Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt wiertnicy płuczkowej do studni głebinowej na 60m do 4000 zł

29 Paź 2018 10:03 11673 43
  • Poziom 10  
    Witam,
    mój tata poprosił mnie bym poszukał firmy, która zajmuje się wierceniem studni głębinowej. Mamy dwie działki na których rodzice mają małą uprawę warzyw.
    Brak opadów sprawia, że uprawy są bardzo słabe.
    Będąc obecnym podczas wiercenia studni u sąsiadów stwierdziłem, że można wykonać podobne urządzenie we własnym zakresie.
    Koszt wiercenia metodą płuczki 1 metra to 100-150 zł
    Sąsiedzi wiercili studnie na głębokość 55m
    Biorąc te dane to koszt około 11000-16500 zł za samo wiercenie oczywiście z rurą.
    Na rynku mamy dostępną wiertnice (wykonanie przez ukraińskich sąsiadów) w cenie około 6800 zł. Wiertnica umożliwia wykonanie odwiertu na głębokość 30m. Można dokonać zakupu żerdzi do głębokości 60 metrów, lecz koszt zakupu całego zestawu wzrasta do 10000 zł
    Będąc majsterkowiczem postanowiłem przyjrzeć się sprawie z bliska. Po kilku dniach ustaliłem, że można wykonać podobne urządzenie z wiertnicą 60m w kwocie nie przekraczającej 4000 zł poniżej opis sprzętu:
    1. Motoreduktor (silnik + przekładnia 1/60) – od 300 do 500 zł
    2. Wykonanie płuczki – od 200 do 300 zł (mogę podpowiedzieć na co wpadłem by uniknąć płacenia 900 zł) Pomysł jest taki by przerobić wałek do piły. Wałek fi 40 rozwiercamy z obu stron gwintujemy. Od strony szajby wkręcamy złączkę obrotową (kolanko) do której podłączamy wodę z pompy. Szajba będzie robiła za sprzęgło. Druga strona robimy gwint na żerdź.
    3. Wyciągarka elektryczna – 300 zł lub ręczna 50 zł
    4. Konstrukcja (spawanie, profile) – od 300 do 500 zł Wysokość konstrukcji około 2,3m tak by można było umieszczać żerdź o długości 2m
    5. Rury fi 33.7x4.5 – 60 m – 800 zł. Znalazłem dostawcę rur bezszwowych grubościennych. Koszt zakupu 1kg -3,5 zł netto
    6. Gwintowanie rur 2m x 30 szt. + mufy i spawanie – od 300 do 500 zł Muszę jednak wykonać łączenie rur na długość 60m Zastanawiam się jak to wykonać przy niskim nakładzie finansowym, ale tak by rury nie puściły w naj mniej oczekiwanym momencie. Jak wiertło trafi na kamień może narobić dużo strat. Dobrym rozwiązaniem będzie pasek klinowy na łączeniu płuczki z silnikiem.
    7. Wiertnica, wiertło – od 100 zł do 300 zł
    8. Pompa szlamowa – od 200 do 400 zł
    Wartość wersji najtańszej to 2250 zł za wiertnicę płuczkową. Wersja z wyciągarką elektryczną to koszt ponad 3600zł. Naprawdę przy odrobinie czasu można to wszystko wykonać.
    Niestety, człowiek nie jest wszechwiedzący i mam kilka niewiadomych
    1. Czy 60m rury 33.7x4,5 (1m=3.24kg) utrzyma zwykły gwint łączony co 2m po przez mufki. Suma będzie ponad 200kg – czy przypadkiem nie zastosować innego rodzaju gwintu np. trapezowy?
    2. Mufki do łączenia rur myślałem kupić spawalnicze do tego kupić gwintownik – narzynkę na 1”? Ewentualnie tokarka i wykonać gwint trapezowy, jednak nie wiem jaki to może być koszt wykonanie 30szt. rur oraz 30szt. mufek z gwintem trapezowym?
    Kolejna niewiadoma to sam moment wiercenia. Czyli kiedy będę wiedział, że dowierciłem się do odpowiedniej głębokości? Z tego co się orientuje to ma pojawić się piasek nośny i jego odpowiednia głębokość ma dać mi informacje, że mam przestać wiercić. Gdzieś wyczytałem, że ma być około 8m? Niestety nie jestem pewien tych danych.
    Kolejna kwestia to różdżkarze, których zdolności można wykorzystywać przy małych głębokościach do 15-20 metrów. Poniżej tej wartości powinni zająć się geofizycy, którzy pewnie liczą sobie za taką usługę.
    Jeżeli jest ktoś zainteresowany wsparciem mnie w projekcie będę wdzięczny. Oczywiście wsparciem intelektualnym 😊
    Pozdrawiam i zachęcam do dyskusji

