Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klawiatura-wciśnięcie kilku klawiszy jednocześnie?

31 Sie 2005 00:51 21788 47
  • Poziom 13  
    Witam.
    Mam pewien problem z lkawiaturą Vakoss...
    Jest to klawiatura typowa PS/2 z kilkoma dodatkowymi klawiszami i kółkiem. Nie uzywam dodatkowych klawiszy, więc nie instalowałem sterowników od producenta. Używam Windowsa XP. Wszystko działa poprawnie, aż do momentu, kiedy próbuję zagrać w np. Fifę :/

Problem polega na tym, że podczas grania klawiatura nie reaguje na wciśnięcie więcej, niż 2-3 klawiszy... (np.: trzymam wciśnięty kursor w lewo i w dół, jakiś klawisz przyspieszenia i chcę dodatkowo wcisnąć klawisz strzału czy podania - muszę zwolnić jeden z pozostałych)
    Można sobie wyobrazić, że całkiem psuje to komfort gry i całą zabawę.

Poza tym klawiatura działa poprawnie. Przy instalacji sterowników producenta nic się nie zmienia.

Zastanawiam się co może być przyczyną. Czy jest możliwość zmiany jakichś ustawień, czy to poprostu taka sprzętowa "natura" taniej klawiatury ??
  • PCBway
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Problem jest sprzętowy, przy czym nie ma znaczenia, czy klawiatura jest tania, czy droga. Dotyczy on konstrukcji matrycy, w której umieszczane są klawisze. Producenci nie podają tych danych, zatem możesz tylko liczyć na to, że użytkownicy interesujących Cię gier napiszą, jakich modeli klawiatur używają.
  • Poziom 13  
    hm... dzięki za szybką, choć mało pocieszającą odpowiedź
  • Poziom 19  
    Cześć!

Możesz spróbować przenieść część "klawiszologii" na myszkę.

Pozdrawiam!
    Alfrednovi
  • Poziom 26  
    To prawda ze to problem sprzetowy. Teraz klawiatury robione sa jak najtanszym kosztem i producenci na wszystkim oszczedzaja. W starszych klawiaturach (sprzed 5-7 lat) nie bylo tego problemu. Mozna bylo wcisnac kilka klawiszy naraz i nic sie nie zacinalo.
  • Poziom 22  
    Moze pomoglaby tu zmiana klawiatury, np. na USB? Ewentualnie kupno starego keyborda [ale moze byc problem z wejsciem]...
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    MiL999 napisał:
    Teraz klawiatury robione sa jak najtanszym kosztem i producenci na wszystkim oszczedzaja. W starszych klawiaturach (sprzed 5-7 lat) nie bylo tego problemu. Mozna bylo wcisnac kilka klawiszy naraz i nic się nie zacinalo.

Powtarzam, że koszty nie mają nic do rzeczy. teraz też możesz jednocześnie wcisnąć kilka klawiszy, tylko niekoniecznie te, które Cię interesują. Wynika to po prostu z zasad budowy i funkcjonowania klawiatury, a nie z kosztów. Zdziwiłbyś się, jak mało różnią się wnętrza starych i nowych klawiatur.
    valarian napisał:
    Moze pomoglaby tu zmiana klawiatury, np. na USB?

Interface klawiatury nie ma nic do rzeczy. Przed zabraniem głosu proponuje zapoznać się z budową klawiatury komputera PC (i nie tylko).
  • PCBway
  • Moderator Samochody
    Warto jednak wiedzieć, że nie ma standardu połączeń wewnętrznej matrycy i w różnych klawiaturach te same klawisze należą do różnych sekcji (jednak liczba tych sekcji jest zazwyczaj taka sama), zawsze można wcisnąć jednocześnie dowolne dwa klawisze, przy trzech i więcej musz już należeć do oddzielnych sekcji.
    Jeśli więc możesz przemapuj klawisze w grze, jeśli nie zmień klawiaturę na inny model, może trafisz i będzie działało. Prawdziwy problem jest jeśli to dotyczy laptopa... miałem IBMa w którym nie dało się nacisnąć jednocześnie Shift+Up+Space (no i spróbujcie zagrać w Q2 ;) bez możliwości wciśnięcia tej kombinacji).
  • Poziom 26  
    Dobrze w takim razie dlaczego wiekszosc nowych klawiatur jakie widzialem ma problemy z jednoczesna obsluga wcisniecia kilku klawiszy jednoczesnie? Oczywiscie nie wszystkie ale jest ich duzo wiecej niz kiedys.
    Sam osobiscie sprawdzalem stare klawiatury pod tym kątem bo problem ten mnie tez czasami denerwuje. Wniosek jest taki ze starsze klawiatury nie maja tego problemu. Sam uzywam klawiatury sprzed 7 lat, jest wygodna i nie ma zadnych problemow.

