Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Regulator przepływu powietrza - projekt

29 Paź 2018 21:41 300 8
  • Poziom 2  
    Hej Wam !

Realizuje projekt na uczelni, który polega na tym, że trzeba za pomocą dostępnego w uczelnianym laboratorium sterownika PLC (Simatic s7-1200) oraz falownika (LS ic5) zrealizować sterowanie do wentylatora bocznokanałowego o małej mocy 0,37 kW ( załączony obrazek). Sterowanie byłoby realizowane w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego. Najpierw byłby mierzony przepływ powietrza wypuszczanego przez wentylator i zamieniany na sygnał który by szedł do sterownika PLC, który miałby go porównać z wartością zadaną i wysłać do falownika sygnał nastawczy, a falownik miałby odpowiednio zwiększyć albo zmniejszyć obroty silnika w wentylatorze nasilając lub osłabiając przepływ. Taka jest idea projektu.

Mój problem i zarazem prośba do Was polega na pomocy zidentyfikowania odpowiedniego urządzenia, które mogłoby być wykorzystane do zmierzenia przepływu powietrza np. w m/s , zamienieniu go na sygnał napięciowy albo prądowy i co najważniejsze wysłaniu go do sterownika. Na uczelni mam dostęp do termoanemometru , tylko trudno go wykorzystać z racji dużo większej średnicy wirnika w stosunku do króćca przez który wylatuje powietrze oraz tego, że trudno (jeśli możliwe) wyprowadzić z niego sygnał do sterownika PLC.

Dlatego szukam urządzeń alternatywnych (na kieszeń studenta), które mogłyby zrealizować tę funkcję pośród różnych anemometrów czy przepływomierzy czy czujników. Średnica króćca przez który wylatuje powietrze powietrze wynosi niecałe 40 mm. Idealną sytuacją byłoby gdybym miał taki wirnik o średnicy 40 mm i musiał tylko za pomocą dostępnej drukarki 3D wydrukować jakiś kołnierz, w którym mógłbym zamocować urządzenie i połączyć w ten sposób z króćcem. Głównie chodzi mi o to, żeby nie zmieniać parametrów wyjściowych strumienia powietrza przez zwiększanie średnicy wspomnianego kołnierza. Oglądam różne strony i fora i nie za bardzo wiem jak ugryźć ten problem, a jest to pierwszy taki mój projekt. W gruncie rzeczy, chodzi mi o znalezienie sposobu na zmierzenie wartości przepływu i zmiana tej wartości na wartość interpretowalną dla sterownika PLC. Jakie urządzenia mogłyby spełnić te funkcję ?

P.S.
    Zastanawiałem się nawet czy istniałoby urządzenie bierne które mogłoby zrealizować te zadanie. Np. taki wirnik, który byłby połączony z prądniczką, generującą sygnał prądowy, zasilaną przez łopatki wirnika obracane przez wylatujące powietrze.

Dziękuję i pozdrawiam !
    ( załączone zdjęcia urządzeń)
    Regulator przepływu powietrza - projekt Regulator przepływu powietrza - projekt
  • SterControl
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Jak masz możliwość drukowania w 3D, to może jakieś śmigiełko w kanale po wentylatorze, oś wyprowadzić po za kanał i mierzyć na nim obroty za pomocą zwykłego czujnika indukcyjnego, tani i S7-1200 bez problemu poradzi sobie z odrobieniem sygnału z niego.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Do chłodzenia podzespołów w komputerach stosowane są wentylatorki o średnicach 35-40mm - czyli masz ułożyskowany wirnik z kołnierzem. Można taki wentylatorek "pozbawić" napędu a prędkość obrotową mierzyć czujnikiem optycznym.

P.S. Optyczny pomiar można wstawić w miejscu wyjętej elektroniki sterującej takim wentylatorkiem. Wtedy nawet masz miejsce na przewody do takiego czujnika.

Regulator przepływu powietrza - projekt

Dodano po 18 [godziny] 16 [minuty]:

P.S.2
    Nie wiem na ile jest to ważne, ale taka konstrukcja zmniejszy przekrój kanału przez który przepychane jest powietrze. Pomyśl czy nie należałoby wstawić przejściówki np 40mm/60mm/40mm i wstawić tam "turbinkę" o średnicy 60 mm.
  • SterControl
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Turbinka typu koło wodne wprowadzona częścią łopatek do kanału powietrza. Obudowę wydrukować albo skleić z pcv. Magnes i tani czujnik indukcyjny. Optyka jest zawodna i czuła na kurz.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Optyka schowana wewnątrz wentylatora na kurz nie będzie za bardzo narażona (tak jak oryginalne sterowanie). Rozkładałem wentylatory które były bardzo zakurzone (delikatnie mówiąc), wewnątrz było czysto. W drukarkach czujniki optyczne chodzą latami i pomimo, że nie są w zasadzie niczym osłonięte, też dają radę przez bardzo długie lata. A jeżeli już uprzemy się przy czujnikach indukcyjnych to można wykorzystać oryginalne cewki silnika i magnes, albo wstawić jakiś miniaturowy czujnik halla który będzie schowany w miejscu oryginalnego sterowania. Wewnątrz jest całkiem "sporo" miejsca. :-)
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Rozwiązanie wysoce profesjonalne ale z tego co opisywał autor chodzi mu raczej o regulację polegającą na sprowadzeniu wydajności do jakiejś zadanej wartości. Czyli raczej bardzo prostą regulację. Czy potrzebuje aż przepływomierza?
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Nie wiem po co kombinujecie, każdy renomowany wentylator posiada współczynnik K.
    Dajesz przetwornik DeltaP i wyciągasz pierwiastek mnożysz przez masę powietrza i masz swój wydatek powietrza. Widzę ze to dla większości to magia i nigdy tego nie robili.
    Art.B -dokładnie, można to wyliczyć na zwężce Venturiego tak powstały gaźniki.
  • Poziom 2  
    Odpowiadając tak, chodzi raczej o prostą regulację - niemniej rozwiązanie z przepływomierzem bardzo ciekawe i profesjonalne. Myślę, że rozwiązanie z czujnikiem i wirnikiem wentylatora z gotowym ułożyskowaniem jest tym czego szukałem. Proste, skuteczne i myślę adekwatne do problemu. Dzięki wszystkim za baaardzo cenne rady !