Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kot³y elektrodowe jako alternatywa dla gazu i peletu?

jwronka 11 Jun 2020 21:35 41736 165
  • #151
    Easy_rider_ROW
    Level 4  
    Pany
    Dach bêdzie w tym roku remontowany i w koñcu ocieplony.
    Moc przy³±czenia 17.3kW
    kable elektryczne od licznika do pieca oraz od falownika 4mm^2
    Aktualnie zamontowany jest kocio³ retortowy z podajnikiem o mocy 23kW
    Powierzchnia u¿ytkowa 140m^2 + piwnice (prawie nie ogrzewane 70m^2). Dom nieocieplony, 15 lat temu wymienione okna na plastikowe.
    Ocieplenie dachu aktualne - we³na 5cm we³na od do³u, dach drewniany lekki.

    Moc grzewcza planowanego pieca elektrodowego 9kW 3 fazowy (pisa³em wcze¶niej)

    Instalacja CO wyremontowana, po³owa poziomu na parterze pod³ogówka, piony gruba mied¼ (idzie bez pompki), CWU 140 litrów bojler dwup³aszczowy, kaloryfery purmo - wszystko remont z 2008 roku.
    Spalanie ok 5 ton wêgla na rok.

    Ile zarabiam ju¿ nie napiszê :)
    Nadmieniê, ¿e temat postu brzmi: Kot³y elektrodowe jako alternatywa dla gazu i peletu? a przekonujecie mnie do grza³ki :O i ¿e nie ma to sensu.

    Pytam siê wiêc Was: MA KTO¦ ZABUDOWANY KOCIO£ ELEKTRODOWY? ROBI£ JAKIE¦ TESTY W PRAKTYCE?

    PZDR
  • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
  • #152
    Erbit
    Level 39  
    Easy_rider_ROW wrote:
    ...
    Moc grzewcza planowanego pieca elektrodowego ...


    Nie mam takiego kot³a ale mój znajomy ma. Kilka lat temu by³ w skowronkach gdy mia³ go zak³adaæ. Dzi¶ po prostu odbieram t± jego euforiê jak rodzaj "zauroczenia" bo zachwala³ i wciska³ mnie to niemi³osiernie mimo, ¿e sam jeszcze nie mia³. Opowiada³ o "kosmicznej, radzieckiej technologii" i kilka innych nie do sprawdzenia g³upot. Obecnie pytany o ten rodzaj kot³a wykrêca siê od odpowiedzi na temat "kosztów ogrzewania" ale w trakcie do¶æ dra¿liwej rozmowy wspomnia³ "jest miodzio" za chwilê dodaj±c "jak dzia³a". Zwrot "jest miodzi jak dzia³a" pad³ z jego ust kilkukrotnie w tej jednej dyskusji.

    Niestety czuj±c trudno¶ci w prowadzeniu rozmowy (wyra¼nie unika³ szczegó³ów typu: jaka powierzchnia domu, jaka temperatura w obiegu, jakie zu¿ycie pr±du, etc) postanowi³em jemu odpu¶ciæ i nie dopyta³em co to znaczy "miodzio jak dzia³a" czyli jaka jest przyczyna "nie dzia³ania". Wiem, ¿e we wcze¶niejszym okresie mamrota³ co¶ o "kamieniu" i wynikaj±cym z tego zmniejszeniu "sprawno¶ci" ale gdzie¶ przez ko¶ci czujê, ¿e powtarza³ s³owa monterów bo niby jak mieli jemu powiedzieæ, ¿e kupi³ "beleco". Wiem te¿, ¿e w koñczy zmieni³ "na wiêksz± moc" bo tamta "mniejsza" nie dawa³a rady.

    Generalnie poza rzeczowymi argumentami kolegów próbujê przedstawiæ relacjê u¿ytkownika a w³a¶ciwie w³asne odczucia z dyskusji z nim. S±dzê, ¿e gdyby by³o to "cudowne urz±dzenie" to nadal by³by w skowronkach i nadal by mnie na to namawia³. Ty zrobisz jak chcesz - mo¿e za rok albo dwa potwierdzisz nam kto jest w b³êdzie "my" czy "Ty".
  • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
  • #153
    jack63
    Level 42  
    Easy_rider_ROW wrote:
    Dach bêdzie w tym roku remontowany i w koñcu ocieplony.

