Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

- Gdzie tanio kupić (lub zrobić) dokładny termometr pokojowy ?

szczukot 28 Oct 2018 10:02 2157 6
    szczukot
    Level 13  
    Witam

Czy można gdzieś tanio kupić dokładny termometr pokojowy ? Te wzorcowe zaczynają się od kilkuset pln :( Chodzi tak o dokładność rzędu 0,1 - 0,3st C.

Fantom
    ps. Zebrałem wszystkie swoje termometry walające się po domu (5 sztuk, zegarki, stacje pogody itp) , położyłem w jednym miejscu i po ustabilizowaniu się mam na nich od 19.9 do 21.2 st C ! Chciałbym więc wiedzieć czy faktycznie te skrajnie pokazujące są do bani czy prawda leży jednak gdzieś na skraju. Bo jak dla temperatury zewnętrznej nie ma to tak wielkiego znaczenia, to taki rozrzut w domu to zbyt duża różnica - szczególnie zimą.
    ps2. Znalazłem, że zwykłe DS18B20 mogą mieć tego typu dokładność https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16589515#16589515 ?
    User removed account
    User removed account  
    szczukot
    Level 13  
    No właśnie - wzorzec :(
    User removed account
    User removed account  
    szczukot
    Level 13  
    No tak - poklikałem te termometry, i wszędzie widzę "nie wymaga kalibracji" i nie mają żadnego elementu do kalibracji. Bo najczęściej jest to właśnie zwykły DS18B20

Fantom
    szogun
    Level 22  
    Najlepszym wzorcem w warunkach domowych będzie zwykły termometr domowy na bazie spirytusu . Nie każdy jednak się do tego nadaje. Wyjaśnię dlaczego. Produkcja zbiornika ze spirytusem i kapilary [rurki wskazowej ] to jest loteria więc dokładności tam napewno nie będzie.
    Porządna firma produkująca termometry o tym wie i aby tą dokładność zwiększyć stosuje dwa punkty skalowania np. 10 i 30 stopni. W tych temperaturach nanosi się znaki na kapilarze i potem dobiera się skalę termometru do nich pasującą . Barachła robią jeden punkt i uniwersalną skalę . Przy tych pierwszych masz dokładność 10 i 30 a więc pośrednie są od nich bardzo zależne a przy tych drugich
    masz pewne np. 30 a reszta to wielka niewiadoma . Można oczywiście użyć termometru wojskowego do badanie temperatury prochu przed salwą rakietową ale poza mną mało kto taki posiada . Można też wybrany termometr zalegalizować w najbliższym Urzędzie Miar i Wag ale to niestety kosztuje . Punkty skalowania na termometrach spirytusowych [domowych ] są widoczne.