Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Electrolux EWF1287HDW - podczas prania w programie Bawełna zatrzymuje się

Victorhugopl 28 Paź 2018 20:32 393 13
  • #1 28 Paź 2018 20:32
    Victorhugopl
    Poziom 7  

Dzień dobry.

1. Co się dzieje?
    Ww. pralka (Electrolux EWF1287HDW Prod. No. 914533108 01) po włączeniu programu "Bawełna" zaczyna pranie, blokuje drzwi, działa. Niestety po jakimś czasie (bez względu na zadany czas pracy, ilość obrotów i temperaturę) zatrzymuje się i miga symbol II czyli drugiej komory. Co ciekawe program/pralka raz działa normalnie przez ileś prania, a potem ni z gruszki ni z pietruszki zatrzymuje się podczas prania.
    2. Co sprawdziłem:
    - postukałem w front pralki (proszę się nie śmiać) okolice panelu i pod nim i raz na ileś tam zadziała, program idzie dalej.
    - wyłączenie pralki i ponowne uruchomienie w tym samym programie i parametrach (obroty, temp.) i niższym czasie niż ten, na którym się zatrzymała raz działa raz nie.
    3. Co zrobiłem po przeczytaniu kilku porad na forum:
    Wszedłem w tryb serwisowy
    "Pokrętło pozycja pierwsza, paluszki na start/pauza oraz "klawisz" wyżej - przytrzymać 3 sekundy - zaczną migać kontrolki - gałka na 11 pozycję- na wyświetlaczu ostatni zapamiętany błąd."
    Wyświetlił mi się - dla mnie dziwne - błąd E41, co po zgłębieniu wiedzy na forum sugeruje błąd związany z blokadą drzwi.
    4. Pytania:
    - czy ten błąd w 100% określa to co jest do wymiany?
    - czy nie jest to dziwne - dla mnie jest - że pralka zaczyna pranie, działa normalnie i się zatrzymuje, skoro E41 to błąd związany z blokadą drzwi to chyba powinna od razu się zatrzymywać?
    - czy przypadkiem nie jest to uszkodzenie programatora lub panelu dotykowego? Nie daje mi spokoju fakt, iż zaczyna pracować normalnie i zatrzymuje się (jak pisałem nie zawsze, nie ma reguły)?

Na angielskich stronach doczytałem, iż E41 może to być blokada drzwi, ciało obce w filtrze przy w silniku spustowym/odpływowym (przepraszam jeśli wyrażam się nie fachowo), czy ktoś z Was może się do tego odnieść?

Dziękuję za pomoc, uwagi i pozdrawiam,
    VH

0 13
  • #2 28 Paź 2018 23:51
    Jackziom
    Poziom 23  

Tak- to oznacza uszkodzenie blokady, ewentualnie wiązki kablowej od blokady. Twoje objawy mogą wynikać z przerywanej pracy blokady spowodowanej jej wadliwym działaniem, bądź przez uszkodzoną wiązkę jej praca jest zakłócona/przerywana podczas wibracji pralki. Dodatkowo sprawdziłbym moduł sterujący czy coś nie wygląda podejrzanie i poprawił zimne luty jeżeli takowe istnieją bo potencjalnie mogą być odpowiedzialne za taki stan rzeczy. Choć jak tak teraz patrzę na tę pralkę to obawiam się, że moduł będzie zalany glutem i trzeba trochę podrapać... Jeżeli pralka jest na gwarancji to dzwoń po serwis.

0
  • #3 29 Paź 2018 07:12
    Kenworth 18
    Poziom 34  

Witam.
    Równie dobrze mogło być tak, że kiedyś ktoś nie zatrzasnął poprawnie drzwi i pralka zapamiętała E41. Tymi klawiszami którymi wchodzisz w tryb serwisowy skasuj obecny błąd przytrzymując je aż wyświetli się E00 a następnie zatrzaśnij dobrze drzwi i włącz pralkę. Jeżeli znów pralka zatrzyma się sama ponownie odczytaj kod błędu w trybie serwisowym. Jeśli znów będzie to E41 to wtedy będzie pewność, że coś się dzieje z blokadą drzwi lub jej sterowaniem.

1
  • #4 03 Gru 2018 15:04
    Victorhugopl
    Poziom 7  

Zabawa trwa dalej, przez moment wyświetlała nowy błąd EF5 czyli niedowagę wsadu. Teraz "gadzina" krzyczy E35.

Program bawełna ustawiam np. na 2:45 zaczyna dochodzi do 1:44, 1:39 i staje, kasowanie błędu, restart i działa lub nie. Przestawiam na czas 0:45 rusza i albo dopiera do końca, albo po 6 min przeskakuje na 0:01 min i staje zero amba.

