Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka Wurth al 30-sd czy można ładować li ion?

29 Paź 2018 20:33 870 23
  • Poziom 11  
    Witam. Mam zamiar zmienić koledze ogniwa z ni-cd na li-ion we wkrętarce Wurth BS12A. Mam zamiar użyć ogniw 18650 sony vtc5a w pakiecie 3s 2p + BMS 3s 40A. Chciałbym to zrobić jak najniższym kosztem oszczędzając na ładowarce. Niestety nie znalazłem żadnych konkrernych informacji nt. jakie baterie ta ładowarka obsługuje i czym się różni od al 30-sd li oprócz tego, że al 30-sd li ma wentylator. Wracając do pytania w temacie chciałbym wiedzieć czy można nią ładować lion lub czy jest jakiś tani sposób na przystosowanie jej do tego poza wyrzuceniem całej elekteoniki i wstawieniem zamiast niej jakiegoś mocnego zasilacza od laptopa z przetwornicą cc cv?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Specjalista - zasilacze komputerowe
    Do ładowania tego pakietu musisz mieć zasilacz o napięciu 3 x 4,2V = 12,6V (nie wyższym) i prądzie nie przekraczającym 5A.
    Te ograniczenia wynikają z noty katalogowej akumulatora.

Nie znam tego zasilacza. Musisz go wstępnie przebadać pod kątem potrzebnych (w/w) parametrów.

Oczywiście mile widziany byłby tu balanser ale mogą być kłopoty z jego zmieszczeniem w obudowie.
  • Poziom 11  
    Na wstępie chciałem sprostować pewne sprawy gdyż się pomyliłem w nazwie ładowarki: napisałem al 30-bs, a powinno być al 30-sd, ale już to poprawiłem. Przepraszam za wprowadzenie w błąd.

Jeśli chodzi o balanser to mam zamiar zastosować.

Zasilacz wydaje się, że jest ładowarką inteligentną taką co sama rozpoznaje baterie. Świadczy o tym napis na obudowie 9.6V 12V 14.4V 18V. Jeśli chodzi o wydajność prądową to jest napisane 4.1A. Zastanawiałem się w jaki sposób ładowarka rozpoznaje napięcie znamionowe baterii ale przyszedł mi do głowy pewien pomysł. W oryginalnych bateriach jest montowany czujnik temeratury i być może rezystancja tego czujnika jest informacją o typie baterii. Nie sprawdzałem jaki w moim przypadku jest to czujnik. Mierzyłem prąd jaki ta ładowarka daje podczas ładowania i się okazało, że ładuje ona cyklicznie prądem o wartości ok. 4A przez jakieś 10s, potem 1 lub 2s przerwy i znowu to samo. Tak ładowało na początku baterię nicd 12v 2ah, a co było dalej nie sprawdzałem.
    W takiej sytuacji, nie znając ładowarki zacząłbym od prostego testu.

Zamiast podłączać akumulator (3s) wymodelowałbym go prostym układem dokonując przy tym potrzebnych pomiarów.
    Wzmacniacz dowolny, tranzystor trochę "grubszy" (tak przynajmniej z 8A i ponad 50W, wskazana struktura Darlingtona).

Można w obwód kolektora wstawić rezystor (samochodowa żarówka lub 2 równolegle) by podzielić wydzielaną moc podczas pomiarów.

Ustaw na wyjściu napięcie np. 11,4V (odpowiednik nieco rozładowanych do 3,8V akumulatorków Li-Ion) i podłącz do tego ładowarkę.
    Dla upewnienia się, że wszystko jest w porządku na początek przez żarówkę samochodową, potem bezpośrednio.

Do prawidłowego ładowania Twojego zestawu akumulatorów zasilacz powinien wyłączyć się przy napięciu 12,6V. Ładowanie do napięcia większego niż 4,2V/ogniwo działa na nie destrukcyjnie.
  • Poziom 11  
    Tranzystor npn o podanych parametrach to bym znalazł, a z pnp jest już problem. Czy dałoby się dostosować powyższy układ do tranzystora npn? Gdyby +bateri podłączyć do zacisku +15v zaś minus baterii podłączyć do zacisku + na schemacie, a masę zostawić w spokoju i nastepnie obwód kolektora zamiast do masy podłączyć do +15v oraz zamienić miejcami przewody do wejść opampu, czy zdało by to egzamin? Nie chcę niepotrzebnie płacić za przesyłkę tylko jednego elementu i dokładać do tego interesu, który i tak nie wiadomo czy wypali.

