Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rotel RD-1001 - dobór pasków do magnetofonu

30 Paź 2018 18:55 1284 81
  • Poziom 21  
    Kupiłem uszkodzony magnetofon Rotel RD-1001, pasuje mi do wzmacniacza Rotela z epoki :) ale niestety ma "roztopione" paski znalazłem Service Manual i znalazłem opis pasków i 1 to proste bo przekrój kwadratowy o oznaczeniu 1.1x59.6-60 tutaj rozumiem że to 1.1 mm o długości 60mm ?
    a drugi ma oznaczenie 7.3x4.0x0.4 - 60 (ten musi być płaski) natomiast mam problem żeby rozpracować wymiary. Może ktoś z doświadczeniem mi to rozszyfrować ?
  • Pomocny post
    Serwisant
    Kwadratowe występują 1mm,lub 1,2mm najczęściej.Płaski pasek prawdopodobnie 60mm średnica,4mm szerokość (wysokość),0,4 grubość.7,3 zagadka.Zmierz ślad po pasku na kole zamachowym.
  • Poziom 21  
    Rozebrałem mechanizm i wyszły mi ciekawe pomiary, (co ciekawe są tam łącznie z 4 paski a nie 2 jak w S.M.
    jeden płaski pasek to ok 73mm średnicy i szerokości 4,4mm (po śladzie) dodatkowo są 2 kwadratowe jeden 40mm a drugi fi 75mm
  • Poziom 21  
    [/url] Udało mi się dziś dorwać zestaw pasków od chińczyków pełno różnych i różne wymiary będę dopasowywał :)

Dodano po 4 [godziny] 6 [minuty]:

Działa, ale max 3 -4 sekundy i się wyłącza, jak daje pause to dziala "wiecznie" co to może być ?

jak zewrę tą krańcówkę po prawej stronie (pausa / s5 na schemacie) to chodzi wszystko normalnie, może ta krańcówka nie tam ma być, albo coś innego jeszcze jest powodem ?
    wg service manuala to jest poprawnie umiejscowione i dobrze ustawione. Tranzystory ?
  • Serwisant
    Styk pauzy wyłącza autostop.To normalne.IC401 jest czujnikiem pola magnetycznego.Gdzieś jest wirujący magnes, czujnik (IC401) odbiera impulsy i utrzymuje stan Play.Magnes może być pod talerzykami,lub na kółku licznika blisko czujnika.Wystarczy,że np.pasek licznika jest luźny,w niektórych magnetofonach i autostop wyrzuca.Przeczyść starannie również styki na mechaniźmie.
  • Poziom 21  
    paski na liczniku dobre, magnes wiruje i przyciąga śrubki. styki sprawdzalem, jeden ktory troche sie oruszyl to taki 4 stykowy przy silniku
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Zacznij od podmiany C401 i pomiarów napięć na bazach Q401, Q402 przy włączonym odtwarzaniu.
  • Poziom 21  
    Grzegorz Markowski napisał:
    Zacznij od podmiany C401 i pomiarów napięć na bazach Q401, Q402 przy włączonym odtwarzaniu.

wszystkie elektrolity 47uF wymienione, dodatkowo q401 wylutowany sprawdzony sprawny. w weekend podepne oscyloskop i zobacze czy generuje impulsy. na prostym mierniku widac ze cos sie zmienia na napieciu.
  • Poziom 21  
    Oscylator sprawdzony i działa :( jakieś inne pomysły ?
    To jest przebieg na bazie Q401?
  • Poziom 21  
    To jest przebieg na bazie Q401?

to jest przebieg z czujnika halla, Q401 był wylutowany i mierzony miernikiem jest w pełni sprawny.
    oczywiście mogę pomierzyć.
    Świetnie. A jakie są napięcia na bazach tranzystorów Q401 i Q402 przy włączonym odtwarzaniu i otwartych stykach "Pause", "Rew" i "Counter"?
  • Poziom 21  
    Q401 - 0,5V
    Q402 - ok 7V
    Po zadziałaniu autostopu napięcie znika
    Jeśli dobrze zrozumiałem działanie tego układu...
    Po włączeniu odtwarzania, układ auto stopu otrzymuje napięcie zasilania poprzez styk "S2b Play SW".
    Impulsy z czujnika Halla powodują, że tranzystor Q401 jest "otwarty", a na jego kolektorze panuje napięcie zbliżone do zera.
    Tym samym, na bazie tranzystora Q402 nie ma napięcia, tranzystor jest "zamknięty", przez jego złącze C-E nie płynie prąd i nie następuje "zapalenie" tyrystora D402 i włączenie elektromagnesu wyłączającego napęd.
    Jeśli na bazie Q402 jest napięcie 7V, to ten tranzystor jest "otwarty". Przez złącze C-E płynie prąd i po zwłoce czasowej następuje "zapalenie" tyrystora, zadziałanie elektromagnesu i wyłączenie napędu.
    Włączenie pauzy unieruchamia układ, bo zwiera bazę Q402 do masy i uniezależnia Q402 od tego, co dzieje się z Q401.
    Jeśli na bazie Q402 jest 7V, to znaczy, że Q401 jest "nie do końca otwarty" i płynie przez niego na tyle mały prąd, że na jego kolektorze nie ma potencjału masy czyli w tym przypadku, prawie zera. Jeśli się znowu nie mylę, to prąd kolektora Q401 wynosi obecnie ok. 12uA czyli nic.
    Podstaw za Q401 jakiś, dowolny, tranzystor NPN małej mocy. Może być np. BC547.
    Zwróć uwagę na wyprowadzenia tranzystorów.
    Z drugiej strony, 0,5V na bazie Q401 to może być mało aby się on "otworzył". Od 0,7V w górę byłoby lepiej.
    Przed podstawieniem tranzystora możesz zrobić prosty test. Przez rezystor 1k podaj napięcie +12V z punktu 3 płytki tego układu na bazę Q401.
    Jeśli układ nie wyłączy napędu, to możesz mieć winowajcę.
    Jeśli źle zrozumiałem działanie układu, proszę o korektę.
  • Poziom 21  
    Jeśli dobrze zrozumiałem działanie tego układu...