Projekt wiertnicy płuczkowej do studni głebinowej na 60m do 4000 zł Projekt wiertnicy płuczkowej do studni głebinowej na 60m do 4000 zł
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Na internecie jakaś firma której właścicielem jest Rosjanin sprzedaje orginalne żerdzie stosowane w wiertnictwie po cenie złomu użytkowego.Takie żerdzie posiadają mufy z gwintem stożkowym trapezowym z wysokiej jakości stali.Wkręcasz trzpień jednej żerdzi w mufę drugiej.Sprzedawca oferuje również transport.Można też zapytać o rury wiertnicze.Możesz zawiercić do 30m a powyżej uzyskać zgodę i nadzór odpowiednich służb bo możesz wiercąc trafić na samowypływ i są kłopoty.

Dodano po 3 [minuty]:

Żerdzie są wykonane jako rury grubośćienne o grubośći ścianki około 10mm zakończone właśnie gwintem stożkowym trapezowym i mają długość około 6m

Dodano po 17 [minuty]:

ww żerdzie można również wykorzystać po przycięciu na odpowiedni wymiar na słupki ogrodzeniowe. Nie wiem czy widziałeś jak wygląda taka wiertnica a więc posiada długi maszt pozwalający na wyciąganiu 6m żerdzi i są potrzebne odpowiednie klucze żeby je rozkręcić w pionie lub nakręcić kolejną,musi być wykonany odpowiedni lizak na którym opierasz żerdż celem rozkręcenia lub też dołożenia drugiej żerdzi .Ponadto musisz wiedzieć że taką wiertnicę porusza silnik 4 garowy i ma co robić.Niektóre wiertnice są sterowane hydraulicznie i pompy hydrauliczne są zabudowane w skrzyni w której znajduje się olej a ww skrzynia jest zabudowana z tyłu na ciągniku C 360 a napęd pomp ma miejsce od wałka przekażnika.

Dodano po 3 [minuty]:

A co będzie jak natrafisz na kamień i musisz go zbijać 500kg dłutem

Dodano po 30 [minuty]:

A jak trafisz w trakcie wiercenia na glinę w jaki sposób wciśniesz rurę na wiertnicy siłowniki za pomocą odpowiedniego urządzenia zaciskają się na rurze i wciskają w ziemię a przecież jak zawiercisz to musisz po opuszczeniu i częściowym obsypaniu filtra wyciągać rury osłonowe.W Toruniu jak się rury zastały w glinie to żeby je wyciągnąć firma opuśćiła ładunek wybuchowy i dokonała wybuchu żeby zruszyć rury osłonowe które tylko wtedy dały się wyciągnąć.Otwór o podanej przez ciebie głębokośći powinien być wiercony na 3 zmiany do skutku aby nie nastąpiło zaciśnięcie gruntu na rurach.
  • Poziom 10  
    kierbedz4 napisał:
    Na internecie jakaś firma której właścicielem jest Rosjanin sprzedaje orginalne żerdzie stosowane w wiertnictwie po cenie złomu użytkowego.Takie żerdzie posiadają mufy z gwintem stożkowym trapezowym z wysokiej jakości stali.Wkręcasz trzpień jednej żerdzi w mufę drugiej.Sprzedawca oferuje również transport.Można też zapytać o rury wiertnicze.Możesz zawiercić do 30m a powyżej uzyskać zgodę i nadzór odpowiednich służb bo możesz wiercąc trafić na samowypływ i są kłopoty.

