Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie silnika jednofazowego Miele Mwe 66/2

28 Paź 2018 13:47 309 5
  • Poziom 10  
    Proszę o pomoc w podłączeniu silnika jednofazowego Miele Mwe 66/2. Z tego co widzę z tabliczki znamionowej powinien mieć 2 kondensatory. Przeglądałem schematy podłączania silników jednofazowych i wszystkie na które trafiłem są z jednym kondensatorem. Silnik dostałem z podłączonym zasilaniem do przewodów niebieskiego i czarnego. Bardzo ładnie chodzi ale przy lekkim obciążeniu nie rusza (pewnie przez brak kondensatora rozruchowego). Proszę o jakiś schemat podłączenia.

Podłączenie silnika jednofazowego Miele Mwe 66/2 Podłączenie silnika jednofazowego Miele Mwe 66/2 Podłączenie silnika jednofazowego Miele Mwe 66/2
  • Poziom 24  
    Jest to silnik indukcyjny dwufazowy ( z fazą podstawową i pomocniczą ).
    Ja zacząłbym od pomiaru rezystancji tych dwóch uzwojeń połączonych szeregowo.
    Na uzwojenie o większej rezystancji podaję wprost 230V (np. niebieski-czarny) a do drugiego - szeregowo połączonego z pierwszym uzwojeniem - włączam szeregowo kondensator 50uF i dopiero podłączam na 230V. Ja tu nie widzę miejsca na dwa kondensatory. Być może producent wskazuje użycie 60uF.
  • Poziom 10  
    trebuch1 napisał:
    Jest to silnik indukcyjny dwufazowy ( z fazą podstawową i pomocniczą ).
    Ja zacząłbym od pomiaru rezystancji tych dwóch uzwojeń połączonych szeregowo.
    Na uzwojenie o większej rezystancji podaję wprost 230V (np. niebieski-czarny) a do drugiego - szeregowo połączonego z pierwszym uzwojeniem - włączam szeregowo kondensator 50uF i dopiero podłączam na 230V. Ja tu nie widzę miejsca na dwa kondensatory. Być może producent wskazuje użycie 60uF.

Rezystancje uzwojeń wyglądają tak:
    Podłączenie silnika jednofazowego Miele Mwe 66/2
  • Poziom 24  
    Z tego wynika że ten silnik ma trzy uzwojenia. Jeśli kręci przy zasilaniu nie-cza to raczej 5,6 Oma
    stanowi rezystancję uzwojenia a nie jakieś zwarcie. Wynika z tego że do żółtego można podłączyć 10uF z jednej strony lub 50uF z drugiej. Proponuje zrobić eksperyment z 10uF podłączając go do żół-nieb lub żół-cza. Jak dla mnie jest to nietypowy silnik.
  • Poziom 10  
    Z tego co widzę przez pokrywy boczne to silnik ma 4 uzwojenia, ale jak są połączone nie mam pojęcia.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Michal-01 napisał:
    Z tego co widzę z tabliczki znamionowej powinien mieć 2 kondensatory. Przeglądałem schematy podłączania silników jednofazowych i wszystkie na które trafiłem są z jednym kondensatorem.

Sa też z dwoma - jeden kondensator pracy, drugi rozruchowy, odłączany po rozruchu przez wyłącznik odśrodkowy. Ewentualnie drugi kondensator załączany jest na czas rozruchu przez przekaźnik rozruchowy (analogicznie jak w lodówkach załaczane jest uzwojenie rozruchowe).
    trebuch1 napisał:
    Jest to silnik indukcyjny dwufazowy

Nie ma takich.
    trebuch1 napisał:
    z fazą podstawową i pomocniczą

Jednofazowy.
    trebuch1 napisał:
    Z tego wynika że ten silnik ma trzy uzwojenia.

Jak żeś to wykombinował?
    Silnik ma dwa uzwojenia:
    - niebieski-czarny - główne
    - żółty- czarny - pomocnicze.
    trebuch1 napisał:
    Proponuje zrobić eksperyment z 10uF podłączając go do żół-nie

Bingo.