Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt monitoringu - zasięg kabla sieciowego

31 Paź 2018 15:19 696 27
  • Poziom 8  
    Witam

Mam w planach projekt monitoringu obiektu na działce około 1 hektara.

Do monitoringu wybrałem kamery IP z PoE

Monitoringiem ma być objęty budynek z zewnątrz i wewnątrz, jak i sam cały teren.

Z uwagi na nieregularny kształt działki założyłem że do monitoringu terenu będzie 12 kamer.

Co do samego budynku to z 9 kamer na zewnątrz i kolejne 12 wewnątrz.

Pytanie moje jest takie, jaki rodzaj kabla sieciowego dobrać, i jaki maksymalny zasięg będę mógł osiągnąć na takim kablu?

Czy lepiej od każdej kamery ciągnąć kabel do serwerowni, czy po drodze gdzieś, zrobić skrzyneczkę z swtichem PoE 8 portowym i to jednym kablem do serwerowni? Będzie to trochę bardziej problematyczne, bo trzeba będzie prąd pociągnąć do takiej skrzynki, ale zaoszczędzi się na metrach kabla.
  • HELUPOWER

• Poziom 43  
    1. Rozrysuj plan z naniesionymi odległościami.
    2. Przedstaw warunki dot.oświetlenia np.terenu w nocy itp.
    3. Zakładany budżet.
  • specjalista-kamery przemysłowe
    Czysto teoretycznie na chwilę obecną PoE daje radę swobodnie na 150m przy wybranych switchach PoE(teoretycznie wg instrukcji do 250m). Dobra skrętka to ziemna żelowana z dość grubą izolacją, niezaszkodzi kat.6, np.: "Kabel zewn. żel kat.6 U/UTP 4x2x0,54 Bitner" i dodatkowo w jakimś peszlu/arocie. Zapodaj więcej informacji jak pisał kolega wyżej.
  • HELUPOWER
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    dawidedziu napisał:
    PoE(teoretycznie wg instrukcji do 250m)

Praktycznie na UTP cat 5 działa na 240m, 250 nie testowałem ale pewno też by poszło.

spidi351 napisał:
    Czy lepiej od każdej kamery ciągnąć kabel do serwerowni, czy po drodze gdzieś, zrobić skrzyneczkę z swtichem PoE 8 portowym i to jednym kablem do serwerowni? Będzie to trochę bardziej problematyczne, bo trzeba będzie prąd pociągnąć do takiej skrzynki, ale zaoszczędzi się na metrach kabla.

Lepiej każdym kablem zejść do serwerowni, switch po drodze to zaoszczędzisz na skrętce a więcej wydasz na skrzynke, switcha i kabel prądowy.
    Można się wspomóc czymś takim: BCS-xPoE4/EXT ale to bardziej przy późniejszej rozbudowie aby nie kopać na nowo lub w celu regeneracji sygnału.
  • Poziom 32  
    dawidedziu napisał:
    Czysto teoretycznie na chwilę obecną PoE daje radę swobodnie na 150m przy wybranych switchach PoE
    To tylko teoria. Zasilanie kamery po skrętce na taką odległość mija się z celem i może okazać się, że kamera po prostu odmówi posłuszeństwa.

dawidedziu napisał:
    ...Dobra skrętka to ziemna żelowana z dość grubą izolacją, niezaszkodzi kat.6, np.: "Kabel zewn. żel kat.6 U/UTP 4x2x0,54...
    Jaki sens jest układania kabla 6 kat. do kamer :idea: Nie ma sensu podnosić kosztów inwestycji, tylko po to aby się pochwalić, że ja mam ułożone kable 6-tej kat, a najlepiej 6a i mi dopiero kamery będą działać. Nie ten kierunek. Ostatnio budowałem system obwodowy kamer ogrodzenia na odcinku kilkuset metrów z zastosowaniem kamer IP w ilości około 30 szt. nie obyło się bez kilu punktów zbiorczych kamer zamontowanych w typowych skrzynkach energetycznych połączonych kablem światłowodowym, że nie wspomnę o kablu energetycznym do zasilania całości.
    Budując taki system, prace należy rozpocząć od planu sytuacyjnego, rozmieszczenie kamer, ich ilości i przede wszystkim od wyliczenia odległości kamer od serwerowni i warunkami technicznymi w terenie.
    Dopiero mając te dane można się zastanowić, jak wykonać szkielet sieci.
    Zutket napisał:
    To tylko teoria. Zasilanie kamery po skrętce na taką odległość mija się z celem i może okazać się, że kamera po prostu odmówi posłuszeństwa.