Jaką wartość powinien mieć rezystor między bazą, a emiterem?
  • Poziom 11  
    Zrobiłem opisany przez W.P. test i okazuje się, że ładowarka nie zależnie od tego jaką wartość SEM bym nie ustawił kręcąc potencjometrem (oczywiście poniżej pewnego progu sygnalizuje uszkodzenie baterii) podbija napięcie do wartości 12,9V lub wyższej, zaś samo ładowanie odbywa się w mniej więcej takim cyklu jak wcześniej napisałem czyli jakieś 10s ładowania prądem 4A i 1 lub 2s przerwy. Czasem czasy te trochę się zmieniają np 20s ładowania i 0,5s przerwy. Moim zdaniem ładowarka sprawdza zarówno wartość siły elektromotorycznej jak rezystancji wewnętrznej baterii i stąd taki cykl ładowania. Ten drugi parametr myślę, że był zbyt duży, bo przy ustawieniu SEM na 14V ładowarka powinna automatyczne zakończyć ładowanie, a tak nie było. Musiałem w obwód kolektora (w moim przepadku emitera) wpiąć żarówkę 55W, bo pomimo, że zastosowałem tranzystor 250W (KD502), to bez tej rezystancji grzał się niemiłosiernie pomimo zastosowania radiatora. Chciałem dołączyć równolegle jeszcze żarówkę 20W w celu zmniejszenia Rw, ale nie zauważyłem, że odłączył mi się przewód o emitera i ładowarka przy rozłączonym obwodzie ładowania podała napięcie ponad 30V, co zniszczyło mój OPAMP, a drugiego już mi się nie chciało szukać.

Myślę, że jednak lepiej będzie sprawdzić to na normalnych ogniwach, monitorując cały czas napięcie, nie dopuszczając do przeładowania, odłączając ładowarkę np. przy 12,7V. Na razie nie mam tych ogniw i trzeba będzie jeszcze poczekać. Zdecydowałem, że jednak zastosuję ogniwa vtc6 ze względu na większą pojemność.

Nie wiem czy to w czymś pomoże, ale zrobiłem kilka zdjęć płytki ze środka ładowarki. Oto one
    Ładowarka Wurth al 30-sd czy można ładować li ion? Ładowarka Wurth al 30-sd czy można ładować li ion? Ładowarka Wurth al 30-sd czy można ładować li ion? Ładowarka Wurth al 30-sd czy można ładować li ion?

Sądzę iż mózgiem tej ładowarki jest układ SC515451CP, do którego nie mogę znaleźć noty katalogowej

Idąc trochę na przód, bo myślę, że nic z tej ładowarki nie będzie, czy można w jakiś prosty sposób przerobić zasilacz od laptopa dodając mu ograniczenie prądowe? Jak zmienić napięcie, to wiem, ale czy da się z niego zrobić ładowarkę cc cv nie dokładając do niego żadnej przetwornicy, tylko wykorzystując tą co jest?
    1atkjacz napisał:
    monitorując cały czas napięcie, nie dopuszczając do przeładowania, odłączając ładowarkę np. przy 12,7V.
    Taki monitor możesz prosto zrobić w postaci balansera.

Idea jest prosta - 3 obwody monitorują 3 ogniwa. Napięcie pomału wzrasta by w końcu osiagnąć 4,2V/ogniwo. Ładowarka usiłuje dalej ładować ale powyżej 12,6V zaczynają przewodzić tranzystory balansera. To oczywiście skutkuje wzrostem temperatury radiatora w/w tranzystorów.

Dalej już prosto - wzrost temperatury bądź odłącza ładowanie, bądź pozostawia je z niewielkim prądem. Balanser tu zadziała jak dioda Zenera pilnująca napięcia na ogniwach.
  • Poziom 11  
    Cytat:
    Taki monitor możesz prosto zrobić w postaci balansera.

