Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena pasywna + Wzmacniacz APL-109e = Zwarcie

28 Paź 2018 09:07 663 39
  • Poziom 4  
    Witajcie,
    Otóż mam antene pasywną do odbioru dvbt 1,2,3 + mux 8

podłączoną normalnym kablem bezpośrednio do telewizora, lecz jest słaby sygnał
    więc postanowiłem dokupić wzmacniacz APL-109e + zasilacz 12V - i montując ten zestaw na zasilaczu znika zielona kropka oznaczająca zwarcie, no i niestety brak sygnału. To znaczy że nie mogę zastosować zasilacza i wzmacniacza do anteny pasywnej ?
  • Poziom 35  
    To znaczy że masz źle zamontowany kabel w separatorze zasilacza lub F-kę przy wzmacniaczu. Ponadto zwróć uwagę na podłączenia - zgodnie z opisem na APL.
  • Poziom 31  
    Oczywiście możesz. Nie możesz tylko zasilać samego symetryzatora, który jest w antenie pasywnej. Sprawdź poprawność połączenia kabli. Skoro zasilacz sygnalizuje zwarcie to być może jakiś drucik od ekranu zwiera do żyły głównej na kablu koncentrycznym podłączonym pomiędzy wzmacniaczem a TV (zarobienie złącz F) lub na wtyczce antenowej z separatorem napięcia dołączonej razem z zasilaczem (zasilanie po kablu).
  • Poziom 43  
    Musisz sprawdzić gdzie jest zwarcie. Ten wzmacniacz i zasilacz montujesz w którym miejscu instalacji?
  • Poziom 4  
    Montuje zgodnie z oznaczeniami na wzmacniaczu.
    Dodam ze juz same zarobienie kabla w zasilacz dioda znika wiec powoduje zwarcie. Nawet bez tego wzmacniacza.
    Montaż sprawdzony bardzo dokladnie. Odkrecenie kabla z separatora powraca zieloną diodę.
    Wiec wychodzi na to ze antena nie toleruje zasilacza
  • Poziom 35  
    snorg1 napisał:
    wychodzi na to ze antena nie toleruje zasilacza

Przecież prądem nie zasilasz anteny, tylko wzmacniacz. Zakładając że w separatorze zasilacza podłączenie jest OK, to przyczyną może być źle zarobiona F-ka przy APL-u lub kabel uszkodzony między zasilaczem a wzmacniaczem.
  • Poziom 4  
    _kli_ napisał:
    snorg1 napisał:
    wychodzi na to ze antena nie toleruje zasilacza

Przecież prądem nie zasilasz anteny, tylko wzmacniacz.

Ale mowie teraz juz przy bezposrednim polaczeniu kabla
    idacego wprost do anteny (Fki nabite przez maszyne) i druga strone podlaczam na 100% dobrze do zasilacza no i dioda gasnie. Wiec juz tutaj wyeliminowane mam wszystko a zwarcie jest, nie wiem dlaczego. Sprawdzalem nawet na drugim zasilaczu
  • Poziom 35  
    snorg1 napisał:
    Ale mowie teraz juz przy bezposrednim polaczeniu kabla idacego wprost do anteny

To Ty zasilasz symetryzator w antenie?! Gdzie jest zamontowany APL?
  • Poziom 4  
    Jak pisałem wcześniej mam antenę pasywną, więc tam żadnego symetryzatora nie ma.
    APL zamontowany między anteną a tv
  • Poziom 35  
    snorg1 napisał:
    mam antenę pasywną, więc tam żadnego symetryzatora nie ma

A cóż to za antena bez symetryzatora? Wiesz o czym piszesz? Chyba że to antena logarytmiczna lub biquad :?:
    snorg1 napisał:

APL powinien być miedzy anteną a zasilaczem -> Link.
  • Poziom 31  
    @_kli_ tak mu nie tłumacz bo jeszcze będzie kombinował by podłączyć wzmacniacz do zasilacza "bezpośrednio" z pominięciem separatora. Podłączył pewnie do wtyczki antenowej/separatora a ja do TV czyli wpiął zasilacz pomiędzy antenę a TV.
    Co to jest w ogóle za antena, model,producent?
  • Poziom 31  
    To antena logarytmiczna, nie potrzebuje symetryzatora/dopasowania impedancyjnego do kabla współosiowego . Jej impedancja to 75 OHm.
  • Poziom 4  
    no ale w polecanych jest że można dokupić dodatkowy wzmacniacz APL i taki też kupiłem, ale po podłaczeniu jak pisałem zwarcie (gaśnie dioda na zasilaczu) i sygnału brak