Gdzieś doczytałem, że może to być elektrozawór, fakt jak wczoraj przy niej posiedziałem to wydaje mi się, że pompowanie wody odbywa się nie do końca normalnie, napełnia, przestaje, napełnia szumi i ... właśnie przeskakuje na 0:01 i stoi. Ktoś inny zwrócił uwagę na presostat (co to?), okablowanie i masę silnika. NAtomiast znalałem opinię, że może również być kłopot z blokadą drzwi i to nie z kodem E41 tylko właśnie z E35.

Blokada drzwi 146 zł, elektrozawór 171 zł, zastanawiam się od czego zacząć z wymianą.

Ktoś coś podpowie? Może z doświadczenia?

Dziękuję i pozdrawiam.

0
  • #5 03 Gru 2018 15:46
    UczenEl
    Poziom 13  

E35- zbyt wysoki poziom wody, hydrostat sprawdziłeś oraz wężyk?

0
  • #6 04 Gru 2018 12:07
    Victorhugopl
    Poziom 7  

UczenEl napisał:
    E35- zbyt wysoki poziom wody, hydrostat sprawdziłeś oraz wężyk?

Czy jest możliwe, aby raz dział raz nie działał?

0
  • #7 04 Gru 2018 12:33
    UczenEl
    Poziom 13  

Nie powiem Ci bo nie jestem pewien a nie chce skłamać :(
    Na innych programach jest tak samo?
    W trybie serwisowym masz "funkcje autodiagnoztyczne" włączałeś je?

0
  • #8 04 Gru 2018 15:05
    Victorhugopl
    Poziom 7  

UczenEl napisał:
    W trybie serwisowym masz "funkcje autodiagnoztyczne" włączałeś je?
    Próbowałem np. Bawełna, Eco i też raz działa, raz nie. Wirowanie samo działa. Funkcji autodiagnostycznych nie włączałem bo nie wiem jak :)

0
  • #9 04 Gru 2018 15:49
    Kenworth 18
    Poziom 34  

Hydrostat w tej pralce jest analogowy i działa na innej zasadzie niż tradycyjny stykowy:
    https://north.pl/karta/hydrostat-do-pralki-electrolux-ewf1287hdw,YAZ-PQ-CMM9-AN8.html
    Warto by sprawdzić czy kubek hydrostatu nie jest zanieczyszczony. Jest mocowany do tego węża i od niego biegnie wężyk do hydrostatu: https://north.pl/karta/waz-polaczeniowy-beben...ki-electrolux-ewf1287hdw,VU5-M3-ZMM9-AN8.html

0
  • #10 04 Gru 2018 18:46
    Piotr2608

Poziom 38  

E41 - w tej pralce nie oznacza uszkodzenia blokady (uszkodzenie blokady to E42)

E41 – OTWARTE DRZWI
    Nastąpiło przekroczenie limitu czasu blokady drzwi lub drzwi są otwarte. Zachowanie urządzenia jest zróżnicowane zależnie od typu blokady drzwi:
    - W przypadku natychmiastowej blokady limit czasu wynosi 6 sekund. Urządzenie podejmuje kolejne 3 próby i po ostatniej z nich uaktywnia się alarm.
    - W przypadku tradycyjnej blokady limit czasu wynosi 20 sekund.
    - W przypadku natychmiastowej blokady z wewnętrznym mikroprzełącznikiem alarm uaktywnia się natychmiast dzięki obecności wewnętrznego mikroprzełącznika, który umożliwia wykrycie otwartych drzwi.
    Alarm ten wymusza wstrzymanie cyklu i można skasować, naciskając przycisk Start/Pauza lub resetując bieżący cykl.
    Alarmu nie można skasować poprzez wyłączenie urządzenia.

E5F – USTERKA UKŁADU FCV
    Układ sterujący FCV stale żąda parametrów konfiguracji z powodu powtarzającego się resetu sprzętowego. Podczas normalnego cyklu alarm pojawia się dopiero po 5 próbach. Po każdej próbie następuje 10-sekundowa przerwa, podczas której układ FCV jest wyłączony. Po ostatniej próbie, jeśli alarm jest nadal aktywny, jego kod zostaje zapisany w pamięci i następuje zatrzymanie urządzenia w bezpiecznym stanie oraz wymuszone odblokowanie jego drzwi. Alarmu tego nie można skasować poprzez naciśnięcie przycisku Start/Pauza.
    W celu skasowania tego alarmu należy zresetować bieżący cykl lub wyłączyć urządzenie.

Usterka układu FCV może wywołać błąd np. E41.