Tak wiem o tym i dlatego zakupiłem 2 takie płytki:
    Link
    Pozostaje jeszcze kwestia zabezpieczenia termicznego ogniw. Na płytce nie widzę żadnego miejsca do przylutowania termistora czy termika bimetalowego chociaż jeszcze tego nie sprawdzałem. Wcześniej robiłem baterię z takim modułem:
    Link
    i okazało się, że aby moduł działał trzeba było zewrzeć pady S1 i S2 chociaż sprzedawca o tym nie wspomniał. Można teoretycznie do tych padów podłączyć jakiś bimetal i wtedy to stanowiłoby zabezpieczenie termiczne. Więc może i na tej płytce są takie pady lub można je zrobić np. przecinając ścieżkę zasilającą układ sterujący pracą mosfetów i podać te zasilanie przez termik bimetalowy?

Tylko mam pytanie, na które w google nie mogę znaleźć odpowiedzi: na jaką temperaturę ma być ten bimetal? Raz z ciekawości rozebrałem jedną baterię li-ion od wkrętarki i tam siedział bimetal 70degC ale czy to jest reguła dla wszystkich ogniw li-ion?
    Trudno tu coś wiążącego powiedzieć nie mając schematu. Sama wiedza nt układu blokowego tu nie wystarcza.
    Płytka może być wielowarstwowa więc i próba odtworzenia schematu może okazać się fiaskiem. Chociaż...

Na płytce są 3 komparatory przedziałowe monitorujące stan pracy ogniwa. Gdzieś musi być sygnał nakazujący odłączenie pakietu od ładowania bądź obciążenia. Chyba bym nie odpuścił by się tym pobawić i znaleźć miejsce do którego dałoby się podłączyć czujnik.
  • Poziom 11  
    W.P. napisał:
    Trudno tu coś wiążącego powiedzieć nie mając schematu. Sama wiedza nt układu blokowego tu nie wystarcza.
    Płytka może być wielowarstwowa więc i próba odtworzenia schematu może okazać się fiaskiem. Chociaż...

W.P. co masz na myśli? BMS czy ładowarkę?
    Pisałem o BMS-ie.
    Można go wziąć "pod lupkę" i pomierzyć napięcia w kilku punktach zasilając płytkę dwoma akumulatorami (cokolwiek o napięciu ok. 3,6V) oraz trzecim w postaci układu z #4.

Oczywiście układ udający akumulator należy nieznacznie przekonstruować tak, by potencjometrem uzyskiwać napięcia w zakresie 2,8 ÷ 4,5V. Oczekiwana wydajność prądowa to kilka mA wobec czego można zrezygnować z tranzystora w stopniu końcowym.
    To samo dotyczy 2 wspomnianych wyżej akumulatorów - na czas prób warto podłączyć je do modułu BMS przez rezystory, na wypadek przypadkowego zwarcia podczas pomiarów.

W tak przygotowanym układzie można wytypować punkty pomiarowe (na bazie częściowo zrysowanego schematu) i obserwować zachowania części układu odpowiedzialnej za monitorowanie jednego z akumulatorów, tego udawanego przez opisany wyżej układ z potencjometrem.

Musi być jakaś reakcja na wyjście napięcia poza ustalone w module BMS-a wartości.

Wiem, że to żmudna zabawa ale też wiem, że bardzo pasjonująca. Skoro więc tak ambitnie zabierasz się do tego tematu to życzę pomyślnych wiatrów.
  • Poziom 11  
    Z BMSem to myślę że sobie poradzę, zaś chciałbym wrócić do tematu ładowarki, a konkretnie pytania czy jest jakiś prosty sposób by zasilacz od laptopa przekształcić w ładowarkę cc cv? Chciałbym uniknąć stosowania jakiś dodatkowych przetwornic czy stabilizatorów powodujących dodatkowe straty w postaci ciepła które trzeba odprowadzić poprzez radiatory, wentylatory co kosztuje. Oczywiście zdaję sobie spawę, że takie ograniczenie prądowe nie będzie działać w zakresie 0-12,6v gdyż układ pomiarowy musi mieć zasilanie, a w zasilaczu od laptopa nie ma standby, więc niechby to działało w zakresie 7,5-12,6v. W innym zakresie sprawny pakiet 3s nie powinien pracować.
    1atkjacz napisał:
    czy jest jakiś prosty sposób by zasilacz od laptopa przekształcić w ładowarkę cc cv?
    Zwykle producenci takich zasilaczy nie żałują silikonu, którym wypełniają wolne miejsca pomiędzy elementami, często też zalewają stronę ścieżek wraz z elementami SMD. Oczywiście jest to konieczne zabezpieczenie przed odpadnięciem elementów :) :) :)
    To czyni zasilacz nienaprawialnym bądź (przy sprawnym) niemodyfikowalnym.

