Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] - Brak odbiór programów TVP

28 Paź 2018 21:25 420 8
 • Poziom 7  
  Nadajnik: Chorągwica (Kraków), odbiór Łapanów ok. 20 km od nadajnika.
  Problem: Bardzo często brak odbioru tylko programów TVP (nie wiem, który to MUX, chyba 706 MHz), albo odbiór jest poszarpany, albo czasami odbiera prawidłowo, natomiast wszystkie inne multiplexy w tym samym czasie odbierane są prawidłowo. Zmieniłem kabel łączący - ok 10m. Nie pomogło. "Dzięki" temu przepadły mi euro2018 oraz mistrzostwa w LA. :-(
  Nie wiem jaki jest wzmacniacz antenowy (ile dB). Gdzie jest problem?
 • Pomocny post

  Poziom 43  
  Jaka antena?
  Skoro tak mała odległość po co wzmacniacz a nie symetryzator?
 • Poziom 7  
  Antena yaga, 15 elementów ( 8 z przodu+dipol+ - Brak odbiór programów TVP reflektor 6 prętów), zysk anteny nie wiem jaki, opakowanie dawno wyrzuciłem :-(. Nie próbowałem bez wzm. antenowego, ale tam teren jest pofałdowany, antena poniżej korony drzew - wyżej się nie da, bo to mały domek letniskowy. Czyżbyś sugerował, że wzm. antenowy nie przepuszcza wyższego pasma? Odbiornik TV Manta. O ile jakość sygnału na innych programach waha się 70-100%, to na wszystkich TVP lata jak oszalały 0 - 80%.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  antofra napisał:
  Antena yaga, 15 elementów .........ale tam teren jest pofałdowany, antena poniżej korony drzew - wyżej się nie da, bo to mały domek letniskowy.

  Ano ta antena nie nadaje się do takich warunków. Antena siatkowa ze wzmacniaczem lub coś z takich anten - Brak odbiór programów TVP
 • Moderator
  Czy strojenie odbiornika przeprowadziłeś w trybie ręcznym czy automatycznym? To ważne.

  Na Twoim obszarze MUX3 jest odbierany na kanałach 50 z Chorągwicy oraz 34 z wielu nadajników, także Lubonia Wielkiego k. Rabki. Standardowy dekoder po wczytanie listy sygnałów w trybie automatycznym będzie najpierw odbierał ten sam MUX na niższym kanale pomimo, że silniejszy sygnał jest na kanale wyższym.

  Przyda się powtórne strojenie w trybie ręcznym na kanałach 23, 25 i 50 - w tej i nie innej kolejności. I Tylko po to by się przekonać, że na pewno nie odbierasz kanału 34. Jeżeli chcesz odbierać MUX8 to dodatkowo k. 7my , ale on jest nadawany w polaryzacji pionowej i wymaga innej anteny.

  Na jakość odbioru nie ma to wpływu, ale antena jest odwrotnie zamocowana - puszka antenowa powinna być na dole z uwagi na właściwe odwodnienie.
 • Poziom 7  
  Irekr - dzięki, spróbuje tak zrobić. Jednak zastanawiam się nad innymi nadajnikami. Moja antena zwrócona jest w kierunku N-W, bo tak zlokalizowany jest nadajnik na Chorągwicy, gdyby miała odbierać Luboń , to musiałaby być w kierunku odwrotnym. Chyba, że łapie jakiś sygnał od czego odbity.
 • Pomocny post
  Moderator
  Jest jeszcze jeden szczegół: nie piszesz gdzie dokładniej jesteś w Łapanowie, ale w promieniu 2 km od Poczty znajdują się trzy BTS-y z LTE w pasmie 800 MHz. Oznacza to, ze odpada stosowanie jakichkolwiek wzmacniaczy szerokopasmowych przy antenach a sama antena powinna być silnie kierunkowa.

  Oznacza to też, że wystarczy smartfon/tablet/router z odpalonym internetem LTE w promieniu pół kilometra od Ciebie i będa problemy z odbiorem na kanale 50tym....
 • Poziom 7  
  No tak, do poczty w Łapanowie jest ze 1,2km - okolice działek hutniczych.
 • Poziom 7  
  Dziękuję wszystkim za porady i informacje. Zrobiłem tak: wyrzuciłem wzmacniacz antenowy, dałem symetryzator - znalazłem w moich "szpargałach" taki z czasów tv analogowej na 1 - 61 kanałów ( nie przypuszczam, że w marketach typu RTV+AGD nie można kupić takiej drobnostki, może za tania?, a spieszyłem się i nie chodziłem po sklepach typowo z częściami rtv). No i działa! Jedna rzecz mnie zaskoczyła: musiałem obniżyć antenę, i to jakiś 1m. Myślę, że temat można zamknąć.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Działa - na razie, zobaczymy jak będą liście na drzewach