Stabilo: Sprobuj zalatwic sobie taka klawiature. Z podlaczeniem nie ma problemu bo nawet jezeli klawiatura ma stara wtyczke z bolcami to i tak mozna dokupic przejsciowke na PS/2.
  • Poziom 19  
    Cześć!

MiL999 napisał:
    Dobrze w takim razie dlaczego wiekszosc nowych klawiatur jakie widzialem ma problemy z jednoczesna obsluga wcisniecia kilku klawiszy jednoczesnie? Oczywiscie nie wszystkie ale jest ich duzo wiecej niz kiedys.
    Sam osobiscie sprawdzalem stare klawiatury pod tym kątem bo problem ten mnie tez czasami denerwuje. Wniosek jest taki ze starsze klawiatury nie maja tego problemu. Sam uzywam klawiatury sprzed 7 lat, jest wygodna i nie ma zadnych problemow.

Stabilo: Sprobuj zalatwic sobie taka klawiature. Z podlaczeniem nie ma problemu bo nawet jezeli klawiatura ma stara wtyczke z bolcami to i tak mozna dokupic przejsciowke na PS/2.

A moja klawiatura z przed siedmiu lat miała taki problem, inne które pamiętam zachowywały się identycznie, więc załatwianie starej może nic nie dać...

Pozdrawiam!
    Alfrednovi
  • Poziom 13  
    Witam, odkopałem, bo zamierzam wybrać się do sklepu i przebadać klawiatury pod tym kontem, no ale przecież w sklepie nie będę instalować czy uruchamiać interesującej mnie gry(PES).
    Czy jest jakiś soft który w jasny, przejrzysty, graficzny sposób pokazuje ile wcisnąłem klawiszy?
  • Poziom 43  
    hemisys napisał:
    zamierzam wybrać się do sklepu i przebadać klawiatury pod tym kontem

A jak masz zamiar to w sklepie sprawdzić? :) Zainstalujesz na sklepowym komputerze soft do sprawdzania :D
    www.daanav.com/keyboard-checker-freeware-for-windows/
    www.softpedia.com/get/System/System-Miscellaneous/Keyboard-Tester-Jamie.shtml
    http://www.passmark.com/products/keytest.htm
    itd...
    P.S.
    kątem :)
  • Poziom 10  
    Czy jest jakiś soft który w jasny, przejrzysty, graficzny sposób pokazuje ile wcisnąłem klawiszy?[/quote]
    Tak na przykład notanik.Trzeba wcześniej wejść w panel sterowania,opcje ułatwień dostępu,klawiatura,zaznaczyć użyj funkcji klawisze filtru,klik na ustawienia,zaznaczyć ignoruj powtarzające się naciśnięcia klawiszy,ok zastosuj,ok.(windows xp)
  • Poziom 13  
    Robert B napisał:
    A jak masz zamiar to w sklepie sprawdzić? :) Zainstalujesz na sklepowym komputerze soft do sprawdzania :D
    kątem :)

No jasne!:) W dobrym sklepie na mini sofcik nikt źle nie zareaguje:) Przynajmniej w tych które znam i w których kupuję:)

Dzięki za linki pozdro!
  • Poziom 13  
    Witam.
    Do gier proponuję zaopatrzyć się w pada od XBOX 360. Uwierz mi, że komfort gry jest o niebo lepszy niż na klawiaturze a tym bardziej w gry typu FIFA.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 31  
    codek315 napisał:
    Do gier proponuję zaopatrzyć się w pada od XBOX 360