    Dachu siê nie ociepla. Chyba ¿e jego czê¶æ stanowi pochy³e ¶ciany podasza. Wtedy ociepla siê te odcinki i strop poddasza. W przeciwnym razie to zupe³ny bezszens. Koszty wiêksze bo powierzchnia dachu jest sporo wiêksza od powierzchni stropu pod nim, straty ciep³a te¿ wiêksze bo wiêksza powierzchnia ucieczki ciep³a.
    Easy_rider_ROW wrote:
    Nadmieniê, ¿e temat postu brzmi: Kot³y elektrodowe jako alternatywa dla gazu i peletu? a przekonujecie mnie do grza³ki

    Bo dzi¶ te kot³y s± bezsensem. A mo¿e i zawsze by³y.
  • #154
    Easy_rider_ROW
    Level 4  
    Remont dachu bêdzie gruntowny. Dach pochy³y 5 stopni, wymiana desek, ocieplenie we³n± sprasowan± a na górze styropapa.
    Ma to wiêc sens, bo najwiêksze straty ciep³a s± przez dach a nie ¶ciany.
  • #155
    Easy_rider_ROW
    Level 4  
    Panowie

    Uzyska³em bardzo konkretn± odpowied¼ od producenta kot³a elektrodowego.
    We wtorek jadê osobi¶cie do niego.

