Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Bosch SGV55M43EU - dziwny kod C3

30 Oct 2018 22:14 1206 2
  • Level 12  
    Dobry wieczór.
    Proszę o pomoc, bo przeszukałem internety i na temat mojego problemu nie ma ani słowa.
    Odziedziczyłem w spadku zmywarkę i po pierwsze nie mam instrukcji ( a to moja pierwsza zmywarka i nie mam pojęcia jak odpalić najprostsze mycie ), a po drugie dziwnie się zachowuje.
    Po pierwsze, po włączeniu nic się nie dzieje. Po otwarciu drzwi ożywa LED i diody w przyciskach, ale później już losowo naciskam auto czy cokolwiek innego (przycisk z kieliszkiem) i najczęściej wyskakuje kod C3 na wyświetlaczu.
    Robię reset, wchodzę w tryb serwisowy, przechodzę w krokach do końca, wszystko działa - pobiera, wypompowuje, itd.
    Ręczne wypompowanie też działa (podniesienie bolca/pływaka w tacy na dnie zmywarki).
    Przeczytałem, że w tr. serwisowym P0, to pamięć błędów. Mam tam E0 i E5. Szukałem, ale do tego modelu chyba nie znalazłem kodów, a jeśli już jakieś były, to dotyczyły wypompowania wody, a u mnie to działa bez zarzutu. To mogą być stare kody, wiem, że pompa była kiedyś wymieniania i może dlatego te błędy. O C3 ani słowa.
    Led jest sprawny, więc to nie E3 ze spalonym segmentem, tylko C3 ;)
    Zdjąłem lewą osłonę, zdemontowałem płaszcz wodny, bo nie mogłem patrzeć na brud w środku - w tej części koło odpowietrznika - i to chyba nie ma wpływu na działanie, ale nie mogłem na to patrzeć i w 50% udało mi się usunąć brud (częściowo grubą żyłką do kosiarki).
    Zaworki ok, grzałka ok, styczniki ok, czujnik ciśnienia ok, pompy działały ( chociaż bardzo głośno coś buczało zaraz po włączeniu, poczekałem 20 minut i wyłączyłem, mam wrażenie, że później już tego efektu nie było ).
    Jak się tak męczyłem, to raz na 20 razy udało mi się uruchomić jakieś mycie, bo słyszałem kręcące się ramię w środku, coś się działo.
    Pod koniec walki było już tylko tak, że po otwarciu drzwi ( a bywało, że jakimś cudem i bez otwierania wszystko było aktywne ) wszystkie guziki się świeciły, na wyświetlaczu wyświetlało się "64" i tyle. Żadnej reakcji na przyciski, jedynie kod C3 ...chyba po naciśnięciu guzika z kieliszkami. Chciałem odpalić garnki, bo tam była temp. 70 stopni, a chciałem sprawdzić grzałki, ale to w ogóle nie działało. Grzałka ma R=23,7 Ohm.
    Nie wiem w jakiej sekwencji się to uruchamia, bo nie mam instrukcji, ale i tak czuje, że to C3 jest wszystkiemu winne.
    Znajomy mówi, że jeśli się tak dziwnie zachowuje (zawsze jest aktywna przy otwartych drzwiach, ale czasami zdarzało się, że i przy zamkniętych), to pewnie moduł sterujący. Otworzyłem, stan idealny. Przekaźników nie sprawdzałem, ale skoro ten błąd / kod C3 jest od razu po włączeniu, to może jest jednak winny jakiś czujnik ? Nie sprawdziłem tylko diod IR (czujnik zmętnienia wody) i drugi przy tabletkach, ale czy to może generować taki kod ? Taśma między klawiszami w drzwiach i modułem sterującym też zmierzona i kable są ok.
    Może mi ktoś napisać jak się w tym sprzęcie włącza proste mycie naczyń, krok po kroku ? Może uda mi się to teraz poskładać i jeszcze raz odpalić, a może sprzedam na części, bo szkoda mi czasu na szukanie usterki, kiedy winna może być elektronika, której i tak nie kupie, bo za droga :(

Dzięki za pomoc,
    Mariusz
    P.S.
    Nie wiem co to za silniczek w grzałce, jakby jakiś krokowy, w środku element zębaty, szybko zamknąłem, bo bałem się coś przestawić.
    Nie wiem czy to ważne, ale o tym pisze, żeby była pełna informacja.

P.S.2
    W grzałce jest przełącznik, za membraną. Widzę, że wpięty szeregowo w obwód grzałki. To pewnie jakieś zabezpieczenie przed pracą na sucho. Tylko, że dosyć mocno go trzeba nacisnąć. Może woda ma zbyt małe ciśnienie ? Tylko nadal mi to nie pasuje na błąd zaraz po włączeniu, wtedy nie pobiera wody, więc nie sprawdza takich czujników jak ten w grzałce. Zatem co sprawdza zaraz po włączeniu ?
  • Level 22  
    Miałem takie 2 tematy i podobne problemy zmywarek. Po wymianie włącznika głównego było po problemie. Ale najpierw należy pomierzyć na przejście omomierzem ten włącznik (powinno być 0 Ω bez żadnych innych wartości)
  • Level 12  
    Hm, sprawdzę to, chociaż wierzyć się nie chce, że taka błahostka mogłaby być przyczyną. Z drugiej strony, można ten przycisk wcisnąć delikatnie, nie do końca i wtedy chyba udawało mi się sterować tym sprzętem pomimo zamkniętych drzwiczek, a normalnie po zamknięciu wszystkie diody i led się gasiły.

Teraz, po złożeniu, mam kolejny problem... Czyli coś cieknie. Jak wyciągałem silnik, pompę cyrkulacyjną, to było w uszczelkach jakieś mazidło. Zastanawiałem się, czy to brud, czy jakiś uszczelniacz. Chyba jednak to drugie....
    Sprawdzę włącznik i dam znać ;)

Dzięki za sugestię,
    Mariusz