Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Założenie nowej instalacji w garażach typu blaszak 6szt.

31 Paź 2018 07:37 342 11
  • Poziom 6  
    Witam, Chciałbym położyć sobie samemu instalacje elektryczną w blaszakach. Mam obecnie 6szt scalonych ze sobą. Przewód już dociągnięty do garażu nic jeszcze nie podłączone. Dodam, ze nie jestem elektrykiem, ale coś nie coś wiem. Chciałbym żeby w każdym z 6 garaży było światło. Zakupiłem włączniki podwójne czyli wychodziłoby ze na 3 słupkach byłaby puszka i z niej wychodziły by 2 kable na lewa i prawa stronę i tak analogicznie. Natomiast chodzi mi o gniazdka tez chciałbym na każdym z tych 3 słupków lub tych pozostałych gniazdko podwójne. Chciałbym żeby to był inny obwód żeby był na innym zabezpieczeniu to rozumiem ze muszą być oddzielne, dodatkowe puszki do samych gniazdek? W rozdziel ce na światło zabezpieczenie dałbym b10 a na gniazdka b16 i nad prądowe b20. Jeśli ktoś mnie rozumie lub wie mniej więcej o co mi chodzi prosiłbym o podesłanie jakiegoś schematu lub rozpisanie jak to zrobić samemu. Z góry dziękuję Pozdrawiam
  • IGE-XAO
  • Poziom 23  
    Dobrze gdyby instalacja była zrobiona w korytkach/listwach. Światło powinno się robić nie na pół garażu a włączanie połowy światła (jedno na początku i przedostatni ) a 2 klawisz wlacznika np środkowy i ostatni. Co do zabezpieczeń się nie wypowiadam bo trzeba to zmierzyć jakie można dać. Jaki przewód został doprowadzony do garażów?
  • IGE-XAO
  • Poziom 6  
    radex324 napisał:
    Dobrze gdyby instalacja była zrobiona w korytkach/listwach. Światło powinno się robić nie na pół garażu a włączanie połowy światła (jedno na początku i przedostatni ) a 2 klawisz włącznika np środkowy i ostatni. Co do zabezpieczeń się nie wypowiadam bo trzeba to zmierzyć jakie można dać. Jaki przewód został doprowadzony do garażów?

Kabel doprowadzony tzw ,,linka'' 5x25mm. Może trochę nie za bogaty? Długość 50m w pesz-lu pod ziemia. Kabel chciałbym kłaść w tym małym okrągłym peszelku szarym.
    Czyli mówisz kolego, żeby zrobić pół na pół na 2 włącznikach? Na 1 garażu planuje mieć taki mini warsztacik i na pewno będę z niego więcej korzystać więc zbędne będzie świecić reszty w tym czasie dlatego myślałem o podzielnym każdym garażu. Może i Twój pomysł ma sens sam nie wiem. A jak to zrobić żeby poszło jak najmniej kabla?
  • Poziom 33  
    lhanusz napisał:
    Kabel doprowadzony tzw ,,linka'' 5x25mm. Może trochę nie za bogaty? Długość 50m w pesz-lu pod ziemia

Nie mam pytań, chyba jednak powinien kolega kogoś zaprosić kto ma doświadczenie i wiedzieć co i gdzie w czym się kładzie.
  • Specjalista elektryk
    lhanusz napisał:
    ...
    Kabel doprowadzony tzw ,,linka'' 5x25mm. Może trochę nie za bogaty? Długość 50m w pesz-lu pod ziemia. Kabel chciałbym kłaść w tym małym okrągłym peszelku szarym.
    Czyli mówisz kolego, żeby zrobić pół na pół na 2 włącznikach? Na 1 garażu planuje mieć taki mini warsztacik i na pewno będę z niego więcej korzystać więc zbędne będzie świecić reszty w tym czasie dlatego myślałem o podzielnym każdym garażu. Może i Twój pomysł ma sens sam nie wiem. A jak to zrobić żeby poszło jak najmniej kabla?

To jest bez sensu.
    Ale, dla oszczędności, proponuję sznurek.
  • Poziom 6  
    Słuchajcie kabel taki akurat miałem w domu - kiedyś został po wujku. Nie kupowałem go i jest wsadzony w peszlu jeśli jest zły to powiedzcie mi jaki kupić - przeciągnąć nie ma problemu. Najlepiej się zaraz wymądrzyć zamiast coś doradzić i pomóc
  • Specjalista elektryk
    Tu nie o wymądrzanie chodzi.
    Instalacja ma być przyjazna i bezpieczna dla użytkownika/ków.
    Kolega zapewni takie rozwiązanie, nawet przy radach na forum ?
  • Poziom 6  
    elpapiotr napisał:
    lhanusz napisał:
    ...

To jest bez sensu.