Dodano po 3 [minuty]:

Żerdzie są wykonane jako rury grubośćienne o grubośći ścianki około 10mm zakończone właśnie gwintem stożkowym trapezowym i mają długość około 6m

Dodano po 17 [minuty]:

ww żerdzie można również wykorzystać po przycięciu na odpowiedni wymiar na słupki ogrodzeniowe. Nie wiem czy widziałeś jak wygląda taka wiertnica a więc posiada długi maszt pozwalający na wyciąganiu 6m żerdzi i są potrzebne odpowiednie klucze żeby je rozkręcić w pionie lub nakręcić kolejną,musi być wykonany odpowiedni lizak na którym opierasz żerdż celem rozkręcenia lub też dołożenia drugiej żerdzi .Ponadto musisz wiedzieć że taką wiertnicę porusza silnik 4 garowy i ma co robić.Niektóre wiertnice są sterowane hydraulicznie i pompy hydrauliczne są zabudowane w skrzyni w której znajduje się olej a ww skrzynia jest zabudowana z tyłu na ciągniku C 360 a napęd pomp ma miejsce od wałka przekażnika.

Dodano po 3 [minuty]:

A co będzie jak natrafisz na kamień i musisz go zbijać 500kg dłutem

Dodano po 30 [minuty]:

A jak trafisz w trakcie wiercenia na glinę w jaki sposób wciśniesz rurę na wiertnicy siłowniki za pomocą odpowiedniego urządzenia zaciskają się na rurze i wciskają w ziemię a przecież jak zawiercisz to musisz po opuszczeniu i częściowym obsypaniu filtra wyciągać rury osłonowe.W Toruniu jak się rury zastały w glinie to żeby je wyciągnąć firma opuśćiła ładunek wybuchowy i dokonała wybuchu żeby zruszyć rury osłonowe które tylko wtedy dały się wyciągnąć.Otwór o podanej przez ciebie głębokośći powinien być wiercony na 3 zmiany do skutku aby nie nastąpiło zaciśnięcie gruntu na rurach.

Witam, widzę że posiadasz duże doświadczenie.
    Niestety nie zależy mi na odwiertach na skalę przemysłową. Liczyłem wywiercić dwie może trzy studnie i ewentualnie sprzedać urządzenie.

Rury o których piszesz mają średnice ponad FI50 - moja konstrukcja tego nie utrzyma. Rura 33,7x4,5 1m=3,25 60m to około 200kg. Mogę rozważyć większą średnice rur lecz ze względu na gabaryty urządzenia nie większą niż Fi50

Moja konstrukcja nie chce by była większa niż 250 cm - posiadam busa z możliwością załadunku na długość 280cm

W przypadku średnicy otworu można zastosować dwa lub trzy rodzaje głowic wiertniczych o rożnych średnicach. Umożliwi to swobodne wprowadzenie rury w otwór.

Nie zdawałem sobie sprawy że mogę wykonać odwiert do 30m a poniżej jest to zabronione. Biorąc jednak pod uwagę opinie gospodarzy z moich okolic to żaden z nich nie zgłaszał tego typu odwiertów do gminy. Musze przyjrzeć się sprawie bliżej.

Ponad 20 lat temu studniarze stawiali trzy długie pale i wykonywali otwory metodą szlamówki. Oczywiście trwało to parę tygodni ale wtedy były inne czasy.
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Moderator sekcji Technicznej
    M.n.i.c.h napisał:

Nie zdawałem sobie sprawy że mogę wykonać odwiert do 30m a poniżej jest to zabronione. Biorąc jednak pod uwagę opinie gospodarzy z moich okolic to żaden z nich nie zgłaszał tego typu odwiertów do gminy. Musze przyjrzeć się sprawie bliżej.

Z orzecznictwa sądowego i organów administracji wynika wniosek, że realizacja studni głębinowej nie wymaga pozwolenia na budowę ani dokonania zgłoszenia (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10 kwietnia 2014r. II OSK 2713/12, z dnia 29 kwietnia 2014r. II OSK 2882/12, wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 28 czerwca 2011r. II SA/Wr 2013/11).

Zwolnienie z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia dotyczy każdej sytuacji, bez względu na to, czy studnia będzie traktowana jako budowla, czy jako urządzenie budowlane. Z punktu widzenia formalności, inwestor aktualnie ma więc sytuację bardzo ułatwioną.