podłączenie według tego schematu: Link
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Jak już to między anteną a separatorem.
    Ten przewód podłącz tylko do separatora i wtedy sprawdź czy świeci. Jak świeci to podłącz jeszcze wzmacniacz i czy świeci a na końcu wzmacniacz do anteny. Dowiesz się w którym miejscu zwiera.(zgaśnie)
  • Poziom 4  
    Przewód podłączony bezpośrednio do separatora w antenie
    Wynik brak kontrolki w zasilaczu, = brak sygnału.
    Podłączony bezpośrednio kabel do separatora (bez zasilacza) = sygnał wraca
  • Poziom 31  
    Separator jest we wtyczce antenowej do TV a nie przy antenie. To tam mocuje się kabel koncentryczny idący od anteny. Również do niej (wtyczki) dochodzi przewód od zasilacza. Nie bardzo rozumiem co kolega podłącza i do czego. Na filmiku, który przesłałem jest wszystko dokładnie pokazane.
  • Poziom 31  
    Widać, że dla autora chyba to nie jest takie oczywiste skoro separator podłącza przy antenie (tak jak napisał).
    A filmik polecam, bo jakoś innego podobnego i traktującego ten temat nie spotkałem.
    A jak mam pisać... żeby było za Dipolem? Zawsze staram się pisać obiektywnie ale ze wskazaniem, to chyba oczywiste :D
  • Poziom 43  
    A ja zawsze piszę ze wskazaniem na siebie, :D :D
    A tu komentarz w sprawie anteny , którą zacząłem polecać jako pierwszy czyli Olimpia BX1000.
    Cytat:
    Nie jest to jakiś badziew
  • Poziom 31  
    Ok, ale jak widzę w opisie tej anteny:
    - sumaryczny zysk energetyczny na poziomie 32dB, oraz - zasięg nawet do 120km od nadajnika, to mam nieco wątpliwości odnośnie do wiarygodności takiego przekazu.
  • Poziom 4  
    TELMOR_PL napisał:
    Separator jest we wtyczce antenowej do TV a nie przy antenie. To tam mocuje się kabel koncentryczny idący od anteny. Również do niej (wtyczki) dochodzi przewód od zasilacza. Nie bardzo rozumiem co kolega podłącza i do czego. Na filmiku, który przesłałem jest wszystko dokładnie pokazane.

Źle ubrałem w słowa, zamiast separator miałem napisać symetryzator (bo taki w tej antenie jest , prawda ? ) W każdym bądź razie ta płytka w antenie do której wkrecam bezpośrednio kabel koncentryczny
    Dokładnie montuje wszystko jak napisałeś (według schematu dołączonego przez kolegę _kli_ no i niestety to nie dziala

Dodano po 11 [minuty]:

LeDy napisał:
    Cytat:
    Jak już to między anteną a separatorem.
    Ten przewód podłącz tylko do separatora i wtedy sprawdź czy świeci. Jak świeci to podłącz jeszcze wzmacniacz i czy świeci a na końcu wzmacniacz do anteny. Dowiesz się w którym miejscu zwiera.(zgaśnie)

Mogę prosić o szczegóły tego sprawdzenia ?
    Bo nie rozumiem jaki przewód mam podłączyć i gdzie, następnie tak samo ze wzmacniaczem i później ze wzmacniaczem do anteny, bo już się pogubiłem.
    Narazie chciałbym spróbować proste połączenie bez wzmacniacza aby ustalić co powoduje zwarcie czyli:

Kabel koncentryczny zakręcam do płytki wbudowanej w antenie, druga stroną montuje do separatora z zasilaczem i tyle. No i przy takim podłączeniu juz mam zwarcie ,( znika kontrolka na zasilaczu)
  • Poziom 31  
    90% przypadków właśnie zwarcia - złego/niedokładnego zarobienia i montażu kabla koncentrycznego we wtyczce/separatorze - zwarcia żyły środkowej z jakimś włoskiem z oplotu.
    Proponuję dokładnie to sprawdzić jeszcze raz.
  • Poziom 4  
    Ale powtórzę, w separatorze tam jest wszystko na 100% dobrze, bo kupilem gotowy kabel maszynowo sciskany, wiec do mnie tylko nalezy wkrecic kabel w antenie (eFka) i we wtyczce antenowej (eFka) ktora jest z zasilaczem

O taki zasilacz:
    Link
  • Poziom 31  
    Ja bym sprawdził ten zasilacz czyli pomierzył "bez podłączenia kabla", czy napięcie na wtyczce jest ok. Może sama wtyczka/separator od "nowości" ma wadę.
  • Poziom 4  
    No właśnie mam też drugi zasilacz w domu z gniazdem F i zwarcie tak samo robi, juz nawet myślałem ze kabel jest zle zrobiony ale mam także i drugi zrobiony tak samo i niestety po podłączeniu go dioda również gaśnie

Wychodzi na to że antena nie chce albo nie może miec podlaczonego zasilania
  • Poziom 31  
    Zaraz zaraz, To Ty podłączasz ten zasilacz do anteny czy do wzmacniacza wkręconego w antenę?
  • Poziom 4  
    Nie rozumiem, nie mam żadnego wzmacniacza w antenie, gotowy wtyk z separatora z zasilacza oczywiscie wkladam do tunera, a kabel koncentryczny ktory idzie wprost z anteny wkrecam do złącza F w zasilaczu
  • Poziom 31  
    A gdzie w tym wszystkim wzmacniacz APL-109? Sama antena nie potrzebuje zasilania ponieważ będzie zwarcie. zasilanie potrzebuje wzmacniacz. Gdzie on jest?