Słuchajcie kabel taki akurat miałem w domu - kiedyś został po wujku. Nie kupowałem go i jest wsadzony w peszlu jeśli jest zły to powiedzcie mi jaki kupić - przeciągnąć nie ma problemu. Najlepiej się zaraz wymądrzyć zamiast coś doradzić i pomóc

Dodano po 37 [sekundy]:

elpapiotr napisał:
    lhanusz napisał:
    ...

To jest bez sensu.

Dodano po 5 [minuty]:

elpapiotr napisał:
    Tu nie o wymądrzanie chodzi.
    Instalacja ma być przyjazna i bezpieczna dla użytkownika/ków.
    Kolega zapewni takie rozwiązanie, nawet przy radach na forum ?

Zanim to miałby być podłączone mam oczywiście do kogo się zwrócić żeby spojrzał na to fachowym okiem. Niemniej jednak chciałbym od Was zasięgnąć fachowych porad, a odpowiedź o jakmiś ,,sznurku'' wydaje mi się nie na miejscu. Każdy ma jakiś problem i po to jest to forum, żeby luźno porozmawiać i pomóc. Chciałbym coś zrobić sam bo sprawia mi to przyjemność jak nie jestem od kogoś uzależniony. Tyle informacji ile napisałem już wystarczy, żeby ktoś mi racjonalnie coś niecoś podpowiedział jak zrobić te obwody. Czy 2 osobne czyli ze osobne puszki na gniazdka i światła czy podpiąć gniazdko do światła. Chciałbym mieć osobne zabezpieczenia raczej... Bardzo bym był wdzięczny jakby ktoś wrzucił np szkic. i do tego powiedział co z tym kablem zasilającym;)
  • Specjalista elektryk
    Nie lepiej wykonać razem z elektrykiem ? Będzie taniej przecież.

1. Można zrobić ze wspólnym WLZ i oddzielnymi zabezpieczeniami dla każdego, łącznie ze sterowaniem oświetleniem.
    2. Można zrobić ze wspólną skrzynką zabezpieczeń "grupowych" i sterowaniem oświetleniem j. w.
    3. Można wykonać zasilanie dla całości, i zabezpieczenia wspólne, co jest mało funkcjonalne. Oświetlenie bez zmian.

Można sporo, ale tylko na miejscu da się ocenić, jak to zrobić. Choćby w kwestii, jak i przez kogo garaże mają być użytkowane.
  • Poziom 6  
    Doradzicie moze jaki ten kabel ma byc? Skoro juz mialby byc lepszy to pomyslalbym w przyszlosci o wywazarce i montazownicy. Rozumiem ze to silniki silowe i kabel musialby byc grubszy. Dodatkowo mam karchera na goraca wode tez 380v i tez bym go od czasu do czasu podpinal. Wobec tego na dlugosci 50m. Jaki przewod wsadzic w peszel do ziemi zeby zasilic te blaszaki? Konkretnie przekroj bede bardzo wdzieczny
  • Moderator
    lhanusz napisał:
    Witam, Chciałbym położyć sobie samemu instalacje elektryczną w blaszakach. Mam obecnie 6szt scalonych ze sobą. Przewód już dociągnięty do garażu nic jeszcze nie podłączone. Dodam, ze nie jestem elektrykiem, ale coś nie coś wiem.

Niestety, nie wiesz nic. Jakiś kabel czy przewód został po wujku... Ubrania i buty też po nim nosisz?
    Kolego, nie zabieraj się za instalację od końca, bo to się robi od początku! I żadnych kabli nie kładzie się w peszlu! Co wam z tym peszlem tak odbija?

Jeśli chcesz porady to zabieramy się od początku. Narysuj gdzie są te Twoje garaże, pokaż ich usytuowanie względem otoczenia. Skąd będziesz ciągnął zasilanie? Gdzie jest licznik? Jakie masz w domu zabezpieczenia, o jakiej wartości? Podaj typ istniejącej instalacji oraz przydział mocy.
  • Poziom 38  
    lhanusz napisał:
    W rozdziel ce na światło zabezpieczenie dałbym b10 a na gniazdka b16 i nad prądowe b20

Skoro b20 to "nad prądowe" to jaki typ zabezpieczenia będzie b10 i b16 :?:

Owszem rozdzielnica jak najbardziej jeśli doprowadziłeś 25mm2.... mam nadzieję że nie OW ... rozłącznik, RCD, wyłączniki instalacyjne itp. osobne obwody gniazd przewodem 3x2,5 i oświetlenie 3x1,5 , gniazda dobezpieczone RCD.... prowdzenie przewodów dowolna listwy, rurki, uchwyty paskowe... rozumiesz coś z tego bełkotu :?:

Zbędną część usunąłem. [retrofood]