie wspomnę do ciągnięcia prądu.
  • Poziom 34  
    Najpościej będzie zapytać ISP. Potem wziąć ONT bez WLAN. I na koniec ustawić go w bridge.
    I w Neostradzie masz publiczne IP. I Orange nie blokuje portów. O to też wypytaj przyszłego operatora.
  • Poziom 17  
    internick napisał:
    Najpościej będzie zapytać ISP. Potem wziąć ONT bez WLAN. I na koniec ustawić go w bridge.
    I w Neostradzie masz publiczne IP. I Orange nie blokuje portów. O to też wypytaj przyszłego operatora.

To ma być światłowód w Orange. Czy ONT bez WLAN oznacza wersję sprzętu ONT + FB2.0? Bo podobno przy FB 3.0 jest ONT zintegrowany i nie da się ustawić bridge? Dobrze to rozumiem?
  • Specjalista Sieci, Internet
    jajen napisał:
    To ma być światłowód w Orange. Czy ONT bez WLAN oznacza wersję sprzętu ONT + FB2.0? Bo podobno przy FB 3.0 jest ONT zintegrowany i nie da się ustawić bridge? Dobrze to rozumiem?

Biorąc ONT + FB2 będziesz mógł pozbyć się FB2 i podłączyć Twój router bezpośrednio do terminala ONT - najlepsze rozwiązanie, chyba już niedostępne (łatwo).
    Biorąc FB3 będziesz miał identyczną sytuację, jak z obecnym routerem ADSL, czyli dwa routery i podwójny NAT.
  • Poziom 17  
    Dzięki za pomoc. Czy dobrze rozumiem, że zarówno w wersji ONT + FB2.0 jak i FB 3.0 da się zrobić to co mam obecnie tyle tylko , że w tym drugim przypadku będą to dwa routery (identycznie jak teraz), a w pierwszym przypadku ONT i mój router?

Dodano po 2 [minuty]:

Zutket napisał:
    jajen napisał:
    Moje pytanie - czy po przejściu na terminal światłowodowy nie będzie problemu z pozostawieniem tego routera
    Od operatora dostaniesz modem światłowodowy wraz z routerem (dwa w jednym) czy Ci się to podoba, czy nie. Więc jaki jest sens pozostawiania w lokalnej sieci własnego routera :?: Oczywiście możesz pozostawić, ale masz dodatkowe urządzenie do konfiguracji, że nie wspomnę do ciągnięcia prądu.

Napisałem jaki. Na routerze neostrady nie uruchomię takich usług jak na openwrt.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Dobrze rozumiesz. Przy FB+ONT będzie trochę pracy z ewentualną telewizją i telefonem VoIP, ale idzie zrobić.