Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czym zastąpić sensor OMRON EE-SPY401

30 Paź 2018 12:52 318 12
  • Poziom 14  
    Witam,

czy ktoś może się orientuje czym aktualnie można zastąpić sensor OMRON EE-SPY401, czy jest jakiś nowy zamiennik tego czujnika, na zasadzie plug&play?. Dzięki za pomoc.
  • SterControlSterControl
  • Specjalista Automatyk
    jihn napisał:
    czy jest jakiś nowy zamiennik tego czujnika, na zasadzie plug&play?

Czemu chcesz zmieniać? Tzn. czy ma być to jakiś tańszy, bardziej wytrzymały, szybszy etc. odpowiednik? Bo oryginał wygląda że jest produkowany i bez większych problemów dostępny.
  • SterControlSterControl
  • Poziom 14  
    Wydaję mi się, że czujnik umarł, bo nie zlicza obrotów wału, cały czas podaje wartość 0, przedtem chodził bez problemu. Współpracuje ze sterownikiem Siemens LOGO! TD. Program nie był modyfikowany w żaden sposób, więc raczej oprogramowanie pomijam. Czujnik jest narażony na dosyć duże drgania przenoszone przez ramę do której jest przykręcony. Sprawdzałem przewody od czujnika do skrzynki i wszystkie mają ciągłość więc raczej czujnik padł. Chciałem kupić coś na szybko i podmienić na próbę.
  • Specjalista Automatyk
    Kolego czy ta maszyna pochodzi z dalekiego wschodu?
    Zgodnie z specyfikacją jest to czujnik npn , wiec jego sygnałem będzie 0V nie 24V.
  • Poziom 14  
    daro31ie napisał:
    Zgodnie z specyfikacją jest to czujnik npn , wiec jego sygnałem będzie 0V nie 24V.

Tak maszyna jest z Malezji, co do wartości 0, to nie chodziło mi o napięcie, ale o przebytą drogę, bo wartość z czujnika przeliczana jest na przebytą drogę.

To jest maszyna do testowania opon.

Dodano po 19 [minuty]:

Ok. Panowie, znalazłem taki czujnik w Polsce.
    https://www.elfadistrelec.pl/pl/czujnik-photo...on-industrial-automation-ee-spy401/p/30069269

Kupię go i zobaczę co i jak.
  • Specjalista Automatyk
    jihn napisał:
    daro31ie napisał:

Tak maszyna jest z Malezji, co do wartości 0, to nie chodziło mi o napięcie, ale o przebytą drogę, bo wartość z czujnika przeliczana jest na przebytą drogę.

To jest maszyna do testowania opon.

Dodano po 19 [minuty]:

Ok. Panowie, znalazłem taki czujnik w Polsce.
    https://www.elfadistrelec.pl/pl/czujnik-photo...on-industrial-automation-ee-spy401/p/30069269

Kupię go i zobaczę co i jak.

Kolego jest to czujnik optyczny który wysyła sygnały do sterownika plc.
    Jego funkcjonalność w tym układzie jest podobna do enkodera
    Sterownik natomiast przelicza je i skaluje na "przebytą drogę"

Pozdrawiam
    Daro
  • Poziom 14  
    Cześć,

dzisiaj dobrałem się do tego czujnika, w sensie zdemontowałem go z maszyny. Po sprawdzeniu miernikiem, prąd dochodzi między Outem a (-), jest podawane 20,5V, po przejechaniu z bliską metalem (zwykłą blachą stalową), nic się nie dzieje, dalej jest 20,5V. Zamawiam drugi na wymianę i zobaczę co i jak.
  • Specjalista Automatyk
    To czujnik typu NPN, mierz między wyjściem a (+).
  • Poziom 14  
    Między + a outem jest to samo 20,5V i brak reakcji.
  • Poziom 29  
    Podepnij diodę z rezystorem 2kOhm od zasilania do wyjścia czujnika. Wtedy stwierdzisz, czy czujnik NPN jest uszkodzony - miernik może nie wyłapywać zmian nieobciążonego wyjścia
  • Poziom 31  
    Maly napisał:
    Podepnij diodę z rezystorem 2kOhm od zasilania do wyjścia czujnika. Wtedy stwierdzisz, czy czujnik NPN jest uszkodzony - miernik może nie wyłapywać zmian nieobciążonego wyjścia

I racja.
    Otwarty kolektor tranzystora na wyjściu nic nie pokaże.
    W sumie to wystarczy sam rezystor.