Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Matiz - Podłączenie sygnalizatora Wł / Wył świateł

29 Paź 2018 23:01 1143 26
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich, mam taki problem zakupiłem oto takie cudo na allegro bo zależało mi żeby działa przypominacz o włączeniu i wyłączeniu świateł Matiz - Podłączenie sygnalizatora Wł / Wył świateł
    I według instrukcji jego podłączenie wygląda następująco Matiz - Podłączenie sygnalizatora Wł / Wył świateł
    Podłączyłem to tak używając bajpasów o takich Matiz - Podłączenie sygnalizatora Wł / Wył świateł do skrzynki bezpieczników u siebie czyli CZERWONY do bezpiecznika F16 czyli silnik dmuchawy ponieważ tam pojawia mi się napięcie po przekręceniu stacyjki, natomiast CZARNY pod bezpiecznik świateł pozycyjnych F10, i teraz tak przekręce stacyjke mam napięcie we F16 natomiast we F10 nadal nie więc brzęczek PISZCZY włącze światła pojawia się napięcie w F10 i brzęczek przestaje piszczeć i jest OK przypomniało mi żeby włączyć światła, ale teraz druga sytuacja, mam włączone światła wyłączał stacyjkę wyciągam klucz więc nie mam już napięcia w F16 ale w F10 dalej jest bo światła włączone no i teraz powinno mi pikać żeby wyłączyć światła ALE NIC SIĘ NIE DZIEJE NIE PSIZCZY, co ja robię źle robie to już nawet z elektrykiem z roboty i nie kumamy sytuacji, czy to przez te bajpasy dodam że jako dodatkowy bezpiecznik wtykam 2A, czy to może być problemem że w pozycyjnych mam założone żarówki led ? no już nie wiem nic.

Porszę o pomoc, a może sygnalizator zepsuty ?

Matiz - Podłączenie sygnalizatora Wł / Wył świateł
  • Poziom 10  
    No to kurcze, lipa bo pozamawiałem już kilkanaście żarówek H4 i W5W z Ali i czekam na przyjście, ale wytłumacz mi proszę dlaczego działa na włączenie świateł bo wówczas mi działa ale nie informuje mnie już o tym że światła zostały nie wyłączone po wyciągnięciu kluczyka, czy to faktycznie może być problemem jednak że ledy nie tracą momentalnie napięcia i dlatego takie jaja wychodzą ?

Dziś koło 14 sprawdzę jak spowrotem zamontuje zwykłe żarówki, ale szkoda mi tych ledów tak ładnie świecą :/
  • Poziom 35  
    CristalPol napisał:
    pozamawiałem już kilkanaście żarówek H4 i W5W z Ali i czekam na przyjście

A wiesz, że za takie coś zabierają dowód rejestracyjny? Jest to nielegalne. W szczególności wstawianie LEDów jako światła mijania. Bo oślepiają. Pozycyjne to jeszcze pół biedy. Najgorzej właśnie, światła mijania.
    CristalPol napisał:
    wytłumacz mi proszę dlaczego działa na włączenie świateł bo wówczas mi działa ale nie informuje mnie już o tym że światła zostały nie wyłączone po wyciągnięciu kluczyka

Źle podłączyłeś jeden z przewodów. Zamiast do F10, powinieneś podłączyć go do przewodu idącego do żarówki. Czyli już za przełącznikiem świateł.

Tutaj masz jak to działa: https://serwis.avt.pl/manuals/AVT1450.pdf
    P. S.
    Dla pełnego zrozumienia musisz wiedzieć, że żarówki tradycyjne gdy nie świecą to są w zasadzie zwarciem. Zimne włókno żarówki ma pomijalnie małą rezystancję. Czyli wyobraź sobie, że w miejsce wyłączanej żarówki wstawiasz po prostu zworę.
  • Poziom 10  
    @Szyszkownik Kilkujadek no dziękuje bardzo a jak już tutaj o tym mowa oczywiście zdemontuje te żarówki, a choćby nawet żeby mi sygnalizator działał, ale dla pełnej jaśnoći przewód czarny podłączyć pod przewód idący do żarówki której postojówki ? tam bodajże o ile pamiętam idzie przewód czarny i zielony to pod któregoś z nich ? dzięki za odpowiedz

• Poziom 35  
    Bardzo się cieszę, że zdecydowałeś się odejść od LEDów.
    CristalPol napisał:
    ale dla pełnej jaśnoći przewód czarny podłączyć pod przewód idący do żarówki której postojówki ? tam bodajże o ile pamiętam idzie przewód czarny i zielony to pod któregoś z nich ?