    Poni¿ej orygina³ odp.
    1. W wannie galwanicznej zastosowano ¶rodowisko agresywne oparte na zwi±zkach soli aby proces galwanizacji przebiega³ szybciej tzn aby pr±d p³yn±cy miêdzy elektrodami mia³ wysoki ampera¿ ( oko³o 300 A), a jednocze¶nie z tego powodu czyli wysokiego pr±du dochodzi³o do rozpuszczania anody.
    W naszym przypadku natê¿enie pr±du jest maksymalnie 13,7 A na fazê
    2. W galwanizacji ozdobnej stosuje siê pr±dy o napiêciu sta³ym, w naszym przypadku zmiennym. Pr±d zmienny nie powoduje takich zniszczeñ jak sta³y
    3. W galwanizacji ozdobnej stosuje siê anodê i katod± z ró¿nych materia³ów tak aby ró¿nica potencja³ów wyzwalanego z anody materia³u by³a przyci±gana przez katodê.t³ach elektrodowych elektrody s± z tego samego materia³u w zwi±zku z czym brak jest podstaw do wystêpowania ró¿nicy potencja³ów miêdzy materia³ami elektrod .
    Oczywi¶cie podczas ka¿dego zjawiska wystêpuj± wydzielania siê gazów: tlenu wodoru, azotu, wêgla czy tlenku wêgla itp. Wydzielaj±cy siê wodór jest gazem neutralnym. Jak pamiêtamy z lekcji chemii, wydzielaj±cy siê wodór w okolicy ognia nie wybucha³ lecz przy reakcji z ogniem wydawa³ taki charakterystyczny d¼wiêk "szczekania". W zwi±zku z czym nie wchodzi w reakcjê zarówno z wêglem jak i ¿elazem, jak równie¿ innymi dodatkami stopowymi, które stanowi± sk³adniki elektrod.
    Tak, obecno¶æ wodoru a dok³adnie cz±stek wody jest niewskazana w procesie wytwarzania stali. Wtedy mo¿e powstaæ zjawisko tzw. krucho¶ci wodorowej. A jest to nic innego jak wodór który zosta³ zamkniêty w pewnej przestrzeni spowodowa³ dziurê i nie dosz³o do po³±czenia siê ze sob± cz±steczek wêgla i ¿elaza, aby powsta³a jednolita materia.
    Co do korozji to faktycznie potrzebny jest tlen. Tlen, który jest w cz±steczce wody. On nie bêdzie powodowa³ korozji, nie bêdzie wchodzi³ w reakcjê z ¿elazem bo jest zwi±zany z cz±steczk± neutralnego wodoru. Kiedy opadnie poziom wody w w instalacji tak aby dosta³ siê azot z powietrza wraz z ró¿nymi ¶mieciami typu tlenki siarki czy wêgla ( które s± bardzo agresywne) nad powierzchni± wody rozpoczyna siê proces korodowania czyli tworzenia tlenków oczywi¶cie czego, ¿elaza ( FeO czy bardziej zwi±zanego Fe2O3). St±d w instalacjach CO zawsze jest woda czy zima czy lato.
    Nie uchronimy niczym naszej instalacji przed tym by nie powstawa³y tlenki. W wiêkszym ( ubytek wody latem z instalacji ) lub mniejszym stopniu ale s±. Nie pomog± nawet tak mocno reklamowane inhibitory korozji. St±d zalecane jest oczyszczenie elektrod i korpus kot³a chocia¿ raz po zakoñczonym sezonie grzewczy, a w przypadku u¿ywania kot³a w ci±gu roku do ogrzewania ciep³ej wody u¿ytkowej- jeszcze raz przed rozpoczêciem sezonu grzewczego.
    Reasumuj±c:
    Tak, w pracy kot³a elektrodowego zosta³o wykorzystane zjawisko elektrolizy.
    Nie rozpuszczaj± siê tak szybko elektrody bo jest zbyt niskie natê¿enie pracy elektrod ( ok. 14 A ) i pr±d p³yn±cy miêdzy elektrodami jest pr±dem zmiennym.
    Tak, powstaj± w wyniku reakcji tlen i wodór, które s± wyrzucane odpowietrznikami z instalacji CO.
    Nie, wodór nie wnika w strukturê materia³u, gdy¿ jest gazem neutralnym nie wchodz±cym w reakcjê z metalami. St±d te¿ nie mo¿e tworzyæ zjawiska tzw. " krucho¶ci wodorowej"
    Tak, tlen przyspiesza korozjê pod warunkiem ¿e wystêpuje w cz±steczce wolnej w otoczeniu agresywnego ¶rodowiska
  • #156
    Plumpi
    Heating systems specialist
    Wybacz, ale to co Ci napisali to zwyk³y be³kot marketingowy.
    Kto¶ ten napisa³, ¿e wydzieli siê wodór podczas elektrolizy, ale bzdury pisze co do tlenu, bo podczas elektrolizy wydzieli siê zarówno gazowy wodór jak i gazowy tlen. Tlen tak ³atwo nie jest "wyrzucany" odpowietrznikami, bo spora jego czê¶æ po prostu rozpu¶ci siê w wodzie. Taka woda nasycona rozpuszczonym tlenem ma silne w³a¶ciwo¶ci korozyjne.
    Po czyszczeniu elektrod oraz instalacji, nape³niamy j± ¶wie¿± wod± z wodoci±gów, a ta woda zawiera rozpuszczony tlen i to jeszcze w najbardziej korozyjnej postaci, bo w postaci ozonu czyli tlenu trójcz±steczkowego. Ozon siê rozpada na O2 + O i zanim ten tlen jednocz±steczkowy znajdzie sobie drugi atom tlenu do pary to jest bardziej agresywny od tlenu dwucz±steczkowego O2 jaki znajduje siê w powietrzu.
    Ozon jest dodawany do wody wodoci±gowej aby zabijaæ wszelkie bakterie i drobnoustroje.
  • #157
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    @Plumpi Czyli naukowe udowodnienie wy¿szo¶ci wiêziennej grza³ki typu ,,Buzawa", nad grza³ka nurkow± z Biedronki. No có¿, mo¿na i tak. :D A czy nie lepiej by³o by zasilaæ taki kocio³ elektrodowy pr±dem sta³ym, a uzyskany tlen i wodór spalaæ konwencjonalnie w drugim kotle ? Mo¿e by siê jaka¶ nadsprawno¶æ energetyczna pojawi³a ? :!:
  • #158
    Tharwan
    Level 1  
    Posiadam piec elektrodowy typ Koliber Inox od marca 2019 roku.
    budynek 180 m kw. w tym dzia³alno¶æ gospodarcza (firma ) 100 m kw. dom 80 m kw.
    moc pieca 13 kW (ale wydaje siê mniej)
    czê¶æ domu w której znajduje siê firma posiada nieocieplone poddasze
    zu¿ycie energii elektrycznej w tym sezonie zimowym oko³o 120 kW( piec i dom, firma osobny licznik elektryczny) dziennie, ekspedycja (26 m kw. ) otwarta non stop ludzie przychodz± i wychodz±.
    po 8 miesi±cach wymiana elektrod które siê rozpu¶ci³y koszt oko³o 40 z³
    w tym roku ocieplam poddasze i zmniejszam ekspedycjê, mam nadziejê ¿e to obni¿y zu¿ycie pr±du
    zap³aci³em jakie¶ 700 z³ miesiêcznie wiêcej ni¿ bez pieca elektrodowego
  • #159
    Erbit
    Level 39  
    Tharwan wrote:
    ...
    zap³aci³em jakie¶ 700 z³ miesiêcznie wiêcej ni¿ bez pieca elektrodowego