Do takiej przeróbki należałoby mieć schemat by móc dokonać potrzebnych zmian.
  • Poziom 11  
    Silikon to nie żywica, można go oderwać, a z tym żeby było to tak zalane, że się nic nie da zrobić, to ja się jeszcze nie spotkałem. Jeśli chodzi o schemat, to po świętach spróbuję coś poszukać z tych zasilaczy, które mam oraz spróbuję złożyć jedną baterię i naocznie znaleźć odpowiedź na postawione w temacie pytanie.
  • Poziom 11  
    Witam po przerwie. Sprawdziłem tą ładowarkę i niestety nie można nią ładować pakietu lion 3s. Ładowarka po osiągnięciu 12,7V nie przerywa ładowania. Poszperałem trochę w sieci i okazuje się, że ta ładowarka to prawdopodobnie to samo co aeg bl 9618, link do manuala:
    https://data.e-manual.eu/pl/podgld-instrukcje...kumulator-adowarka-aeg-bl-9618/strona-18.html

Z instrukcji wynika, że może ona ładować tylko pakiety lion 4s i 5s, 3s nie może.

Jeśli chodzi o zasilacze, to nie znalazłem schematu do jakiegoś konkretnego modelu, którego posiadam, zaś znalazłem schemat ogólny zasilacza 65w

http://www.twovolt.com/wp-content/uploads/2017/04/65W-Laptop-Power-Adpter-Circuit.jpg

Układ pomiarowy oparty na diodzie lm431, rezystorach R17 i R18 oraz transoptorze widziałem już w wielu aplikacjach i sądzę, że jeśli udałoby się przerobić ten schemat tak by zasilacz regulował napięcie i prąd, to z pozostałymi przypadkami też sobie poradzę.
  • Poziom 41  
    1atkjacz napisał:
    Sprawdziłem tą ładowarkę i niestety nie można nią ładować pakietu lion 3s. Ładowarka po osiągnięciu 12,7V nie przerywa ładowania.
    Niektóre ogniwa to 4,3V (MAX), więc 3 x 4,3V = 12,9V. Można sprawdzić, lecz wątpię aby ładowarka przerwała ładowanie (oprogramowanie mikrokontrolera). :cry:

1atkjacz napisał:

Układ pomiarowy oparty na diodzie lm431, rezystorach R17 i R18
    Aby zmienić napięcie wyjściowe tego zasilacza, w miejsce R17, można wstawić "PR_ek" i ustawić Uwy = 12,6V.
    1atkjacz napisał:
    jeśli udałoby się przerobić ten schemat tak by zasilacz regulował napięcie i prąd, to z pozostałymi przypadkami też sobie poradzę.
    Piszę w odniesieniu do schematu z drugiego odsyłacza w #16.
    Obniżenie napięcia do 12,6V to banał i nie warto się tu rozpisywać. Co do ogranicznika prądu to tak na szybko zacząłbym od przecięcia połączenia pomiędzy węzłami [C14, R16] oraz [R17, wyjście (+)].

Pomiędzy wspomniane węzły włączyłbym rezystor (0,22÷1Ω zależnie od wymaganego prądu ładowania), z którego spadek napięcia wyzwalałby tranzystor pnp.
    Emiter do (+)C14, baza do wyjścia zasilacza przez rezystor ok. 1K. Kolektor tego tranzystora do wejścia referencyjnego U2.

Piszę powyższe w trybie przypuszczającym bo nie sprawdzałem tego praktycznie ale intuicja podpowiada mi że mogłoby się udać.
  • Poziom 11  
    W.P. napisał:
    Piszę powyższe w trybie przypuszczającym bo nie sprawdzałem tego praktycznie ale intuicja podpowiada mi że mogłoby się udać.

Moja intuicja też mi to podpowiadała, ale niestety nie udało się. Wykorzystałem oryginalny zasilacz Sony PCGA-AC19V9 19.5V 7.7A 150W Vaio. Układ pomiarowy tego zasilacza jest niemal identyczny jak w schemacie z postu #16 z tą różnicą, że w obwodzie z diodą z transoptora była jeszcze dioda świecąca. Wyglądało to mniej więcej tak jak na rys.