Ja bym to podłączył nie do "postojówki" (poprawna nazwa to: światło pozycyjne) ale do światła mijania (potocznie "krótkie").
    Musisz się podpiąć do plusa. Na 99% czarny to minus.
  • Poziom 10  
    Ok tak zrobię tylko u mnie to jest H4 czyli krótkie i długie czyli są 3 kable i ot moje pytanko poprostu sprawdzić w któym kablu jest napięcie po włączeniu świateł mijania ?

Jak widać są 3 przewody hmm
  • Poziom 10  
    Dobrze nie ma problemu, piszę w pośpiechu dlatego tak to wychodzi ;). Dziękuje na chwilę obecną sprawdzę to ci mi napisałeś.

P.S Ale Czerwony tak jak podączyłem, może by do silnika dmuchawy ? to chociaż zrobiłem prawidłowo ?
  • Poziom 10  
    Dziękuje, napewno odpiszę jak podepnę pod światła mijania Czarny przewód, tylko myślę jak to zrobić, może doradzić czy muszę rozpruwać pancerz przewódu i lutować czy masz inny sposób na to ?
  • Poziom 35  
    Czarny? Czarny to raczej masa. A potrzebujesz plusa.
    Najlepiej wpiąć się nie przy lampie, ale przy przełączniku świateł.
    Masz do dyspozycji miernik? Jeśli tak to sondę miernika da się wcisnąć w kostkę, bez jej odłączania. Drugą sondę dotykasz do karoserii. Najlepiej jakieś śruby niemalowanej.
    Lutowanie jest moim zdaniem najlepsze, ale jeśli nie masz doświadczenia to możesz użyć szybkozłączki rozgałęźnej:
  • Poziom 38  
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic404040.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2903885.html
    http://daewooforum.pl/temat6132.html
    Stąd https://www.google.com/search?q=sygnalizator+...5%82+matiz&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b
    CristalPol napisał:
    P.S Ale Czerwony tak jak podączyłem, może by do silnika dmuchawy ? to chociaż zrobiłem prawidłowo ?
    A masz tam masę po wyłączeniu stacyjki ?
    Szyszkownik Kilkujadek napisał:
    Tak, to jest prawidłowo.
    Na pewno ?
    Może trzeba by nawiew włączyć ?
  • Poziom 10  
    Czarny przewód miałem tu na myśli przewód od sygnalizatora :) ten który jest oryginalnie w nim.
    Kurcze ale tak teraz myślę czy nie lepiej się wpiąć w skrzynkę bezpieczników w aucie, bo tak to podłączałem się przy silniku natomiast teraz jak mówisz o przełączniku świateł czyli chodzi Ci tutaj abym rozebrał obudowe kierownicy i w manetce szukał napięcia.
    A co do plusa po stacyjcę to myślisz że znajdzie się tutaj ? Matiz - Podłączenie sygnalizatora Wł / Wył świateł
    wydaje mi się że nawet Radio powinno mieć to.
  • Poziom 10  
    Ale szczerze powiem że, nawet jak dmuchawa jest wyłączona na 0 to pojawia się napięcie na bezpieczniku, dziwna sprawa... a pod ten styk to jak bo wg tabliczki to jest przekaźnik zapłonu to jak się tam podpiąć ?
    Co do brzęczka to kupiłem już tego i poprostu chce aby on działał w 2 strony, więc w ostateczności nie muszą tu przeszkadzać żaróki LED ?

Już chyba wiem i pod tą nóżkę 85 ? Matiz - Podłączenie sygnalizatora Wł / Wył świateł
  • Poziom 35  
    CristalPol napisał:
    Ale szczerze powiem że, nawet jak dmuchawa jest wyłączona na 0 to pojawia się napięcie na bezpieczniku, dziwna sprawa...

Nie dziwna. Po przekręceniu stacyjki pojawia się plus. To normalne. Rzecz w tym, że po wyłączeniu nie pojawi się masa, gdy dmuchawa na "0".
  • Poziom 10  
    @g107rWitam a co do Twoich tematów co wrzuciłeś to widziałem, że tam ludzie chcieli bardziej albo przypominać o WŁ albo o WYŁ a ja zakupiłem takie ustrojstwo aby powiadamiało mnie o 1 i o 2.