    Choæ jeden mia³ odwagê to napisaæ.
  • #160
    Plumpi
    Heating systems specialist
    Tharwan wrote:
    ...zu¿ycie energii elektrycznej w tym sezonie zimowym oko³o 120 kW( piec i dom, firma osobny licznik elektryczny)


    Co¶ tu "nie gra" :)
    kW (kilowaty) - to nie jest zu¿ycie energii tylko moc.
    Zu¿ycie energii mierzy siê w kWh (kilowatogodziny)
    Tyle, ¿e zu¿ycie 120kWh za ca³y sezon to tak jakby¶ produkowa³ ten pr±d i oddawa³ do sieci ;)
    Wiêcej ludzie zu¿ywaj± w ci±gu miesi±ca do innych celów ni¿ ogrzewanie.
    Mo¿e chodzi³o Ci o 12000kWh (czyli 12MWh)? By³oby to bli¿sze zapotrzebowania energetycznego bardzo dobrze ocieplonego domu o takiej powierzchni.
  • #161
    Erbit
    Level 39  
    Plumpi wrote:
    Tharwan wrote:
    ...zu¿ycie energii elektrycznej w tym sezonie zimowym oko³o 120 kW( piec i dom, firma osobny licznik elektryczny)


    Co¶ tu "nie gra" :)
    ...
    Tyle, ¿e zu¿ycie 120kWh za ca³y sezon ...


    No, nie gra ;)

    Tharwan wrote:
    ... w tym sezonie zimowym oko³o 120 kW... dziennie...
  • #162
    Easy_rider_ROW
    Level 4  
    Pany, kolega mial zapewne na mysli 120 kWh... dziennie.
    Ja sie domyslilem 💪🤣

    Nie róbta Pany scen
  • #163
    Plumpi
    Heating systems specialist
    Easy_rider_ROW wrote:
    Pany, kolega mial zapewne na mysli 120 kWh... dziennie.
    Ja sie domyslilem 💪🤣

    Nie róbta Pany scen


    No w³a¶nie nie róbta scen, bo kolega Erbit ju¿ wcze¶niej zwróci³ na to uwagê. Mnie te¿ po g³owie chodzi³o, ¿e to chyba chodzi³o o dzienne zu¿ycie, ale jak na dzienne zu¿ycie to wydaje mi siê bardzo du¿o. Zw³aszcza, ¿e zimy w tym roku nie by³o. Chyba, ¿e dom nie ma ¿adnego ocieplenia.
  • #164
    Erbit
    Level 39  
    Plumpi wrote:
    ... jak na dzienne zu¿ycie to wydaje mi siê bardzo du¿o. Zw³aszcza, ¿e zimy w tym roku nie by³o. Chyba, ¿e dom nie ma ¿adnego ocieplenia.


    Mnie to zu¿ycie (120kWh dziennie) wydaje siê realne. Autor wypowiedzi opisa³ powierzchniê, opisa³ "otwart± przestrzeñ" oraz opisa³, ¿e zap³aci³ 700 z³ miesiêcznie wiêcej ni¿ bez kot³a elektrodowego. 120kWh dziennie przy cenie 0,60z³ / kWh da oko³o 2000 z³ miesiêcznie i to jest realne. Po prostu tyle kosztuje ogrzewanie pr±dem.

    Ju¿ samo to, ¿e zap³aci³ 700 z³ miesiêcznie wiêcej jest wystarczaj±c± ocen± tego kot³a.
  • #165
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    jwronka wrote:

    Jedna sprawa to zakup kot³ów,a druga eksploatacja i koszty wytworzenia energii cieplnej. Informacje jakie znalaz³em to ¿e kocio³ taki z jednego kW energii elektrycznej wytworzy 3 kW energii cieplnej.

    2020 rok a ludzie dalej maj± problem z zasad± zachowania energii.

    Pompa ciep³a (klima, wodna) ma sprawno¶æ np 400% poniewa¿ zu¿ywaj±c 100% energii elektrycznej bierze 300% energii cieplnej z zimnego (np -5°C) powietrza na zewn±trz domu sch³adzaj±c je jeszcze bardziej. Zabrana energia jest dostarczona do u¿ytkownika 100+300%=400%.

    Analogicznie gruntowa sch³adza grunt. PV oraz kolektory bior± energiê z promieniowania id±cego ze S³oñca.

    Sk±d bior± pozosta³± energiê wynalazki oferowane przez oszustów?