1
  • #11 05 Gru 2018 13:04
    Victorhugopl
    Poziom 7  

Piotr2608 napisał:
    E41 - w tej pralce nie oznacza uszkodzenia blokady (uszkodzenie blokady to E42)

E41 – OTWARTE DRZWI
    Nastąpiło przekroczenie limitu czasu blokady drzwi lub drzwi są otwarte. Zachowanie urządzenia jest zróżnicowane zależnie od typu blokady drzwi:
    - W przypadku natychmiastowej blokady limit czasu wynosi 6 sekund. Urządzenie podejmuje kolejne 3 próby i po ostatniej z nich uaktywnia się alarm.
    - W przypadku tradycyjnej blokady limit czasu wynosi 20 sekund.
    - W przypadku natychmiastowej blokady z wewnętrznym mikroprzełącznikiem alarm uaktywnia się natychmiast dzięki obecności wewnętrznego mikroprzełącznika, który umożliwia wykrycie otwartych drzwi.
    Alarm ten wymusza wstrzymanie cyklu i można skasować, naciskając przycisk Start/Pauza lub resetując bieżący cykl.
    Alarmu nie można skasować poprzez wyłączenie urządzenia.

E5F – USTERKA UKŁADU FCV
    Układ sterujący FCV stale żąda parametrów konfiguracji z powodu powtarzającego się resetu sprzętowego. Podczas normalnego cyklu alarm pojawia się dopiero po 5 próbach. Po każdej próbie następuje 10-sekundowa przerwa, podczas której układ FCV jest wyłączony. Po ostatniej próbie, jeśli alarm jest nadal aktywny, jego kod zostaje zapisany w pamięci i następuje zatrzymanie urządzenia w bezpiecznym stanie oraz wymuszone odblokowanie jego drzwi. Alarmu tego nie można skasować poprzez naciśnięcie przycisku Start/Pauza.
    W celu skasowania tego alarmu należy zresetować bieżący cykl lub wyłączyć urządzenie.

Usterka układu FCV może wywołać błąd np. E41.

Piotr2608 dziękuje za podpowiedź. Czy ten układ FcV można wymienić lub inaczej co zrobić aby zlikwidowac ten błąd E41.

0
  • #12 05 Gru 2018 14:03
    Piotr2608

Poziom 38  

Na początek trzeba posprawdzać tory zasilania - EWX11831, znajduje się na dole pralki, patrząc od tyłu z jej prawej strony.
    Gdzieś zanika napięcie lub jest za niskie.

0
  • #13 22 Gru 2018 13:24
    Victorhugopl
    Poziom 7  

Piotr2608 napisał:
    Na początek trzeba posprawdzać tory zasilania - EWX11831, znajduje się na dole pralki, patrząc od tyłu z jej prawej strony.
    Gdzieś zanika napięcie lub jest za niskie.

Piotr2608 czy moduł EWX11831 jest w ogóle naprawialny czy wymiana? Z tego co widzę to sie jeszcze opłaca zainwestować w pralkę. EWF1287HDW kosztowała coś koło 2k, nowy model EWF1287HDW z końcówką 2 tez coś koło tego.
    Moduł EWX11831 widzę średnią cenę około 650 zł. Na razie zainwestowałem w grzałkę, bo ponoć lubią siać zamęt, ale to nie pomogło :(

Natomiast znalazłem ciekawy dokument: Guide to diagnostics of electronic controls
    EWX11831
    , z którego wyczytałem, że:

E35 to możliwy błąd związany "Water fill solenoid valve faulty; Leaks from water circuit on pressure switch; Wiring faulty; Pressure switch faulty; Main PCB faulty."

Po naszemu: Wadliwy zawór elektromagnetyczny napełniania wodą; Wycieki z obiegu wody na presostacie; Okablowanie wadliwe; Przełącznik ciśnienia jest uszkodzony; Główna płytka PCB jest uszkodzona.

Pasują mi objawy do zachowania mojej pralki. "Cycle interrupted. Safety drain cycle. Drain pump continues to operate (5 min. on, then 5 min. off. etc.)" faktycznie rusza program i za kilka miut staje pewnie te wspomniane 5, zatrzymuje się na jakiś konkretnych minutach prania, pompuje w dziwny sposób - przerywa, skacze - wodę do bębna.

Podają nawet konkretne rozwiazanie:
    Electrolux EWF1287HDW - podczas prania w programie Bawełna zatrzymuje się

testy i możliwa faktycznie wymiana płyty głównej Piotr2608 czy to właśnie EWX11831?

Co myślicie? Czy ktoś może coś podpowiedzieć?

Dzięki i pozdrawiam,
    VH

0
  • #14 22 Gru 2018 13:58
    Piotr2608

Poziom 38  

Moduł daje się naprawić ale po Nowym Roku :)

E35 - Przepełnienie wodą - Czujnik przepełnienia w stanie włączenia przez ponad 15 sekund
    - Usterka zaworu dopływu wody
    - Nieszczelność syfonu
    - Usterka przełącznika ciśnieniowego
    - Usterka przewodów lub głównego układu elektronicznego

0