Powyższe nie oznacza, że realizacja studni nie podlega przepisom prawa budowlanego i aktom wykonawczym do tej ustawy. Do tej inwestycji odnosi się bowiem dział II rozdział VI rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1663277.html

Zgodnie z § 31 ust.1 wyżej wymienionego rozporządzenia, lokalizując studnię należy zachować następujące parametry:

„Odległość studni dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi, niewymagającej ustanowienia strefy ochronnej, powinna wynosić – licząc od osi studni – co najmniej:

do granicy działki – 5 m;
    do osi rowu przydrożnego – 7,5 m;
    do budynków inwentarskich i związanych z nimi szczelnych silosów, zbiorników do gromadzenia nieczystości, kompostu oraz podobnych szczelnych urządzeń – 15 m;
    do najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej, jeżeli odprowadzane są do niej ścieki oczyszczone biologicznie w stopniu określonym w przepisach dotyczących ochrony wód – 30 m;
    do nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych, najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji lokalnej bez urządzeń biologicznego oczyszczania ścieków oraz do granicy pola filtracyjnego – 70 m.”
    Od powyższej reguły możliwy jest jeden wyjątek. Zgodnie bowiem z § 31 ust. 2 dopuszcza się sytuowanie studni w odległości mniejszej niż 5 m od granicy działki, a także studni wspólnej na granicy dwóch działek, pod warunkiem zachowania na obydwu działkach odległości, o których mowa w ust. 1 pkt 2–5 rozporządzenia.

Jak z tego wynika, rozporządzenie nie określa odległości dla studni dostarczających wodę nie przeznaczoną do spożycia przez ludzi np. służącą tylko do podlewania ogródków.

W niektórych przypadkach inwestor będzie musiał uzyskać pozwolenie wodnoprawne na budowę studni. Regulacje w tym zakresie umieszczone są w ustawie z dnia 28 lipca 2001r Prawo wodne. Zgodnie z art. 36 ust. 1 tej ustawy właścicielowi gruntu przysługuje prawo do zwykłego korzystania z wód stanowiących jego własność oraz z wody podziemnej znajdującej się w jego gruncie. Prawo to nie oznacza jednak uprawnienia do wykonywania urządzeń wodnych bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego. Studnia głębinowa stanowi urządzenie wodne, co wynika z art. 9 ust. 1 pkt. 19d ustawy. Zasadą jest, że na wykonywanie urządzeń wodnych wymagane jest pozwolenie wodnoprawne. (art. 122 ust. 1 pkt. 3).

Wyjątki od tej zasady określa art. 124 Prawa wodnego. Zgodnie z tym przepisem pozwolenia wodnoprawnego nie wymaga wykonywanie urządzeń wodnych do poboru wód podziemnych na potrzeby zwykłego korzystania z wód, z ujęć głębokości do 30m oraz pobór wód powierzchniowych i podziemnych w ilości nie przekraczającej 5m3 na dobę.

Do budowy studni głębinowej należy więc uzyskać pozwolenie wodnoprawne jeżeli:

Studnia będzie głębsza niż 30m;
    Przewidziany jest pobór wody w ilości przekraczającej 5m3 na dobę;
    W innych przypadkach nie ma potrzeby uzyskania takiego pozwolenia.

Jeśli jednak studnia ma być głębsza niż 30 metrów oraz przewidywany pobór wody przekracza 5 m3 na dobę, wykonanie takiej studni głębinowej stanowi robotę geologiczną. (ustawa z dnia 9 czerwca 2011r. Prawo geologiczne i górnicze) Prace geologiczne mogą być wykonywane tylko na podstawie projektu robót geologicznych. Projekt taki zatwierdza organ administracji geologicznej w drodze decyzji. Przedkłada się go do zatwierdzenia w dwóch egzemplarzach. We wniosku o zatwierdzenie projektu należy zamieścić informację o prawach, jakie przysługują wnioskodawcy do nieruchomości w granicach, w jakich mają być wykonywane roboty.