Ciekawe bo mam kamery zasilane POE na odcinkach 240 metrów i działają bez problemu.
    Zutket napisał:

Bzdury. Od lat mam w różnych miejscach na takich odległościach poinstalowane kamery i wszystkie działają bez problemu.
    Jeśli chodzi o skrętkę kat 6 to po prostu jest ona zalecana przy większej ilości kamer IP, chociaż w kilku lokalizacjach mam po 20-30 kamer IP na skrętce kat5 i nic się nie dzieje. A różnica na metrze wychodzi kilkadziesiąt groszy, no i ja wychodzę z założenia, że jeśli robi się coś na nowo, a żeby to miało działać przez wiele lat to lepiej zrobić raz a porządnie(nie wiadomo co będzie za X lat).
  • Poziom 8  
    Witam

Dziękuje za liczne odpowiedzi, niestety często na tym forum nie bywam i nie wiem jak dodać obrazek, ale opiszę odległości między budynkiem ( gdzie będzie pomieszczenie na serwerownie ) a kmaerami

kamer będzie 12, będą zamontowane na słupach oświetleniowych.

poniżej podam numer kamery i odległość do serwerowni.

1 - 30 m
    2 - 35 m
    3 - 90 m
    4 - 80 m
    5 - 95 m
    6 - 120 m
    7 - 150 m
    8 - 125 m
    9 - 125 m
    10 - 100 m
    11 - 12 m
    12 - 20 m

Są to tylko kamery do samego monitoringu działki, bez budynku. Padło tutaj w postach pytanie o warunki oświetlania w nocy. Nie bardzo rozumiem pytanie. Wiem tylko że oświetlony będzie cały teren.

Jeden z kolegów napisał że łączył kamer do switcha i dalej światłowodem, wydaje mi się że to nie jest aż tak bardzo potrzebne, podraża tylko koszt inwestycji.
    Gdyby zaszła potrzeba łączenia to wystarczy switch z PoE w małej skrzynce elektrycznej i temat załatwiony.
    Z tego co się zdążyłem zorientować już po postach jakie zostały w temacie zamieszczone, to wystarczy kabel kategorii 5 ekranowany żelowy, aby w ziemię można było wkopać.
    Tutaj kolejne pytanie, czy ktoś już takie kable zakopywał, chodzi o to czy jest przewidziane na jaką głębokość minimalną muszą być zakopane w ziemi? Ja bym dał na 30 - 45 cm.

Co do budżetu to mam upatrzone kamery ubiquity unifi g3 coś około 550 PLN za kamerę, do tego switch 24 portowy z PoE 2 500 PLN, rejestrator ( wykorzysta się serwer i doda oprogramowanie od ubiquity).
    Plus kilka set metrów kabla rozumiem kategorii 5 ekranowany żelowy ( tak zwany ziemmny).

Proszę o wszelkie uwagi jeśli ktoś ma jakiś pomysł który mógł by owy projekt usprawnić to z chęcią przeczytam.
  • Poziom 13  
    Do każdej kamery oddzielny kabel z serwerowni utp cat5e ziemny żelowany dobrej jakości. Kop na taką głębokość żeby w przyszłości nie uszkodzono kabli, czyli musisz przewidzieć jakieś planowane prace ziemne w przyszłości. Do kamer około 100m i powyżej np.
    BCS-P-SP0801G-SFP
    PIX-POE8AT-2FE
    Do reszty kamer dowolny switch Poe np. z pulsara lub bcsa.
    Dlaczego kamery Ubiquiti? I serwer na komputerze? Znacznie lepsze jest zastosowanie rejestratora i kamer najlepiej tego samego producenta.
  • Poziom 8  
    adjan_ek dzięki za podpowiedzi.

dawidedziu odpowiadam

Wybrałem ubiqity bo mam już UniFi Security Gateway PRO-4, UniFi Switch 24 Gigabit, 2 SFP, UniFi Switch, 8-Port, 4x PoE Out, 60W oraz UniFi Controller Cloud Key

Sam napisałeś że najlepiej wszystko jednego producenta mieć.

