Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

windows server 2012r2 - Konfiguracja i bezpieczeństwo działania

JacekRusi 30 Paź 2018 21:24 255 0
    JacekRusi
    Poziom 17  
    Dzień dobry chciałbym się doradzić w kwestii optymalizacji serwera. Mam Serwer IBM System x3650 M4 w którym jest niezły procesor i 16gb ram oraz 5 kart sieciowych. Serwer ten działa jako serwer do pulpitów zdalnych 5szt. a także baza danych sql server express. Wszystkie te usługi zostały zainstalowane na Windows Server 2012r2. Kombinacja usług była następująca System Windows + rola AD + rola RDS + Sql express. Po długim czasie działania pokazał się kłopot system operacyjny działał sql express działał ale dostęp zdalny nie działał nawet usługa teamviwera nie chciała połączyć mnie z pulpitem serwera (teamviwer zainstalowany jako host). Lokalnie logując się okazało się że nie działają wszystkie usługi lub coś blokuje ich ładowanie bo w trybie awaryjny pokazywał się pulpit i jego ikony a w trybie normalny stawał pulpit na pasku zadań i gdy chciało się zobaczyć mendrze zadań to czekało się około 30 sekund i był tylko brak odpowiedzi. Po dłuższej analizie okazało się że trzeba dokonać otworzenia lub przeinstalowania a do tego modernizacja dysków twardych

Przez cały tydzień zastanawiałem się jak to zrobić tzn. czy środowisko cytrix i dwie wirtualne maszyny jedna na system operacyjny z RDS a druga na system operacyjny SQL złączone poprzez AD

Drugim rozwiązaniem które było by identyczne jak pierwsze tylko środowisko dla maszyn to Microsoft Hyper-v serwer 2012r2 i maszyny

Trzecim sposobem które mnie intryguje żeby zrobić to Instalacja Windows Serwera 2012r2 i na nim virtualna maszyna z AD i RDS jako drugi system gdzie logować będą się pracownicy zdalni. Kontroler Domeny na wirtualnej maszynie a lokalna maszyna tylko do niego dołączona

W serwerze aktualnie są 4 dyski 2x512GB ssd w Raid 1 i 2x256 ssd też w Raid1 (pierwsze raid na system drugi na bazę danych mssql wersja enterprisse duża większa ilość iops)

Proszę o pomoc lub poradzenie w tej kwestii. Chciałbym zaznaczyć że w wersji pierwszej nie czuję się komfortowo – nie jestem specjalistą od cytrixów ale wiem jak go uruchomić i zainstalować maszyny tylko nie wiem czy poradził bym sobie przy awarii wirtualizera bo nigdy nie przeżyłem takiej sytuacji a także nie wiem jak działają w nim kopie zapasowe

Przy drugiej opcji jestem bardzie zdatny bo podobnej konfiguracji już używam ale w wersji standard czyli system wirtualizera ma gui a tutaj się opieram na wersji bezpłatnej gdzie wszystko robimy za pomocą powershella lub innego komputera do sprawdzenia logów pojemności dysków i innych opcji (dodanie gui jest nie możliwe bo to nie jest serwer standard core tylko wersja do roli hiper-v)

Trzecia charakteryzacja wydaje mi się bardzo za ale nie wiem czy to nie głupota baza danych mssql na fizyczny systemie do tego rola hyper-v i wirtualna maszyna z rolami RDS oraz AD. Kontekstem tego rozwiązanie jest pytanie czy podłączać serwer z sql do domeny na virtualnej maszynie i drugie czy virtualna maszyna nie będzie zwalniać działania sql (wydaje mi się że nie bo będzie to działało na dwóch różnych dyskach)