Zatwierdzenie projektu następuje po uzyskaniu opinii wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Projekt zatwierdza się na czas oznaczony, nie dłuższy niż 5 lat, w zależności od zakresu i harmonogramu zamierzonych robót.

Organ administracji geologicznej odmawia zatwierdzenia projektu robót geologicznych jeżeli:
    - Projektowane roboty naruszałyby wymagania ochrony środowiska;
    - Projekt nie odpowiada wymaganiom prawa;
  • Poziom 35  
    W przypadku namierzenia iż został wykonany otwór głębinowy o głębokości powyżej 30m z urzędu następuje polecenie likwidacji otworu,oraz zasądzenie od pozwanego wysokiej kary pieniężnej oraz zasypanie otworu mielonym iłem o nazwie Betonit.
  • Poziom 10  
    Idąc w kierunku Prawa. Czy ktoś poza Rozporządzeniami miał do czynienie w Gminie lub Urzędzie?
    Jak uzyskać pozwolenie wodno prawne?
    Jakie są koszta?
    Jak wygada to czasowo?
  • Moderator sekcji Technicznej
    Spróbuj samodzielnie poszukać wspomnianych aktów prawnych i poczytać. Zawsze będziesz miał lepszą orientację. http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/ByYear.xsp
  • Poziom 10  
    retrofood napisał:
    Spróbuj samodzielnie poszukać wspomnianych aktów prawnych i poczytać. Zawsze będziesz miał lepszą orientację. http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/ByYear.xsp

Temat troszkę zmienił wątek na prawny.
    Jeżeli mogę wiercić otwór do 30 m to i tak uważam że konstrukcję można wykonać max 4000

Potrzebuję porady technicznej w kwestii złączenia tych 15szt rur..
  • Poziom 21  
    Witam. Kupno zworników to wykonania żerdzi wiertniczych mija się z celem bo są bardzo drogie jak na amatorskie konstrukcje. Myślę że można by było wypalić pierścienie z blach o średnicy wewnętrznej równej średnicy zewnętrznej rury, zespawać to i skręcać śrubami na obwodzie. Koszt niewielki a połączenie raczej pewne.
  • Poziom 35  
    Można i tak podejść do tego tematu ale rury w trakcie wiercenia są narażone na skręcanie toteż powinny być grubościenne.Popytaj w oddziałach PKP takie grubościenne rury pracowały w lokomotywach parowych i można je było kupić w cenie złomu.Grubość ścianki to około 8mm
  • Poziom 38  
    Wiercilem studnie dwa lata temu. Fachowiec przyjechał busem z przyczepka i na niej wiertnica. Rozłożył stopy od wiertnicy podniósł ją trochę i wyjechał przyczepka . Ona już została na ziemi. Postawił maszt i zaczął zakładać żerdzie. Miały może 3-4 m . Fajne urządzenie dość mobilne konstrukcja amatorska. Cena do sprzedania 70tys. Powód sprzedaży zrobił sobie jeszcze większą wiertnice. Być może zachowały się gdzieś zdjecia postaram się poszukać.
  • Poziom 35  
    Takie zestawy wiertnicze przecież były zabudowywane fabrycznie na samochodach Ułaz wszystko napędzane od silnika napędzającego pompe hydrauliczną.Jeszcze te zestawy są w użytku.Rozpytać w terenie.Nie opłacalne jest do jednego otworu ładować kasę na sprzęt Co będzie jak na 30 metrach nie uzyskasz wody?W Toruniu w trakcie wiercenia na 100m nie ma wody a wiercenia przeprowadzono wiertnicą o masie 24tony a jedna ze studni posiada głębokość 184mi na tym poziomie jest krystaliczna woda.zasilająca szpital.