To ostatecznie Panie@Szyszkownik Kilkujadek na szybko aby sprawdzić czy działa to wyciągnąć przekaźnik i w nóżkę 85 włożę CZEROWNY od sygnalizatora następnie CZARNY od sygnalizatora to przewodu w któym pojawi się napięcie po włączeniu świateł mijania czy tak ?tylko gdzie gdzieś przy manetce, czyli musze rozebrać plastik wokół kierownicy ? Gdzie szukać tego przewodu ?
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    CristalPol napisał:
    na szybko aby sprawdzić czy działa to wyciągnąć przekaźnik i w nóżkę 85 włożę CZEROWNY od sygnalizatora następnie CZARNY od sygnalizatora to przewodu w któym pojawi się napięcie po włączeniu świateł mijania czy tak ?

Tak.
    CristalPol napisał:
    tylko gdzie gdzieś przy manetce, czyli musze rozebrać plastik wokół kierownicy ? Gdzie szukać tego przewodu ?

Nie znam Matiza. Musisz szukać. Z manetki wychodzi kostka. W niej szukaj.
  • Poziom 38  
    CristalPol napisał:
    @g107rWitam a co do Twoich tematów co wrzuciłeś to widziałem, że tam ludzie chcieli bardziej albo przypominać o WŁ albo o WYŁ a ja zakupiłem takie ustrojstwo aby powiadamiało mnie o 1 i o 2
    OK.
    Jedynie co podobnego na chybcika znalazłem https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic204643.html#999851
    Spróbuj F1 w kabinie, czerwony, i czarny do tego od pozycyjnych przy silniku. To literalnie tam gdzie wskazuje instrukcja.
    Przy czym fotki skrzynek bezpieczników pokrywają się z rzeczywistym opisem na bezpiecznikach ? Tu trochę zmieniali, ja kiedyś znalazłem 3 delikatnie zmienione skrzynki - przekaźniki sobie wędrowały, a bezpieczników nie pamiętam...
    F1=Ef4=F4=F3=F8=F9 i może jeszcze coś bezpośrednio ze stacyjki.
  • Poziom 10  
    @g107r jeśli chodzi o Przewód czerwony od brzęczka to łatwiej by mi było gdybyś napisał opis z Twoje F1 wynika że to światła stop brzęczek oświetlenie wskaźników? Do tego czerwony, a czarny do przewodu czy do bezpiecznik ?

@Szyszkownik Kilkujadek jak łatwiejszy sposób ie zadziała wypróbuję Twój. Dziekuje
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    CristalPol napisał:
    @g107r jeśli chodzi o Przewód czerwony od brzęczka to łatwiej by mi było gdybyś napisał opis z Twoje F1 wynika że to światła stop brzęczek oświetlenie wskaźników? Do tego czerwony
    Tak.
    CristalPol napisał:
    a czarny do przewodu czy do bezpiecznik ?
    Czarny do bezpiecznika pozycyjnych. Spójrz na mój schemat, już jest inaczej, tak samo jak w sam naprawiam matiza, dostępnego też na elektrodzie.
    Masz w ogóle jakikolwiek schemat ?
    F1 = fuse = skrzynka w kabinie.
    Ef4 = engine fuse - skrzynka przy silniku.
    CristalPol napisał:
    łatwiej by mi było gdybyś napisał opis

O co Ci chodzi ? Nie sugeruj się opisem z obrazków, tylko z WŁASNYCH skrzynek. Ta przy silniku na pewno była modyfikowana.
  • Poziom 10  
    @g107rMam oryginalne takie jak kupiłem auto zaraz dodam.

Tak u mnie pokazuje bezpieczniki, teraz będzie łatwiej mnie pokierować? [img-0] Matiz - Podłączenie sygnalizatora Wł / Wył świateł Matiz - Podłączenie sygnalizatora Wł / Wył świateł
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Cluster i któreś Taillamp
  • Poziom 10  
    Za 20min dam znać co i jak pójdę podłączyć.

Dodano po 19 [minuty]:

@g107r Dziękuję :please: działa jak powinno, aż nie chce się wierzyć, że to było takie proste.

Czerwony -> Cluster
    Czarny -> RH TailLamp

I wszystko śmiga jak tralala.

Jeśli mogę spytać za moment przyjdzie mi taśma Led widząc moje bezpieczniki i moja "fachowość" :-o jak je podłączyć czy pisać nowy temat. ?
    Głównie chodzi mi o napięcie bo chciałbym raczej zrobić metodą bezinwazyjną czyli pod bezpiecznik a minus do stycznika i do masy. Chodzi tutaj o dorobienie oswietlenia w bagażniku.
  • Poziom 10  
    Wszystko podane w ostatnim komentarzu, wszystko się udało. Dziękuję za pomoc.

Czerwony -> Cluster
    Czarny -> RH TailLamp

Tak mają być podłączone kable od sygnalizatora.