Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Prostownik AGRI 15 Turbo - wnętrze

abird07 30 Oct 2018 19:09 3627 11
Wago
    abird07
    Level 6  
    Zamieszczam fotki wykonane na szybko telefonem wnętrza prostownika Agri 15 Turbo z serii na rok 2018.
    Przed ewentualnym zakupem dobrze wiedzieć co kryje wnętrze...

Prostownik AGRI 15 Turbo - wnętrze

• Wago
    olekt2002
    Level 30  
    Kolega zdziwiony, zaskoczony?? Typowa konstrukcja z XXI wieku.
    abird07
    Level 6  
    przyznam, że przy deklarowanej wadze 5,2 kg liczyłem na trafo typu rdzeniowego...
    plus wnętrza w/w to brak "pajęczyny", wszystko jest zamocowane, poukładane
    zybex
    Helpful for users
    Transformator sieciowy w sumie bez uwag. Typowy EI z dzielonym karkasem. Dziwi mnie brak typowego mostka a w zamian jest 20 pojedynczych diod prostowniczych. Widać też pokrętło regulacji prądu ładowania. Czyżby to prosty układ z triakiem po stronie pierwotnej?
  • Wago
    robokop
    VIP Meritorious for electroda.pl
    zybex wrote:
    Dziwi mnie brak typowego mostka a w zamian jest 20 pojedynczych diod prostowniczych.
    Te diody w hurcie pewnie kosztują w granicach 5 gr/szt. Czyli 40 szt, zdolne wytrzymać prąd 15A z zapasem, kosztuje raptem 2zł - taniej niż mostek KPBC5010 - który kosztuje w hurcie pewnie ze 3zł i wymaga sporego klocka drogiego aluminium, bo przy 15A będzie się już grzał nieludzko.
    kbomb wrote:
    plus wnętrza w/w to brak "pajęczyny", wszystko jest zamocowane, poukładane
    Jakie "wszytko", skoro tam tak naprawdę nic nie ma? Regulacja na triaku, od strony sieci - najgorsza z możliwych. Co tam waży te 5,2kg? Obudowa z blachy grubości brystolu?
    gumisie
    Level 43  
    kbomb wrote:
    Zamieszczam fotki wykonane na szybko telefonem wnętrza prostownika Agri 15 Turbo z serii na rok 2018.
    Przed ewentualnym zakupem dobrze wiedzieć co kryje wnętrze...
    W imieniu osób które miałyby zamiar zakupić taki "szajs", serdecznie DZIĘKUJĘ za informację.
    @kbomb, ile to "coś", kosztuje.

Edit.

Pytanie o cenę nie aktualne, użyłem przeglądarki.
    Szok 8-O

Pozdrawiam.
    BANANvanDYK
    Level 41  
    Podobny model, chyba mocniejszy (12/24V, 2 poziomy mocy) ale bez regulacji. Stopiła się oprawka bezpiecznika płytkowego gdy był włożony 15A lub "podwatowany". Tak więc wytrzymuje obciążenie. Kolega stwierdził że nie ładuje, ponieważ daje za niskie napięcie (coś poniżej 12V). To był błąd pomiarowy, na mostku prostowniczym znajdują się rezystory rozładowujące które zaburzają pomiar napięcia jałowego, jednakże należy pamiętać o odłączeniu klem od akumulatora po wyłączeniu prostownika. Dość porządny jest amperomierz o ustroju dynamicznym, choć nie sprawdzałem na ile dokładny jest. Osobiście nie używałem. Dla mnie taki prostownik służy jedynie w celu podładowania akumulatora celem uruchomienia silnika. Do pełnego ładowania małych akumulatorów używam wyłącznie zasilacza z regulacją napięcia oraz ogranicznikiem prądu, tylko takie rozwiązanie daje kontrolę nad procesem ładowania i umożliwia przeprowadzenie tzw. ładowania konserwującego i odsiarczającego.
    abird07
    Level 6  
    gumisie wrote:
    W imieniu osób które miałyby zamiar zakupić taki "szajs", serdecznie DZIĘKUJĘ za informację.

