Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] [Rozwiązano] Jak myślicie czy możliwe jest układ

28 Paź 2018 14:09 330 6
  • Poziom 3  
    Jak myślicie czy możliwe jest do zaprojektowania układ dzielnika napięcia przez 149 (na licznikach dekadowych albo binarnych, w CMOS lub TTL).
  • Poziom 36  
    Witam !
    Jaką częstotliwość chcesz podzielić ?
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Jest możliwe na licznikach binarnych. Dla liczby 149 tak należy opracować bramkę AND aby jej wyjście zerowało cały licznik. Czyli licznik zlicza do 148 a stan 149 to zerowanie liczników za pomocą tej bramki.
  • Poziom 40  
    snmz414 napisał:
    Jak myślicie czy możliwe jest do zaprojektowania układ dzielnika częstotliwości dzielącego przez 149 (na licznikach dekadowych albo binarnych, w CMOS lub TTL).
    Jak najbardziej jest taka możliwość, problem w tym jaką częstotliwość chcesz podzielić.
  • Poziom 3  
    Tak naprawdę to nie wiem, taka jest treść zadania dom. z układów cyfrowych. Nie wiem jak mógłby wyglądać najprostszy schemat tego układu.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    [Rozwiązano] Jak myślicie czy możliwe jest układ

Liczba149 odpowiada stanom "1" na wyjściach licznika: 128+16+4+1.
    Te wyjścia są doprowadzone o bramki AND.
    Jeśli pozostałe wyjścia zanegujesz inwerterami, bramka ta dla "149" będzie mieć na wejściu same jedynki. Iloczyn samych jedynek na wejściu bramki, daje stan "jeden" na jej wyjściu, który powoduje zerowanie liczników. Jak tylko liczniki się wyzerują, zanika jedynka zerująca a licznik nadal zlicza aż ponownie wykryje zerujący stan "149".
    Pamiętaj że wyjścia 1,2,4,8,16,32,64,128 tworzą liczbę dwójkową. Aby uzyskać liczbę 149 zapisaną dziesiętnie, należy ją złożyć z powyższego ciągu dwójkowego.
    Dzielnik przez 149 uzyskamy przez odebranie i ukształtowanie impulsów wyjściowych z bramki AND.
  • Poziom 3  
    Dziękuje bardzo ;)

Dodano po 22 [minuty]:

Uzyskałem odpowiedź