Ten sprzęt sieciowy naprawdę się fajnie sprawdza a jego przewagą nad konkurencją w tej klasie jest centralne zarządzanie. Czyli masz panel administratora a z niego dostęp do wszystkich urządzeń.

W planach jest również zakup telefonów VOIP tego samego producenta

Co do samego monitoringu to budżet jaki przewidziałem na monitoring to około 15 000 PLN ( sam sprzęt )

Prace typu położenie kabli zarobienie końcówek, konfiguracja VLAN instalacja oprogramowania we własnym zakresie.
    Więc do monitoringu przewidziany jest zakup 2 x UniFi Switch 24 Gigabit 24V/802.3af/at PoE 500W, jeden będzie wykorzystany do monitoringu zewnętrznego drugi do monitoringu wewnętrznego. Będzie trzeba VLAN-y zrobić aby to były jako oddzielne sieci tylko i wyłącznie do monitoringu.

Na serwerze natomiast wystarczy zainstalować oprogramowanie UniFi Video i wydzieli się z nasa tak z 4 TB wystarczy na taki monitoring i gotowe, będzie tak samo działać jak dedykowany NVR, tylko nie muszę go kupywać i dysków do niego. Jak już to wolę te pieniądze przeznaczyć na kolejny dysk do NAS, dokupić jeden dysk SAS 6 TB i gotowe.

Pytanie jeszcze mam co do samego kabla skrętki, jedni doradzają kategorii 5 inni 6 ale wszyscy ekranowany. Gdzieś coś czytałem że taki kabel musi być uziemiony, nie wiem czy to prawda? Czy końcówki RJ 45 do kabla ekranowanego są inne jak do zwykłego kabla skrętki?

I jakiego producenta polecali byście kabel?

Tak na szybko jak policzyłem to zużyję około 1 000 m kabla skrętki
    Co do sprzętu - rozumiem.

Na kategorii 5 wszystko będzie działać prawidłowo, ale tak jak napisałem wcześniej - skrętka kat6 jest ZALECANA dla większej ilości kamer IP, nie jest to żaden wymóg(ale warto myśleć przyszłościowo).
    Powinien być uziemiony, ponieważ ma dodatkowy drut, który jest pomiędzy czarną otuliną, a ekranem.
    Same wtyczki nie są inne, po prostu cała izolacja zajmuje więcej miejsca w takiej wtyczce i trzeba się lekko namęczyć, aby to prawidłowo zacisnąć no i żeby to nie wyleciało - już sama izolacja jest mocno sztywna.
    Jedyna różnica jest pomiędzy wtyczkami od kat5 i kat6 - kat5 ma przeważnie średnicę pojedynczej żyły w granicach 0,49mm², a kat6 jakieś 0,55mm².

Sprawdzone, dobre skrętki to np.: Bitner, Madex, Zamel.
  • Poziom 13  
    Utp cat5e - nieekranowany kategorii 5,
    ale ziemny(żelowany).
    Do każdej kamery osobno 6 kategoria to moim zdaniem przerost formy nad treścią.
    Firma np. bitner, madex.

Sory dawidedziu, nie przyuwazyłem że wcześniej odpisałeś.
  • Poziom 8  
    Ok, to dawidedziu
    wyjaśnił mi proszę dlaczego przy większej ilości kamer powinien być kabel kat. 6. Przecież i tak wpinam przewody w switcha z PoE. Kable ma do niego doprowadzić sygnał od kamery. Czy jak mam switcha 48 portów i podpiętych np 40 komputerów to tez musi być ekranowana skrętka?