taki właśnie był cel mojego postu - gdyby "to cudo" kosztowało o 50zeta mniej, pewnie dał bym sobie spokój a i tak za to co nabywca otrzymuje cena byłaby wygórowana

po jednorazowym użyciu mogę tylko napisać, że ...ładuje, a wydawany dźwięk pracy transformatora nie budzi zaufania - przy ustawieniu pokrętła regulacji w zakresie od minimum do ok. 3/4 wyskalowania tarczy odgłos charczenia, dopiero po rozkręceniu na max dźwięk jest "naturalny" stonowane buczenie
    na koniec ode mnie jeszcze odnośnie deklarowanej wagi 5,2kg - na moje "oko" (zważyć nie mam jak) waży ok 4kg z czego do 1,5kg to lakierowana obustronnie blacha + dość długie i miękkie kable ...pozostaje do 2,5kg na trafo płaszczowe wedle producenta o mocy 150W i specjalnie wzmocnionej konstrukcji (bla bla)
    robokop
    VIP Meritorious for electroda.pl
    BANANvanDYK wrote:
    Do pełnego ładowania małych akumulatorów używam wyłącznie zasilacza z regulacją napięcia oraz ogranicznikiem prądu, tylko takie rozwiązanie daje kontrolę nad procesem ładowania i umożliwia przeprowadzenie tzw. ładowania konserwującego i odsiarczającego.
    Ani ładowania konserwującego, ani odsiarczającego obawiam się nie zrobisz przy pomocy tego sprzętu. Ładowanie odsiarczające przeprowadza się prądem pulsującym - co ma powodować mieszanie elektrolitu i wypłukiwanie i rozpuszczanie grubych kryształów siarczku ołowiu.
    Sprzęt przestawiony na obrazku wyżej, jak i inne mu podobne niszczą akumulatory - nie mają żadnej kontroli napięcia końcowego ładowania, te jest ograniczone tylko i wyłącznie napięciem transformatora, a te zależy z kolei tylko i wyłącznie od fantazji konstruktora - dla ograniczenia prądu max będzie zbyt niskie, z kolei przy wymuszeniu większego prądu ładowania zbyt wysokie. Jedno co mogę zauważyć pozytywnego, to transformator jest typu "bezpiecznego"- z dzielonym karkasem.
    Trzopek1991
    Level 1  
    Prostownik AGRI 15 Turbo - wnętrze Prostownik AGRI 15 Turbo - wnętrze [img]https://obrazki.elektroda.pl/3728405200_1585586218_thumb.jpg[/img

Dziendobry mam pytanie odnośnie tego prostownika po pierwsze
    1 do czego służy to pokrętło od 1 do 9 czy to są te ampery razy 10?
    2 czy na zakończony obrazku akulumatora 4 ah czy mogę ładować tym prostownikiem skoro pisze na nim od 25 do 105ah?
    3 jeżeli ten regulator od 9 do 10 jest niezależny od tyh amperów to do czego służy i podpinając akulumatora np 45 ah to prostownik sam się ustawia i ładuje? Proszę o jakąś łopatologię dziękuję.
    abird07
    Level 6  
    ...poniewczasie dla nigdy niewidzących prostownika transformatorowego
    *Pokrętło o płynnej lub skokowej regulacji służy do ustawienia 1/10 pojemności posiadanego (ładowanego) akumulatora
    **Akumulator 45Ah tym prostownikiem jak najbardziej można - manualne nastawy nie automat
    ***Odnośnie aku 4Ah .......to co napisałem powyżej + informacja z panelu sterowania prostownika = odpowiedź

Temat zamykam - prostownik właśnie odkopałem i zamierzam wymienić sterowanie na coś bardziej "inteligentnego".
    Dla pełnego wglądu do bebechów ww dodaje jeszcze 3 fotki.
    Prostownik AGRI 15 Turbo - wnętrze Prostownik AGRI 15 Turbo - wnętrze Prostownik AGRI 15 Turbo - wnętrze
    abird07
    Level 6  
    ...poniewczasie dla nigdy niewidzących prostownika transformatorowego
    *Pokrętło o płynnej lub skokowej regulacji służy do ustawienia 1/10 pojemności posiadanego (ładowanego) akumulatora
    **Akumulator 45Ah tym prostownikiem jak najbardziej można - manualne nastawy nie automat
    ***Odnośnie aku 4Ah .......to co napisałem powyżej + informacja z panelu sterowania prostownika = odpowiedź

Temat zamykam - prostownik właśnie odkopałem i zamierzam wymienić sterowanie na coś bardziej "inteligentnego".
    Dla pełnego wglądu do bebechów ww dodaje jeszcze 3 fotki.
    Prostownik AGRI 15 Turbo - wnętrze Prostownik AGRI 15 Turbo - wnętrze Prostownik AGRI 15 Turbo - wnętrze

Dodano po 32 [sekundy]:

Dzięki za zainteresowanie.