Dodano po 10 [minuty]:

ile dni będziesz wiercił otwór 30m?Jak zaczniesz to nie możesz przerwać wiercenia bo pokłady wokół rury wiertniczej zacisną się na rurze osłonowej i po robocie.Wiercenie głębokich studni jest prowadzone na 3 zmiany aż do ukończenia.Jak wpuścisz rurę osłonową na 30m to musisz ją po włożeniu filtra i częściowym obsypaniu żwirem o odpowiedniej granulacji wyciągać dzwigiem technicznie na wiertnicy rurę osłonową opasają szczęki i hydraulicznie podciągają rurę do góryi po skręceniu odcinka tej rury znowu opsypuje się filter i tak do tego momentu aż rurę osłonową będziesz miał na wierzchu.
  • Poziom 21  
    Zależy o jakim wierceniu studni Kolega mówi. My tu mówimy o wierceniu płuczkowym przy którym nie stosuje się rury osłonowej podczas wiercenia.
  • Poziom 12  
    Dołączam się do tematu, wiercenie w górach cz na nizinie, i związane z tym problemy zabezpieczenia warstwy wodonośnej przed połączeniem z inną warstwą a przy wierceniu bez rur obsadowych to jest syzyfowa praca. Każdą warstwę jeżeli występuje, musi być zabezpieczona przed wpływem na inną. W górach można metodą płuczkową ale po zabezpieczeniu filtra przed zanieczyszczeniem przed łupkiem i wodą podskórna. Zasadniczo to wodę się pobiera z piaskowca, ale to inny temat. Co do rur to muszą być wytrzymałe na zerwanie przy ich wyciąganiu. Moja rada weś się Pan za kręgowe, proste i skuteczne. Co do głębokości studni pooglądaj w okolicy i w gminie w geologi i miernictwie.
  • Poziom 35  
    Sądzisz że jak będziesz wiercił płuczkowo to nie musisz stosować rur wiertniczych?Błąd.Dla otworu o głębokości 100m musisz opuśćić 60 m rur osłonowych,jak opuścisz filter i obsypiesz żwirem o odpowiedniej granulacji to na pewnej wysokości musisz zabetonować aby wody powierzchniowe nie mieszały się z wodami głębinowymi.Same rury wiertnicze posiadają gwinty zewnętrzne oraz wewnętrzne a te wewnętrzne wykonuje się tak że maszyna posiada pompę hydrauliczną i pod ciśnieniem około 200atm takim bucem rozpycha rurę a następnie taka rura wędruje na tokarnię i zostaje nacinany gwint.Fabrycznie rury posiadają długość 6do 8mb Sama pompa płuczkowa jest pompą tłoczkową o dużym ciśnieniu.Sam żwir o odpowiedniej granulacji przychodził pociągami z Opola a jego wówczas cena 1tony stanowiła cenę 1 tony węgla.Po wykonaniu odwiertu jest tak brudna woda że pompowanie oczyszczające trwa kilka dni.W trakcie pompowania wydajność pompy jest regulowana na zasuwie i stopniowo co kilka godzin poprawiana aby się swobodnie żwir ułożył na filtrze.
  • Poziom 21  
    Panowie. Założyciel tematu pytał o pewne kwestie techniczne związane z budową wiertnicy płuczkowej jak i samym wierceniem zapewne na niezbyt duże głębokości i dla swoich potrzeb. Opisujecie natomiast wiercenie na duże głębokości co mija się z celem tego tematu. Odpowiedzcie sobie czy tą konstrukcją można wywiercić na 100m?. Niektórzy piszą co wiedzą aby tylko pisać. Napisane jest wyraźnie ze studnia ma służyć do podlewania warzywa więc czy wody podskórne będą się mieszać z wodami głębinowymi w tym przypadku naprawdę nie ma to znaczenia i nie trzeba nic betonować.
  • Poziom 12  
    Tu chodzi o to żeby nie mieszać jednych z drugimi, bo się łączą lub zanikają lub zanieczyszczają. A lepiej zrób abisynkę, jeżeli do podlewania. Na temat abisynek w google.com pełno jak to wygląda.
  • Poziom 35  
    Nie ma takich możliwości aby dokonał odwiertu na 30m.Studnię o głębokości 100m wywiercić to ma co robić maszyna wiertnicza której ciężar stanowi 24tony.Wiadomo że do 30m może odwiercić bez jakiegokolwiek pozwolenia.Powyżej wiercą firmy posiadające zezwolenie na odwiert .nadzór geologiczny który w trakcie wiercenia pobiera próbki jakie wynosi opuszczone narzędzie.Ponadto jest prowadzony dziennik budowy a w nim wpisane jakie w danej chwili jest opuszczone narzędzie do otworu.Próbki w trakcie wiercenia są pobierane co 1m i materiał jest układany w skrzynce drewnianej z przegrodami i opisany na danej przegrodzie z jakiej głębokości pobrany jest urobek.Firma w której pracowałem podlegała pod 2 inspekcje 1 PIP z tytułu BHP oraz P I Górniczą Która w każdej chwili może wjechać na teren wiertni i sprawdzić pod względem BHP oraz sprawdzić uprawnienia pracowników do wykonywania prac wiertniczych.To tyle.Pracowałem 30 lat we firmie prowadzącej odwierty studni głębinowych.
  • Poziom 12  
    Te wiercenie to się nadaje ale na piezometr i to nie bardzo, ale nie na studnie. Szkoda pieniędzy i czasu w takim wykonaniu odwiertu.
  • Poziom 35  
    Nawet jakby się odnieść do odwiertu na Joutube wyrażnie widać iż otwór 30m jest wiercony orginalnymi żerdziami z gwintem stożkowym bo przecież przez otwór w żerdziach podawana jest płuczka.To są żerdzie wykonane o grubych ściankach nie poddające się na skręcanie.Ponadto przecież widać iż rury wiertnicze są dobrej jakości nakręcane na stożkowe gwinty a ich wkręcenie rura w rurę odbywa się na długości gwintu około 6cm aż do dobrego docięcia do gwintów.Nie zawsze samo wiercenie daje efekt jak trafisz na kurzawkę to przecież tą warstwę z kurzawką musisz zamknąć rurą osłonową i przejść na wiercenie szlamówką.
  • Poziom 2  
    Mnich proszę o kontakt prywatnie
    przybylski(malpa)vip.onet.pl

