Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

- Gdzie tanio kupić (lub zrobić) dokładny termometr pokojowy ?

szczukot 28 Oct 2018 10:02 3057 6
 • #1
  szczukot
  Level 14  
  Witam

  Czy można gdzieś tanio kupić dokładny termometr pokojowy ? Te wzorcowe zaczynają się od kilkuset pln :( Chodzi tak o dokładność rzędu 0,1 - 0,3st C.

  Fantom
  ps. Zebrałem wszystkie swoje termometry walające się po domu (5 sztuk, zegarki, stacje pogody itp) , położyłem w jednym miejscu i po ustabilizowaniu się mam na nich od 19.9 do 21.2 st C ! Chciałbym więc wiedzieć czy faktycznie te skrajnie pokazujące są do bani czy prawda leży jednak gdzieś na skraju. Bo jak dla temperatury zewnętrznej nie ma to tak wielkiego znaczenia, to taki rozrzut w domu to zbyt duża różnica - szczególnie zimą.
  ps2. Znalazłem, że zwykłe DS18B20 mogą mieć tego typu dokładność https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16589515#16589515 ?
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  szczukot
  Level 14  
  No właśnie - wzorzec :(
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  szczukot
  Level 14  
  No tak - poklikałem te termometry, i wszędzie widzę "nie wymaga kalibracji" i nie mają żadnego elementu do kalibracji. Bo najczęściej jest to właśnie zwykły DS18B20

  Fantom
 • #7
  szogun
  Level 23  
  Najlepszym wzorcem w warunkach domowych będzie zwykły termometr domowy na bazie spirytusu . Nie każdy jednak się do tego nadaje. Wyjaśnię dlaczego. Produkcja zbiornika ze spirytusem i kapilary [rurki wskazowej ] to jest loteria więc dokładności tam napewno nie będzie.
  Porządna firma produkująca termometry o tym wie i aby tą dokładność zwiększyć stosuje dwa punkty skalowania np. 10 i 30 stopni. W tych temperaturach nanosi się znaki na kapilarze i potem dobiera się skalę termometru do nich pasującą . Barachła robią jeden punkt i uniwersalną skalę . Przy tych pierwszych masz dokładność 10 i 30 a więc pośrednie są od nich bardzo zależne a przy tych drugich
  masz pewne np. 30 a reszta to wielka niewiadoma . Można oczywiście użyć termometru wojskowego do badanie temperatury prochu przed salwą rakietową ale poza mną mało kto taki posiada . Można też wybrany termometr zalegalizować w najbliższym Urzędzie Miar i Wag ale to niestety kosztuje . Punkty skalowania na termometrach spirytusowych [domowych ] są widoczne.