Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Bosch SMS 50E02EU - Przegrzewa się , stopiła się wtyczka

27 Oct 2018 23:36 810 4
  • Level 9  
    Witam
    Na programie ECO /55 st./ woda w zmywarce bardzo mocno się podgrzała - chyba ok. 90 st. Potem podczas suszenia ponownie temperatura była bardzo wysoka, a wtyczka w kontakcie zaczęła się topić.
    Co może być przyczyną? Nie znalazłam nigdzie opisu usterki jaka wystąpiła w mojej zmywarce. Bardzo proszę o pomoc.
    Pozdrawiam
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 23  
    Myszkin50 wrote:
    [...]a wtyczka w kontakcie zaczęła się topić.

Skoro tak, to wiadome jest, że uszkodzenie prowadzi do anormalnych prądów roboczych - stąd topienie się wtyczki. Tylko co innego mnie zastanawia, kolega nie wspomina nic czy zadziałały zabezpieczenia nadprądowe? I czy takowe w ogóle istnieją... no chyba, że w grę wchodzi niewłaściwie wykonana instalacja elektryczna. Co do powodów, to to może być dużo rzeczy - pierwsze co przychodzi na myśl to uszkodzenie się czujnika temperatury grzałki (wody), ale żeby cokolwiek się dowiedzieć konieczna jest rozbiórka urządzenia. I o ile kolega ma czas na zabawę (czasem potrzeba dużo czasu), zdrowy rozsądek i trochę manualno-majsterkowych umiejętności to można coś zdziałać, ale od razu ostrzegam, że serwisowanie zmywarki nie należy do czynności łatwych i przyjemnych (w większości przypadków). W przeciwnym razie to zalecałbym kontakt z osobą kwalifikowaną do tego typu operacji.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 34  
    Wydaje mi się, że jest uszkodzony czujnik temperatury, a drugim uszkodzeniem może być zwarcie. Bez rozebrania i sprawdzenia czujnika temperatury i sprawdzenia czy na płytce z elektroniką nie ma zwarcia to trudno coś konkretnego powiedzieć.
  • Level 9  
    Grzegorz740 wrote:
    Bez rozebrania i sprawdzenia czujnika temperatury i sprawdzenia czy na płytce z elektroniką nie ma zwarcia trudno coś konkretnego powiedzieć.
    Czujnik temperatury jest zintegrowany z pompą i grzałką, czyli jak rozumiem prawdopodobnie konieczna jest wymiana całego modułu.
    Jackziom wrote:
    Tylko co innego mnie zastanawia, kolega nie wspomina nic czy zadziałały zabezpieczenia nadprądowe? I czy takowe w ogóle istnieją... no chyba, że w grę wchodzi niewłaściwie wykonana instalacja elektryczna.
    Zabezpieczenie nadprądowe nie zdążyło zadziałać, bo najpierw zaczęło śmierdzieć topiące się tworzywo sztuczne i został szybko wyłączony bezpiecznik.
  • Level 23  
    Myszkin50 wrote:

Czujnik temperatury jest zintegrowany z pompą i grzałką , czyli jak rozumiem prawdopodobnie konieczna jest wymiana całego modułu.

Tak, zgadza się - to te "udogodnienie" nowszej generacji zmywarek - w starszych dało się jednak coś jeszcze "pomajstrować". Czujnik temperatury (termistor NTC - bądź nawet dwa) znajduje się na grzałce wewnątrz całości. Pojedynczy powinien wykazywać zazwyczaj kilkanaście do kilkudziesięciu tysięcy Ohmów (kΩ) - choć to zależy od konkretnego modelu zespołu. Jeżeli się okaże, że winny jest ten zespół to zakup nowego nie należy do najtańszych - można wtedy poszukać zamienników/egzemplarzy używanych w internecie (o ile są), albo podzwonić po serwisach, popytać się. Tutaj nowa sztuka, oznaczenie "1BS3615-6LA". Lub oficjalnie ze strony producenta.