Za rezystor pomiarowy użyłem 0,3Ω, co powinno ograniczać prąd do wartości 0,6V/0,3Ω=2A oraz tranzystora BC557 z rezystorem w obwodzie bazy 1kΩ. Jako obciążenia użyłem wkrętarki 18V. Wiem, że nie jest to najlepszy pomysł aby używać do czegoś takiego wkrętarki, ale nie miałem innego regulowanego obciążenia o takiej mocy, a na zabawy z tranzystorami nie miałem czasu. Przy w ten sposób skonstruowanym układzie nie było żadnego ograniczenia prądowego. Coś tam działało, bo napięcie spadało wraz ze wzrostem prądu, ale mimo wszystko prąd rósł aż do zadziałania zabezpieczenia w zasilaczu. Postanowiłem usunąć rezystor 1kΩ z obwodu bazy i wtedy spróbować, ale po włączeniu wkrętarki od razu spalił się układ lm431 i napięcie wyjściowe spadło do 6V. Po wymianie układu na nowy napięcie wróciło do 19,5V. Być może poszło jakieś przepięcie z wkrętarki i uszkodziło układ, tego nie wiem.

Jako, że kolega dopytuje się o tą wkrętarkę postanowiłem, że nie będę się już bawił w takie przeróbki i zastosuję gotową przetwornicę step-down cc cv. Uważam jednak, że temat jest ciekawy i zostawiam go jako otwarty. Sam jeszcze spróbuję coś pokombinować na innych zasilaczach i dam znać jeśli się uda. Wiem, że ameryki tu nie odkrywam i takie rzeczy robi się już od dawna. Są przecież gotowe ładowarki li-ion dobrych firm, ale one kosztują, a te tanie - nie warto o nich pisać. Dlatego chciałbym połączyć jedno z drugim i mam nadzieję, że się uda.
    1atkjacz napisał:
    po włączeniu wkrętarki od razu spalił się układ lm431
    Wynika z tego,że zasilacz jako całość nie jest na tyle szybki by od razu zareagować na sygnał wymuszający zawężenie impulsu wyzwalającego tranzystor kluczujący przetwornicy.

Kurczę... Pisząc #18 przez myśl przebiegł mi taki scenariusz.
    Miałem zaproponować rezystor pomiędzy kolektorem pnp a wejściem referencyjnym. Nie spodziewałem się takiego obrotu sprawy sądząc, że układ będzie wystarczająco szybki.

W najbliższym czasie, w wolnej chwili odtworzę proponowaną zmianę w układzie obserwując uważnie przebiegi. Chodzi mi to po głowie od pewnego czasu ale zawsze jest coś ważniejszego :cry: .
  • Poziom 11  
    W.P. napisał:
    Miałem zaproponować rezystor pomiędzy kolektorem pnp a wejściem referencyjnym.

Kurcze sam o tym nie pomyślałem. Na szczęście układ 431 nie jest drogi. Gorzej mogło by być gdyby coś spaliło się po stronie pierwotnej ale za cały zasilacz zapłaciłem ok 50zł z przesyłką więc też bym nie płakał.

Przypadkowo szukając informacji na odnośnie tej modyfikacji natknąłem się na temat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3011299.html

Tam autor w przedostatnim poście przedstawił gotowy układ o nieco innej topologii niż my to rozpatrujemy. Zaznaczył, że układ działa, ale

Cytat:
    napięcie spada do trochę większego niż rozładowany akumulator

Chciałbym tego uniknąć i nie ładować rozładowanych do minimum ogniw prądem większym niż podaje producent. Tamten temat wydaje się być nie dokończony. W.P. co o tym myślisz?
    Prześledzę ten temat w wolnej chwili. Przejrzałem na szybko ostatni schemat.
    Wzmacniacz (358) posiłkuje się spadkiem napięcia na rezystorze pomiarowym pomiędzy masą a AGND.
    To napięcia rzędu miliwoltów. Dlatego trochę niepokojąco wygląda ten potencjometr (10K), którego niewielki ruch ślizgaczem możne spowodować podanie zbyt dużego napięcia. Idea dobra bo musi być regulacja prądu ale trzeba to trochę zmodyfikować.

