Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Immergas CARv2+Victrix TT 24 szaleje

misiek0707 29 Oct 2018 08:36 1098 2
    misiek0707
    Level 10  
    Miałem ustawienia (odziedziczone po eksperymentach z zeszłego przedwiośnia, gdy mi się przegrzewał trochę dom) CHMIN 20, OTC 1,6, OFFSET -3, BUILD 11 (choć chyba BUILD ma znaczenie tylko przy autoadaptacji?).

Przy 6-8 stopni na zewnątrz sterownik wylicza 23-24 stopnie temperatury czynnika. Było troszeczkę za zimno, zwłaszcza w łazienkach, więc wczoraj wieczorem zmniejszyłem OFFSET na 0. Powinno to dać skokowy wzrost temperatury czynnika o trzy stopnie, do 26-27 stopni.

Dzisiaj rano wstaję i... rześko w domu, chłodniej niż wieczorem. Idę do kotła i co widzę? Przy +7 na zewnątrz sterownik wyliczył 21 stopni czynnika!!! Czy ktoś może mi powiedzieć, co tu się dzieje?! Wyłączyłem sterownik pokrętłem, potem na chwilę cały kocioł z sieci. Okazuje się, że metoda rodem z windowsa 95 działa - teraz sterownik wylicza 30 stopni! O co tu chodzi? To jakiś błąd, czy feature? Mam resetować sterownik co dwa dni, czy co?

EDIT: Po godzinie sterownik zmienił temperaturę czynnika na 25... Potem temperatura zewn. wzrosła do +11, sterownik zmienił czynnik na... 29. Pół godziny później czynnik... 20. Coś tu jest bardzo bardzo nie tak.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    sizorekk
    Level 11  
    Trzeba wziąć pod uwagę stałą czasową do wyliczania temperatury zewnętrznej, która w przypadku np. kotłów Viessmanna wynosi około 21 godzin. Co do immergasa musisz zobaczyć w instrukcji. Temperatura zewnętrzna to nie jest coś co się zmienia w ciągu 5 minut i nie ma potrzeby co 5 minut zmieniać wyliczenie krzywej grzewczej. Jeśli Ci za zimno- weź się za odpowiednie dobranie krzywej grzewczej. Po wyłączeniu zasilani kocioł wylicza parametry czynnika na nowo. A skoro w ciąu godziny masz kilkanaście zmian temperatury to znaczy, że czujnik nie wisi od północnej strony budynku.
    misiek0707
    Level 10  
    Niestety - w instrukcji sterownika ani kotła nie ma ani słowa o algorytmie wyliczania temperatury czynnika, oprócz schematycznego rysunku z wykresem krzywej grzewczej i raczej zdawkowym opisem parametrów. Zdaję sobie sprawę, że zapewne jakieś uśrednianie czasowe temperatury zewnętrznej jest stosowane, ale nie bardzo umiem zrozumieć fakt, że w miarę, kiedy robi się coraz cieplej na zewnątrz, to temperatura czynnika rośnie... Żadna średnia krocząca nie powinna dać takiego efektu, biorąc pod uwagę, że wczorajszy dzień był chłodniejszy... Skoki temperatury czynnika w górę i w dół są już zupełnie niezrozumiałe.

P.S. Czujnik jest od północy, zacieniony. :) Bardziej się zastanawiam, czy nie daje czasem jakichś chwilowych fałszywych wskazań, przez co sterownikowi odbija... Niestety za każdym razem, kiedy sprawdzam, to sterownik pokazuje temperaturę zgodną z rzeczywistością...