Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mastercook LCPS-818NFX - Ciągła praca agregatu.

30 Paź 2018 14:00 504 10
  • Poziom 8  
    Dzień dobry.

Problem polega na tym, że agregat pracuje nieprzerwalnie 24h na dobę. Opiszę od początku co się działo. Jakiś czas temu przestała chlodzic chłodziarka, ale zamrażalnik działał dobrze więc poczytałem w Internecie co może być przyczyną takiego stanu i okazało się, że spalona jest grzałka parownika i parownik jest cały w lodzie, a że jest to lodówka no frost to nie było przepływu zimnego powietrza do chłodziarki i zrobiło się ciepło.

Kupiłem nową grzałkę oryginalna wraz z bezpiecznikiem termicznym zamontowałem, ale dalej parownik się zaladza mimo, że grzalka jest sprawna i grzeje. Grzalka grzeje ponieważ jak znowu parownik pokrył sie lodem to rozkrecilem lodówkę i po dotknieciu grzalka była gorąca, ale nie mogła stopić lodu bo agregat ciągle pracuje, a sterowanie grzania jest zapewne przez jakiś czas i w tym czasie powinna być przeprowadzona procedura rozmnażania. Sprawdziłem też druga grzałkę od grzania odpływu wody też jest sprawna.

Sprawdziłem czujnik, który jest umieszczony między blaszkami parownik też jest sprawny. Wentylator też jest sprawny bo słychać jak się załącza i wyłącza wymieniłem triaka, który podobno steruje grzaniem grzałki parownika. Co może być przyczyną ciągłej pracy agregatu? Nigdzie nie widać zewnętrznego za szronienia wszystkie połączenia raczej są cale bo nie widać żeby gdzieś olej się wydostawał. Zauważyłem taki oto objaw, że jak rozmrożę lodówkę i włączę przewód zasilający do gniazdka to od razu załącza się agregat i tak już sobie pracuje bez przerwy może gdzieś jest przekaźnik, który się skleił.

W lodówce jest też pokrętło ustawiania temperatury w chłodziarce najwyższa temperatura to 9°C, a najniższa to 1°C, ale lodówka jakby nie reaguje na różne ustawienia schładza się do 7°C i tak trzyma do ponownego zalodzenia parownika.
  • Poziom 14  
    Pewnie czujnik temperatury padł lub zwarcie na starterze
  • Poziom 8  
    Jedyny czujnik temperatury jaki znalazłem to czujnik umieszczony w parowniku i raczej jest sprawny bo podczas pomiaru miernikiem pokazuje 2,84 kΩ, a jak zdiagnozować zwarcie na starterze agregatu?
  • Poziom 42  
    Sprawdź co włącza sprężarkę? Jaki element na płycie sterującej? Przekaźnik, triak. No chyba, że silnik sprężarki jest BLDC, choć nie podejrzewam? Na czas odszraniania sprężarka nie ma prawa pracować, bo to bezsens. Czujnik temperatury komory nie powinien mieć wpływu na wyłączenie sprężarki gdy jest odszranianie, a tylko gdy normalna praca. Jeżeli temp komory jest w poniżej nastawy a sprężarka dalej chodzi, to na 100% zwarty jest element sterujący sprężarką. Pewnie triak.
  • Poziom 8  
    Triaka już wymieniłem na nowy bez zmian wymieniłem też oba przekaźniki na płycie sterującej też bez zmian. Generalnie wszystko sprawne i nie działa tak jak powinno.
  • Poziom 42  
    waldi_lab napisał:
    Triaka już wymieniłem na nowy

Tam są dwa triaki załączane jednym sygnałem sterującym.
    Co włączają te triaki? Czyli co jest dołączone do skrajnej niebieskuej złączki oznaczonej CN5 ?
    Trzeba podążać za ścieżką od bramek triaków aż do jakiegoś elementu sterującego. Niestety ścieżka przechodzi przelotką na górną warstwę i nie mogę jej dalej "złapać". Sprawdź to w naturze.
    Zdjęć dużo, ale źle się z nich korzysta, bo góra i dół są skrzyżowane a nie obok siebie. :cry:
    Sprawdź pojemność dużego kondensatora w zasilaczu beztransformatorowym.
  • Poziom 8  
    Jutro postaram się kupić tego drugiego triaka oraz kondensator wymienię i dam znać czy coś się zmieniło.
  • Poziom 9  
    Moim zdaniem moduł będzie ok, bo przecież steruje grzałką a częstotliwość załączania agregatu jest uzależniona również od ilości czynnika chłodniczego i jego temperatury w różnych miejscach w układzie więc albo walnął jakiś czujnik albo lodówka jest nieszczelna, co przy Mastercooku jest wysoce prawdopodobne
  • Poziom 8  
    Też tak myślę że doszło gdzieś do rozszczelnienia i uzupełnienie czynnika nic nie da. Wymieniłem jeszcze tego drugiego triaka i kondensatory i nic się nie zmieniło. W takim razie kupuje nowa lodówkę dziękuję wszystkim za chęć pomocy.