A tak zupełnie na marginesie...
    Też przymierzam się do konstrukcji zasilacza do ładowania akumulatora Li-ion do roweru (jedna ładowarka w domu, druga w pracy). Temat chodzi mi po głowie od pewnego czasu.
    Tu też musi być kontrola prądu. Co prawda w tym przypadku rozwiązanie, o którym pomyślałem w pierwszym odruchu nie jest do zaakceptowania ale po zgodzie na pewne niedogodności możliwe do przyjęcia. Wystarczy bowiem zasilacz o odpowiednio ustawionym napięciu wyjściowym (k x 4,2V) z szeregowo włączonym rezystorem ograniczającym prąd ładowania.

Traktuję powyższe jako techniczny żart ale gdybym na szybko musiał sobie poradzić i spać spokojnie to tak bym zrobił.

Dodano po 12 [godziny] 13 [minuty]:

No to bzdurę napisałem w #18. Dziś zrobiłem kilka prób bazując na przypadkowym zasilaczu z demontażu. Sterownik KA7552 (podobny do 3842 bogatszy o kontrolę pętli), zasilacz z jakiegoś faksu.

Błąd w rozumowaniu polegał na tym, że nie uwzględniłem faktu zmniejszającego się napięcia na wyjściu kiedy zasilacz przejdzie pod nadzór ogranicznika prądu. A ono spada w miarę zwiększania obciążenia.
    Nie chce się dalej rozpisywać, to niewłaściwa droga.

Po drugie, ogranicznik prądu powoduje zawężanie impulsu sterującego tranzystor kluczujący. Sterownik zasilany jest wyprostowanym napięciem z dodatkowego uzwojenia. To napięcie też spada i przy pewnej wartości wszystko się wyłącza.
    Słowem - wszystko się...

Rozwiązaniem jest zmiana sposobu reagowania na prąd obciążenia zasilacza oraz dodatkowe zasilanie sterownika przetwornicy. Dodatkowy zasilacz o dowolnie niskiej mocy, napięciu ok. 12V zasilający buforowo kontroler przetwornicy.
    Zmiana pomiaru prądu wyjściowego na poniższym schemacie.
    Układ dziś praktycznie sprawdziłem obserwując przebieg na bramce tranzystora kluczującego przetwornicy.
    Pod ręką miałem duże (co do wartości) rezystory pełniące rolę obciążenia wobec czego jako R7 wstawiłem 10Ω.

Zasilacz po przekroczeniu 140mA przechodził w źródło prądowe zmniejszając napięcie na wyjściu z 26V do 6V zależnie od obciążenia.
    Ze względu na tak duży rozrzut napięć na wyjściu zdecydowałem się na zasilanie transoptora U1 przez źródło prądowe (ok. 14mA).

Wypróbowany dziś układ nadaje się do niewielkich obciążeń. Na R7 musi odłożyć się ok. 0,5V by zasilacz wszedł w zakres ograniczania prądu. Przy np. 3A to już 1,5W w ciepło a to już grzeje.

Można jeszcze popróbować z "podłożeniem" napięcia stałego do obwodu bazy T2 i tym sposobem zmniejszyć wartość R7 kontrolując równocześnie większy prąd przy mniejszych stratach.
    Lepszym rozwiązaniem byłby tu wzmacniacz operacyjny ale pojawią się problemy z jego zasilaniem przy maksymalnie niskich napięciach.
  • Poziom 11  
    Witam po długiej przerwie. Wydawało mi się, że rozpisałem wcześniej na temat losu tej ładowarki, ale jakoś nie widzę tego postu, więc chyba jakiś wystąpił błąd lub zapomniałem wcisnąć przycisku wyślij. Tak czy inaczej ładowarkę spotkał los taki, że wywaliłem z niej stare "bebechy" i wstawiłem zasilacz do laptopa sony chyba 9A oraz przetwornicę step-down CC CV do 8A. Napięcie przetwornicy ustawiłem na 12,6V, a prąd na 5A. Jak narazie kolega jest zadowolony. Miałem dalej drążyć temat z przeróbką zasilacza impulsowego, ale w międzyczasie pojawiły się u mnie problemy ze zdrowiem, więc to zeszło na dalszy plan. Niedługo ten sam kolega ma mi przynieść kolejne 2 baterie do przeróbki. Jeśli ich obudowa pomieści ogniwa 18650 oraz BMS, to być może wrócę do tematu.