Co jest powodem tego ze powinien być kabel kat. 6 dla większej ilości kamer. Czy chodzi o ilość kamer na jeden switcha? Jeśli tak to jaka jest granica ilość kamer aby zacząć to na kablu kat.6

I pytanie co do samego kabla jak się go uziemia. Wystarczy ze mam szafę serwerowa uziemioną, a w niej do switcha kable i wtedy sam switch ma uziemienie? Jak to zrobić ?
    UTP ziemny (kabel UTP to kabel nieekranowany) wystarczy cat 5e, co do kamer wybierz coś od producentów kamer BCS/Dahua/HikVision a kabel Bitner/Zamel/Madex. To jest taka optymalna wartość jeśli chodzi o cena/jakość.
    Kabel ekranowany jest po 1 droższy a po 2 ekranowany i źle uziemiony ma gorsze parametry niż kabel nieekranowany. W tym wypadku wystarczy nieekranowany. Co do światłowodów to maja one sens gdy odległości przekraczają 200m, Ty tego nie masz więc nie ma sensu.
    Co do rejestrowania obrazu to jednak proponował bym dedykowane urządzenie (rejestrator) tego samego producenta to producent wybranych kamer.

Nie umieściłeś planu rozmieszczenia kamer i odległości ale tak na prawdę masz 4 kamery które przekraczają 100 metrów, do tego pisałeś że będą słupy oświetlone, więc prąd w słupach będzie, dał bym 1 switch po drodze na słupie w szafce hermetycznej, aby zredukować odległości między urządzeniami aktywnymi poniżej 100m. Na odcinkach switch - kamera UTP cat5, na odcinku switch - switch utp cat6.
    spidi351 napisał:
    wyjaśnił mi proszę dlaczego przy większej ilości kamer powinien być kabel kat. 6. Przecież i tak wpinam przewody w switcha z PoE. Kable ma do niego doprowadzić sygnał od kamery.

Tak po prostu zalecają producenci danych urządzeń.
    Skrętka może być ekranowana, ale niekoniecznie musi tak być to zastosowane - przykładowo ja przy kamerach IP nie stosuję ekranowanej, bo jej sygnału praktycznie nic nie zakłóci - dzieje się to po sieci IP. Z tego co mi wiadomo to bardziej wymagana przy kamerach na "konwerterkach wideo" - tutaj częściej dzieją się różne dziwne rzeczy związane z zakłóceniami itp.
    Najlepiej jak już to pociągnąć skrętki kat6 pomiędzy samymi switchami/routerami, bo tak właściwie to one przesyłają wszystkie dane.

spidi351 napisał:
    Czy jak mam switcha 48 portów i podpiętych np 40 komputerów to tez musi być ekranowana skrętka?

Nie musi być.

spidi351 napisał:
    Co jest powodem tego ze powinien być kabel kat. 6 dla większej ilości kamer. Czy chodzi o ilość kamer na jeden switcha? Jeśli tak to jaka jest granica ilość kamer aby zacząć to na kablu kat.6

Kabel kat6 tak właściwie to stosuje się, gdy chcemy mieć przepustowość sieci na poziomie 1Gb/s, ale wtedy też switche, routery itp urządzenia muszą być gigabitowe. Przykładowo kamera 4MPx "potrzebuje" z sieci ~7Mb/s, przy 20
    sztukach masz już ~140Mb/s - czysto teoretycznie sieć powinna być już wtedy gigabitowa.
    Edit:
    Skrętka kat5 obsłuży niby do 100Mb/s.

spidi351 napisał:

I pytanie co do samego kabla jak się go uziemia. Wystarczy ze mam szafę serwerowa uziemioną, a w niej do switcha kable i wtedy sam switch ma uziemienie? Jak to zrobić ?

Do skrętki ekranowanej są specjalne wtyczki RJ-45 z metalową obudową, do której to przylega ten drut od ekranu, no i wtedy taka wtyczka dotyka obudowy uziemionego switcha.

Jeśli coś gdzieś pokręciłem, niech ktoś mnie poprawi😊
  • Poziom 32  
    kood napisał:

