Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PLC SIMATIC S7 200 CPU222 kompatybilny WinCC oraz integracja z Step7 Micro/Win

lhunter 29 Paź 2018 21:47 171 4
  • #1 29 Paź 2018 21:47
    lhunter
    Poziom 7  

Hej!
    Jestem w trakcie pisania inżynierki. Wypożyczyłem sterownik PLC z uczelni i teraz muszę go mądrze zaprogramować, zwizualizować projekt sterowania i umożliwić sterowanie na serwerze OPC. Posiadam S7 200 CPU222 (8 wejść / 6 wyjść tranzystorowych), posiadam Step7 Micro/Win 4.0 i szczęśliwie udaje mi się w nim programować sterownik na tyle, aby realizował zadane instrukcje (świecenie diodą po przyciśnięciu przycisku). Teraz staram się znaleźć potrzebne komponenty do najprostszego zewnętrznego obwodu sterowania (chciałbym dokupić diody LED, rezystory i jutro to podłączyć). Niestety nie do końca wiem jak zwizualizować proces sterowania. Wersja programu WinCC Flexible pochodzi z roku 2008 (SP2). Zorientowałem się, że brakuje tam opcji integrowania z Step7. Nie wiem czy to b. źle. Nie wiem jaki kolejny krok uczynić na drodze do napisania pracy. Czy ktoś orientuje się na tyle w tych PLC od Siemensa, aby móc podpowiedzieć chociaż którą wersję WinCC powinienem posiadać? Proszę o rady na moje wątpliwości.

0 4
  • Mitronik
  • #2 26 Lis 2018 16:15
    Technik.elektryk
    Poziom 8  

Musisz mieć odpowiedni moduł aby zwizualizować proces tj. dla Profibus w Twoim przypadku raczej nie, lub MPI kartę CP5611 do twojego PC lub moduł Ethernet do PLC nie pamiętam ale jest to chyba CP 243 lub podobne i tą druga opcję bardziej polecam. WinCC to raczej bez różnicy gdy już postawisz sobie serwer OPC.

0
  • Mitronik
  • #3 28 Lis 2018 13:16
    skwarek5
    Poziom 10  

Przeczytałem, że S7-200 i sprawdziłem jeszcze raz rok wstawienia postu. Nowinkami to Cię nie uraczyli :)

Do S7-200 był program od siemensa OPC-server i nim można było odczytywać wartości z programu i dalej je udostępniać. Były też przykłady jak to robić w excellu przez visual basica. Nie były do tego potrzebne dodatkowe moduły, wszystko działało przez komunikację PPI, zarówno USB jak i RS232. Można nawet było symulować wartości.

Co do WinCC to zależny jest od panelu a nie sterownika. Podstawowe panele do S7-200 jeśli dobrze pamiętam można było konfigurować w MicroWin'ie. Te ładniejsze, graficzne to faktycznie WinCC aaaleee wtedy działał też program ProFace(Edit: Protool a nie Proface) też od siemensa. Możesz jeszcze tym się wspomóc bo z tego co pamiętam to był dosyć przyjemny. Problem jest taki, że te ładniejsze panele rzeczywiście wymagały już jakiejś komunikacji od procesora. Dwusetki nie obsługują MPI, jedynie PPI więc bezpośrednio może nie być możliwości się wpiąć. Do programowania adapter MPI owszem działał bo miał w sobie też PPI, czy uda się to do wizualizacji niestety nie wiem. Potrzebny Profibus albo Ethernet. Jakbyś miał inny panel to dwusetki mają przyjemną bibliotekę do Modbusa ale nie spotkałem jeszcze żadnego normalnego panelu siemensa, który by go miał.
    W WinCC nie ma integrowania z Step7. Takie cuda gdzie masz wszystko w jednym projekcie to dopiero TIA wprowadził... no chyba, że się mylę to niech ktoś mądrzejszy poprawi.

O OPC Serwerze:
    https://cache.industry.siemens.com/dl/files/227/9928227/att_99016/v1/opc_readme.pdf

Jak wrócę z pracy to rzucę okiem na dysk i może znajdę tam coś ciekawego w tym temacie. Mam nadzieję, że się nigdzie nie pomyliłem, dawno temu się bawiłem dwusetkami i byłem wtedy mocno nieopierzony :)

0
  • #4 28 Lis 2018 13:34
    Technik.elektryk
    Poziom 8  

Część paneli tylko i wyłącznie w Protool seria TD200 programowana była w MicroWin inne zaś w MicroWin i zarówno w WinCC jeśli serwer OPC to Wientek będzie tanio i w kolorze :)

0
  • #5 28 Lis 2018 13:37
    skwarek5
    Poziom 10  

Technik.elektryk napisał:
    Część paneli tylko i wyłącznie w Protool seria TD200 programowana była w MicroWin inne zaś w MicroWin i zarówno w WinCC jeśli serwer OPC to Wientek będzie tanio i w kolorze :)

Przepraszam, Protoola miałem właśnie na myśli. Proface to przecież inny producent kompletnie

0