Dodano po 7 [minuty]:

Mnich proszę o kontakt przybylski(malpa)vip.onet.pl
  • Poziom 9  
    Witam i jak tam projekt realizowany czy temat umarł
  • Poziom 1  
    Witam. Zamierzam w tym lub następnym roku rownierz wykonać 3 lub 4 odwierty także amatorsko. Można się dowiedzieć jak udał się projekt?? jakieś zdjęcia?? Schemat jak powinna wyglądać wiertnica?? Jestem w stanie wszystko wykonać sam i chciałbym spróbować zbudować taką wiertnicę.
  • Poziom 1  
    Witam.
    Również podpinam się pod pytanie co z tą wiertnicą i studnią.
    U mnie na działce na głębokości 1,5m zaczyna się glina. Ręcznie świdrem zrobiłem otwór na głębokość 4,5m i cały czas była glina. Czy taka prowizoryczna wiertnica jest w stanie wypłukać mi tą glinę podczas wiercenia? Od sąsiadów słyszałem, że na 26m powinna być woda więc temat jest dobry.
  • Poziom 13  
    Ja sam zrobiłem amatorską wiertnicę elektryczną oraz profesjonalne żerdzie. Służę podpowiedzią.
  • Poziom 13  
    Żerdzie o dł 2m, wykonane z rury o średnicy zewnętrznej 5cm i grubość ścianki 5mm. Otwór do płuczki ma 4cm to badzo dużo. Na końcach są przyspawane zworniki na klucz 50mm i gwint stożek trapezowy chyba 2 api ze specjalnej stali. Głowica płuczkowa o dużym przepływie z gwintem strażackim. W środku 2 łożyska i 4 uszczelniacze. Oś z lepszej stali. Pompa do płuczki z żeliwa z rozdrabniaczem o mocy 2850W, max tloczenia 25m na wąż strażacki. Zasilanie 230V. Mam wiertło 140mm i max głębokość wiercenia to 38m. Tyle mam żerdzi. Założenie było aby max wiercenia było 33m. Ja max wierciłem 33m. Ta pompa daje spoko radę. W razie przegrzania termik ją wyłącza. Sam jestem zdziwiony bo pompa pracuje 2 lata bez awarii, jest made in china i kosztuje niewiele. Mam drugą na zapas nówka nierozpakowana. Silnik z reduktorem do wiertnicy 3 fazowy 2,2KW 50obr/min. Podnoszenie wózka wciągarką 500kg ze zbloczem. Obsługuje się ją przez 1 osobę.