... do tego pisałeś że będą słupy oświetlone, więc prąd w słupach będzie, dał bym 1 switch po drodze na słupie w szafce hermetycznej, aby zredukować odległości między urządzeniami aktywnymi poniżej 100m.
    Tylko jest jeden problem, zasilanie na słupach oświetleniowych jest przeważnie czasowe, podczas włączonego oświetlenia, więc co z pozostałą częścią dnia :?: Stosować zasilanie awaryjne :?: Co prawda, w oświetleniu inteligentnym, zasilanie jest podawane czały czas, ale nie podejrzewam aby takie było. To dopiero nowość.
    Jeżeli chodzi o kable 5e, czy 6/6a, nie będę się więcej wypowiadać, bo to okazuje się zbędna dyskusja. Jak ktoś chce, to niech kładzie. Jego pieniądze i jego problem. Kładzenie kabli 6 kat. ma sens, jak cała sieć jest zrobiona w tej kategorii. Tylko po co do kamer :idea:
    Zutket napisał:
    Tylko jest jeden problem, zasilanie na słupach oświetleniowych jest przeważnie czasowe, podczas włączonego oświetlenia, więc co z pozostałą częścią dnia Stosować zasilanie awaryjne

Przeważnie do słupów się kładzie kabel 5*x i są 3 fazy i jedną można sobie przepiąć aby była na stałe. Tego czy coś jest czy co będzie nie wiemy, nie wiadomo nawet czy słupy już stoją czy dopiero będą stawiane.
  • Moderator Zabezpieczeń
    Dobra Panowie,
    myślę, że autor otrzymał już odpowiedź na swoje pytanie. Reszta to zwykłe dywagacje, szczególnie że i odległości o których tutaj mowa mogą okazać się czysto teoretyczne. Nie będąc na miejscu trudno cokolwiek więcej powiedzieć. Kto wykonywał tego typu instalacje dobrze wie o co chodzi ;)
  • Poziom 8  
    dawidedziu napisał:
    Kabel kat6 tak właściwie to stosuje się, gdy chcemy mieć przepustowość sieci na poziomie 1Gb/s,

Pomimo tego że nie ma dużo postów na tym forum to, niestety nie mogę się z Tobą zgodzić.

Mam switch Gigabitowy do nich są podpięte po kablu kat 5. komputery i serwery i działają z pełną przepustowością. Sam switch komunikuje to, jeśli dioda w porcie switcha do którego wpięty jest kabel od komputera świecą na zielono to jest 1 Gb / S jak na pomarańczowo to 100 Mb/s.

Gdzieś już czytałem takie informacje że 1 Gb/s to tylko na kablu kat 6. jest to mit, który nie świadomie sporo osób powiela. Ja mówię że jest to nie prawada.

Co do samych odległości to są to odległości pomierzone na podstawie porjektu biura które jest wytyczone na działce. Zdaję sobie sprawę że trzeba będzie dodać do tego tak około 10 % na każdą długość którą podałem, ale nie są to duże różnice.

Tak same słupy również dopiero będą montowane. Jest to goła działka i wszystko jest jak to powiedzieć w planach.
    Życie mnie nauczyło że dobrze jest dużo wcześniej wszystko zaplanować aby później uniknąć niespodziewanych kosztów. Nigdy w 100 % nie da się wszystkiego przewidzieć i zawsze są jakieś dodatkowe koszty. Jednak planując wszystko, można ograniczyć dodatkowe koszty do minimum.
    spidi351 napisał:
    Co do samych odległości to są to odległości pomierzone na podstawie porjektu biura które jest wytyczone na działce. Zdaję sobie sprawę że trzeba będzie dodać do tego tak około 10 % na każdą długość którą podałem, ale nie są to duże różnice.

Jeśli mierzyłeś to po liniach prostych, i nie uwzględniałeś dojścia do kamer, czy do szafy to dodaj do tego 30-50%
    spidi351 napisał:
    Mam switch Gigabitowy do nich są podpięte po kablu kat 5. komputery i serwery i działają z pełną przepustowością. Sam switch komunikuje to, jeśli dioda w porcie switcha do którego wpięty jest kabel od komputera świecą na zielono to jest 1 Gb / S jak na pomarańczowo to 100 Mb/s.

Gdzieś już czytałem takie informacje że 1 Gb/s to tylko na kablu kat 6. jest to mit, który nie świadomie sporo osób powiela. Ja mówię że jest to nie prawada.

Wybaczcie, ale muszę dopisać.
    Tak jak już wcześniej pisałem - sporo tego z teorii - tutaj już nie dyskutuję, napisałem to co wiem. W praktyce co innego wychodzi, a bardziej "życie" pokazuje, że może być inaczej* - bardzo wiele zależy od jakości samego przewodu. Tymbardziej, że na np 5-10m będzie to działać bez problemu(1Gb/s), ale co jeśli odległości są zbliżone do 100m?

