Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie tyrystorem z mikrokontrolera.

30 Paź 2018 16:12 486 9
  • Poziom 2  
    Witam.

Posiadam tyrystor (VSKT105/16)

Chciałbym do niego na początku stworzyć proste sterowanie za pomocą mikrokontrolera (przyciskiem mikrokontrolera powodować stan przewodzenia na tyrystorze). Czytałem trochę na ten temat i dowiedziałem się, że dobrym rozwiązaniem byłoby zastosowanie transoptora ze względu na separacje galwaniczną.

Moje pytanie dotyczy tego jak taki transoptor dobrać do takiego tyrystora?
    Czy prócz tego musiałbym uwzględnić coś jeszcze?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Jeśli chcesz załączać obwód prądu przemiennego to zastosuj optotriak.
    Na przykład MOC 3041 lub podobny. Aplikację znajdziesz w nocie katalogowej.
    A jeśli chcesz załączać obwód prądu stałego to tyrystor do tego się nie nadaje.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Witam . Poczytaj sobie opracowanie z linku to ci dużo wyjaśni .
    Link
  • Poziom 43  
    A z jakim napięciem chcesz pracować? tyrystor jest na 1,6kV MOC 3041 tylko do 400V
  • Pomocny post
    Specjalista elektronik
    Są jeszcze np. MOC308x (x=1:15mA, =2:10mA, =3:5mA prądu sterującego LED-a gwarantuje włączenie), na napięcie do 800V z włączaniem w zerze. Ale do wyższych napięć chyba już nic nie ma. Jeszcze pytanie, jaki prąd wyjściowy ma uC, czy nie musi być optotriak włączany prądem 5mA (albo potrzebny będzie dodatkowy tranzystor).
  • Poziom 2  
    Dziękuję wszystkim za odpowiedz pod tematem, szczególnie @archanoid za link.
    Układ ma pracowac z napięciem sieciowe 230 i mniejsze.
    Sterowanie tyrystorem z mikrokontrolera.
    Utworzyłem taki układ ze sterowaniem z mikrokontrolera i działa jednak po pomiarach na oscyloskopie sinusoida ma niewielkie zniekształcenia.
    Układ dziala na takiej zasadzie ze przyciskiem z stmki załączam tyrystor i wszystko w miare poprawnie działa prócz tego ze sa te delikatne zniekształcenia.
    1. Ma któs jakieś pomysły z jakiego powodu mogą występowac oraz jak temu zaradzic?
    2. Kolejne pytanie czy dioda znajduję się tam z powodu tego aby przepływ prądu zawsze był w jednym kierunku?
    3. W opracowaniu zamieszczonym przez @archanoid (powyżej) znajduje sie wpis na temat ,,gasika'' tylko nie wiem zbytnio gdzie on sie znajduje na schemacie (cyt. ,,Zastosowany
    optotriak nie posiada wbudowanej detekcji zera, czego efektem jest konieczność stosowania tzw.gasika, tj. układu tłumiącego w podstawowy sposób zakłócenia pojawiające się na wyjściu triaka podczas przełączania. ''. Możliwe, że to jest powód zakłóceń widocznych na oscyloskopie?

Dziękuję jeszcze raz za pomoc
  • Poziom 36  
    A konkretnie dlaczego przeszkadzają ci ,,drobne'' zniekształcenia sinusoidy (są i będą, nie załączysz tyrystora dokładnie w zerze) bo dla zasilanego układu (obciążenia) są nieistotne.
  • Poziom 43  
    Terry272 napisał:
    Utworzyłem taki układ ze sterowaniem z mikrokontrolera i działa jednak po pomiarach na oscyloskopie sinusoida ma niewielkie zniekształcenia.

Zależy o jakich zniekształceniach mówisz, tych związanych z opóźnionym załączeniem?
    Przebieg napięcia sieciowego od prawie ćwierć wieku jest trapezowy i urządzeniom to nie przeszkadza. Zniekształcenia te są wywoływane przez przetwornice bez PFC

Terry272 napisał:
    2. Kolejne pytanie czy dioda znajduję się tam z powodu tego aby przepływ prądu zawsze był w jednym kierunku?
    Tak, ponieważ przepuszczanie prądu przez obwód bramki przy zaporowej polaryzacji jest niekorzystne. Spotyka sie też odmianę z dwoma tyrystorami i jednym optotriakiem w której diody są włączone odwrotnie-równolegle do G-K
  • Poziom 26  
    Witam . Wrzuć fotki tych przebiegów zobaczymy jak zniekształcony jest przebieg . Jakie masz obciążenie rezystancyjne czy indukcyjne .