Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy komputer i instalacja 2 dysków RAID 1 + SSD systemowy + 500Gb starych dany

28 Paź 2018 00:48 774 8
  • Poziom 9  
    Witam,
    Proszę was o pomoc, nadszedł czas na wymianę komputera i po zakupie części i wstępnych planach napotkałem problem z RAID1.
    Sprzęt który posiadam to:
    AMD Ryzen2700x
    Ram 16Gb (2x8) G.Skill
    Płyta główna Asus Prime X470-PRO
    Dyski:
    1 SSD Samsung 850 240Gb (Planuje na nim mieć system Windows 10 Pro)
    2x Seagate 2Tb (Są dwie sztuki, planuje połączyć je w RAID1)
    1 Seagate 500 Gb (Stary dysk z danymi)
    Napęd DVD

Chciałbym to poskładać w jeden komputer, przeczytałem już wiele stron na temat RAID i zaczyna mi się już z głowy dymić.

Zamierzam złożyć ten komputer głównie do obróbki graficznej, dlatego chciałbym postawić system na dysku SSD, a dwa dyski 2Tb połączyć w RAID1 tylko nie wiem czy tak idzie zrobić i jaka kolejność pracy(instalacji, składania) dodatkowo jak będę miał podpięty dysk starszy z danymi czy będzie mi go normalnie widział, czy robił problemy.

Dowiedziałem się już że powinienem najpierw ustawić RAID1 na tych dwóch dyskach, a następnie później wgrywać system, ale Windows nie widzi żadnych dysków.
    Podejrzewam że będę musiał pobrać sterowniki ze strony Asusa do RAID, ale nie wiem czy będzie widział dysk SSD na który zamierzam zainstalować system.

Proszę was o pomoc w rozwianiu moich problemów.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 9  
    W załączniku zrzut dysków w windowsie, na teraz mam system postawiony w AHCI dyskach,
    Planuje ponownie wgrać Windowsa, ale już z RAID 1,
    Tak jak pisałem 1 dysk SSD na system, 2 dyski w RAID 1 2Tb i 500 gb z starymi danymi jako zwyczajnie dysk podpięty.
    i czy tak się uda.
    W BIOSie mogę na kontrolerze SATA przełączyć tylko z AHCI na RAID wszystkie wejścia SATA, a mam ich 6.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 9  
    Tylko co to na razie da jeżeli dyski w danej chwili są wgrane w trybie AHCI, nie są sformatowane, gdy przełączyłem na tryb RAID i połączyłem te dyski w RAID 1 to system nie startował i wywalało cały czas błąd, a gdy chciałem wgrać Windowsa na nowo to nie znajdował sterowników.

• Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Zmieniłeś tryb pracy kontrolera dlatego system nie wystartował. Pewnie trzeba byłoby pogmerać w rejestrze a wcześniej wgrać odpowiedni sterownik.
    Ponadto jeśli to nie jest jakiś standardowy kontroler to podczas instalacji systemu wymaga oddzielnych sterowników, które zapewne są na stronie producenta i należy je wgrać przed partycjonowaniem.
  • Poziom 9  
    Dobrze, ustalmy że będę wgrywać system ponownie, na czysto.
    Rozumiem że muszę na początku zrobić RAID 1 na 2 dyskach, następnie zamierzam wgrać system Windows 10 na dysk SSD który nie będzie w żadnym RAID.
    Muszę pobrać sterowniki ze strony Asusa, tylko które bo ich sporo:
    https://www.asus.com/pl/Motherboards/PRIME-X470-PRO/HelpDesk_Download/
    i czy po wgraniu sterowników będzie widzał ten dysk SSD.
    Dodatkowo moja płyta główna obsługuje jeszcze coś takiego:
    AMD RAIDXpert2
    i pytanie co to zmienia i jak się ustawia.
  • Poziom 9  
    Czyli jeśli dobrze rozumiem, muszę pobrać sterowniki do RaidXpert2 na pendrive, następnie ustawić w BIOS dyski na RAID a następnie w ustawieniach zmienić Bootowanie tak jak pisze w instrukcji żeby wczytał sterowniki do RaidXpert2 (Chyba).
    I jak ustawię tak to mogę zainstalować Windowsa.
    Chyba tak to dobrze rozumiem, choć nie mam pewności w RaidXpert2