Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Iveco Stralis E5 EEV 2013r - Brak świateł pozycyjnych i podśw. tablicy rejestrac

30 Oct 2018 22:20 2580 5
  • Level 16  
    Witam,
    W samochodzie miałem uszkodzoną mechanicznie tylną lampę .
    W skutek tego do lampy dostała się woda powodując korozję m.in. styków, a dokładnie połowa świateł przestała świecić (tzn. raz działa, raz nie, co chwila komunikat o przepalonych żarówkach).

Wymieniłem obie lampy na nowe. Włożyłem nowe żarówki.
    Pozycyjne R10W, podświetlenie tablicy rejestracyjnej R5W.

Pozycyjne i poświetlenie tablicy dalej nie świeci. Reszta świeci bez zastrzeżeń.

Nie mam rozpiski bezpieczników. Czy ktoś może napisać który bezpiecznik odpowiada za konkretnie pozycyjne + podśw. tablice?
    Wiem że Iveco sprawdza sobie pobór prądu i jak są niewłaściwe żarówki to potrafi odłączyć zasilanie na dane światła. Czy zastosowane żarówki są odpowiednie?

Z góry dziękuję wszystkim za pomoc.
  • Level 23  
    To chyba idzie przez moduł, sprawdź obrysówki.
  • Level 34  
    Maks moc pozycji tył 20W, więc jest o jedną żarówkę za dużo w tylnych lampach. Jeżeli trzy, to tylko 5W.
  • Level 14  
    Światła pozycyjne mają być na żarówkach 5W, a światło podświetlenia tablicy rejestracyjnej 10W.
    Jeśli zamieniłeś żarówkę i komputer wykrył przeciążenie lub zwarcie wyłącza zasilanie.
  • Level 16  
    Naprawiłem.

Drogą eliminacji wyczaiłem że jak są włożone żarówki pozycyjne to świecą, jak dołożyłem podśw. tablicy to moduł odłączał prąd.

Żarówki w pozycjach powinny być jednak 5W, podśw. tablicy 10W.
    Jednak po montażu w tej konfiguracji moduł również odłączał prąd.

I teraz uwaga!

Starszy stralis podświetlenie tablicy miał zmostkowane z światłami pozycyjnymi.
    Nowy stralis osobno ma wyprowadzony przewód w lampie na podświetlenie tablicy rejestracyjnej.

Jak naprawiłem?
    Z starej lampy wyciągnąłem wsuwkę z przewodem i wsunąłem do nowej lampy. Podmieniłem wtyk na światło podświetlenia tablicy rejestracyjnej i cud! Działa.

Także nowy/stary stralis mają identyczne lampy z wyglądu. Różni się lewa strona właśnie o jeden pin!

Dzięki i pozdrawiam!