Mit czy to nie mit, ale ktoś to ustalił nie bez powodu(dlatego są kat5, kat6, kat7 itd), bo wszystko wychodzi od jakiegoś planu/założenia.

*w alarmówce np nie jest zalecane dawanie w jednej parze skrętki sygnału CLK i DATA, chociaż wiele razy tak jest to zrobione i działa bezproblemowo.

Tyle z mojej strony odnośnie wcześniejszych różnic na ten temat.

spidi351 napisał:

Jeśli wszystkie przewody będą wchodziły od tego samego punktu przy budynku, to wziąć jeden przewód i odmierzyć go na gotowo tak jakby to już miało być zrobione w środku i dodać do tego rezerwowe 2-3m.
    Reszta przewodów porozprowadzana od słupów(jakieś 5-10m zapasu do środka słupa czyli jego wysokość i fundament) do tego punktu + odległość w środku i gotowe.
  • Poziom 8  
    Witam, minęło trochę czasu i mam nowe ustalenia. Dwidedziu miałeś częściowo rację, w instrukcji kamer producenta jest informacja że kable powinny być ekranowane, jednak wystraczy kat. 5 gdyż same kamery obsługują transfer 100 Gbit.

Do tego znalazłem takie cudo jak nano switch, za 150 PLN posiada 4 porty, czyli 1 in, 3 out wszystkie PoE. czyli można zebrać 3 kamery w pobliżu krótszymi kablami, a od switcha jeden długi do serwerowni :P
    spidi351 napisał:
    gdyż same kamery obsługują transfer 100 Gbit

100Mbit/s😉

Co to za switch 1+3? Model?
    Generalnie każdy switch posiada in/out na każdym porcie, a Tobie chodzi konkretnie o wyjście PoE na kamery(samego LANa od strony rejestratora też możesz dać na port PoE, ale wtedy będziesz miał mniej portów PoE)
    dawidedziu napisał:

Pewno chodzi o switch POE zasilany też z POE, np taki: BCS-xPoE4-EXT
  • Poziom 8  
    kood napisał:
    dawidedziu napisał:

Pewno chodzi o switch POE zasilany też z POE, np taki: BCS-xPoE4-EXT

Mój błąd chodziło oczywiście o 100 Mbit

Co do switcha to:

Dokładnie coś takiego N-SW Ubiquiti NanoSwitch

https://www.senetic.pl/product/N-SW

tylko że tutaj kosztuje 184 PLN, już nie chce mi się szukać znalazłem go za 154 PLN.
  • Poziom 37  
    Żeby ten switch POE się sprawdził to jego zasilanie (ze strony POE) musi mieć 3x większą wydajność - znając życie to większość switchów ma 15-25W na port - a to pójdzie na 3 kamery - więc spodziewane problemy z zasilaniem. Reasumując switch POE w serwerowni musi mieć ok 40-50W na port, co na dużych dystansach rodzi problemy (spadki napięć, niemożliwość uzyskania 50W). Ja bym się nie pchał z te małe switche zasilające.
  • Poziom 6  
    Dorzucę swoje trzy grosze.
    IMO

1) Skrętka cat5e w zupełności wystarczy, tylko miedziana. ( jeśli na zewnątrz to UV lub/i żelowana) Ja robie na Bitnerze
    2) Możesz to zrobić spokojnie na trybach long range korzytałem z nich w switach Atte jak miało być pro, albo Pixir jak miało być eco i wszystko działało elegancko, Zwróć tylko uwagę, że możesz mieć wtedy mniejsze pasmo (10Mbit)
    3) Jak na pewno nie chcesz mieć problemów to zaplanuj dodatkowe extendery LAN (https://ivolta.pl/xpoe-4-11-hs-extender-switch-poe-4-porty-10-100mbps-1xpoe-in-802-3at-af-3xpoe-out-/13111/produkt/) , tak aby odcinki przewodu kamera---switch, switch---switch, switch---extender itp. nie były większe niż 100m ( ja robię max 90m bo lubie mieć spokój.
    4) Do 300 m każdą kamerę w odpalam w ten sposób bez problemu, bez dodatkowego zasilania po drodze.