Przed podstawieniem tranzystora możesz zrobić prosty test. Przez rezystor 1k podaj napięcie +12V z punktu 3 płytki tego układu na bazę Q401.
    Jeśli układ nie wyłączy napędu, to możesz mieć winowajcę.
    Jeśli źle zrozumiałem działanie układu, proszę o korektę.

Dziś znalazłem chwilę czasu na testy i faktycznie jak na Q401 podałem 12V to układ pracuje. Czyli co wymieniamy tranzystor ?
    Ciekawe bo na mierniku wyglądał idealnie :)
    podstawiłem BC639, nowy i niestety to samo :(
  • Serwisant
    Jeżeli podanie większego potencjału na B Q401 powoduje blokadę Autostopu oznaczałoby za małą wartość wartość impulsów na tejże bazie.Zwiększ wartość R403 np.potencjometrem montażowym do testów.
  • Poziom 21  
    przejrzałem sobie SM i wychodzi ze chyba ten układ nie był zbyt udany bo międzyczasie zmienili konstrukcję.

spróbuje zrobić jak piszesz czyli z testowaniem oporem.
    CodeBoy napisał:
    przejrzałem sobie SM i wychodzi ze chyba ten układ nie był zbyt udany bo międzyczasie zmienili konstrukcję. ...

Nieprawda.

"... because of short supply of hall ICs."
  • Poziom 21  
    Fakt, teraz doczytałem :)
  • Poziom 21  
    No to podstawkiem potencjometr i prócz długości działania to i tak się wyłącza. Regulując można ustawić czas zwłoki. Jedno co mnie zastanawia czemu jak daje rew czyli bez impulsów też się wyłącza ? Tylko przycisk pause ratuje ten stan :)
    "To bardzo ciekawe. Ten układ nie ma zasilania napięciem dodatnim przy przewijaniu."

To powyżej, jest bzdurą.

Sprawdzałeś napięcie w punkcie 3 płytki tego układu przy przewijaniu? Jakie napięcie panuje w tym punkcie przy odtwarzaniu?

"Może to głupi pomysł, ale czy czyściłeś styki przełącznika zapis-odczyt?"

Zdecydowanie głupi.
  • Poziom 21  
    To bardzo ciekawe. Ten układ nie ma zasilania napięciem dodatnim przy przewijaniu.
    Sprawdzałeś napięcie w punkcie 3 płytki tego układu przy przewijaniu? Jakie napięcie panuje w tym punkcie przy odtwarzaniu?
    Może to głupi pomysł, ale czy czyściłeś styki przełącznika zapis-odczyt?

zaraz sprawdzę napięcie na 3 ok 14V, jak jest bez trybu to 0,5V, zrobiłem oscylogram z pauza i bez pauzy na bazie Q401 i jest identyczny i idą impulsy.
    który to przełącznik ?
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Ten najdłuższy na płycie głównej.

Ale pomysł z jego czyszczeniem był głupi. "Play SW" zasilający układ auto stop, nie jest chyba zawarty wewnątrz przełącznika zapis-odczyt. Schemat jest fatalny.
    Możesz sprawdzić gdzie jest podłączony punkt 3 płytki układu auto stop?
    I on chyba musi działać też przy przewijaniu.
  • Poziom 21  
    Idzie do takiego dużego , 2 sekcyjnego przełącznika przy silniku, czyściłem go. Rotel RD-1001 - dobór pasków do magnetofonu
  • Pomocny post
    Czyli "Play SW" się załącza też przy przewijaniu.
    Kolejna głupia teoria. Podstaw za Q401 jednak BC547.
  • Poziom 21  
    Czyli "Play SW" się załącza też przy przewijaniu.
    Kolejna głupia teoria. Podstaw za Q401 jednak BC547.

nie mam takiego od reki, będę musiał kupić :) mam BC 238 jak coś, które teoretycznie są zamiennikami tego SC
  • Pomocny post
    Może być. Podmień.
  • Poziom 21  
    Bardzo dziękuje za pomoc wymiana na BC 238 pomogła :) Ale aż dziwne że tamten Q401 na miernikach wygląda na sprawny a nie działa.

Dodano po 11 [godziny] 55 [minuty]:

No więc tak, Magnetofon działa, ale nie do końca. Bo teraz się nie wyłącza po 4 sekundach, ale za to nie działa mechanizm autostopu wcale, co prawda sprawdziłem to ręcznie zatrzymując generowanie impulsów a nie wkładałem kasety. ale to chyba nie powinno mieć znaczenia.