Od kilku dni męczę się z wyborem, ale czy przypadkiem wszystkie odmiany pada xbox360 nie maja tej wady, że nie można wcisnąć dwóch "triggerów" jednocześnie? Jakie są tego konsekwencje?
  • Poziom 1  
    pytanie mam o 3 klawisze.
    chciałbym grać z braciszkiem w gierki dla niego... takie na 2 w necie. tylko, ze kiedy gramy nie mogę wcisnąć 3 klawiszy plus(jak w temacie xD) "ALE" gdybym podłączył drugą klawiaturę zmieniłoby to coś?. ewentualnie pada do xboxa i xpaddera zaprogramować.?
    czekam na odp. z góry dzięki
  • Poziom 1  
    Pomimo że wszystko to było w 2015 pisze dziś aby uświadomić większość. Każda klawiatura ma ograniczoną ilość. Starsze klawiatury miały taki system, ponieważ kiedyś używało się ich do pisania a nie do grania. Więcej niż trzy przyciski nie są potrzebne wtedy. Jak wolisz klawiaturę do grania to polecam zaopatrzyć się w droższą np. ja używam Razer Blackwindow v2 orange switch i mogę max więcej niż 9 chyba. Na pewno 9 naraz (testowałem) są strony podobno które są w stanie to sprawdzić. Pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    Ostatnio przetestowałem kilka klawiatur przewodowych i bezprzewodowych do grania na emulatorze starych gier. Co się okazało? Bezprzewodowe te które sprawdzałem (np. Logitech) praktycznie w ogóle nie odczytywały wciśnięcia naraz 2 klawiszy. Z kolei przewodowe już lepiej sobie z tym radziły, ale też nie wszystkie, dodatkowo niektóre generowały lagi. Najlepiej z nich poradziła sobie klawiatura DELL ale ten starszy model z około 2015 roku. Świetnie z wciśnięciem 2 klawiszy naraz radziły sobie klawiatury PS/2 jednak w ich przypadku ujawnił się inny poważny mankament - nie odczytywały prawidłowo szybkiego wciśnięcia trzech klawiszy naraz. Generował się charakterystyczny dźwięk "pikania" ("zawieszenia klawiatury") znany ze starszych komputerów oraz opóźnione wykonywanie przez sekundę lub dłużej naciśnięć wygenerowanych przez te klawisze.

Ciekaw jestem jak sobie radzą z tymi przyciskami klawiatury mechaniczne dla graczy takie jak np. CORSAIR Gaming K68 CHERRY MX Red. Fajnie by było gdzieś w sklepie to sprawdzić.
  • Moderator Samochody
    Radzą sobie dobrze, w tych droższych możesz wcisnąć nawet wszystkie klawisze równocześnie i zostanie to prawidłowo odczytane.
  • Poziom 13  
    Zakupiłem klawiaturę dla graczy (CORSAIR Gaming K68 CHERRY MX Red). Jednak nie byłem w stanie się do niej przekonać. Przede wszystkim jak dla mnie miała zbyt duży "skok" klawiszy a także niezbyt wygodnie mi się na niej pisało ze względu na węższe klawisze. Często piszę na komputerze a zmieniać klawiatury bądź mieć podłączone dwie naraz chyba nie miałoby sensu. Może to kwestia przyzwyczajenia. Nie chciało mi się już eksperymentować z klawiaturami gamingowymi więc zwróciłem tę klawiaturę i poszukałem jeszcze wśród zwykłych klawiatur. Spośród nich udało mi się znaleźć jeszcze dwie bardzo fajne klawiatury, jedna to Logitech K200 a druga to FUJITSU-SIEMENS S26381-H71-A301. Ta druga ma trochę wyższy profil klawiszy. Obydwie jak na razie sprawdzają mi się do gier i biją na głowę DELLA KB-212-B którego ostatnio testowałem. Są również bardzo wygodne do pisania. Testowałem też klawiaturę "gamingową" ;) Hykker z Biedronki. Niestety jakościowo bardzo słaby produkt jak również odczytywanie choćby dwóch położonych obok siebie klawiszy nie działa prawidłowo. Jedyne co było w niej w miarę dobre to czerwone, półmroczne oświetlenie LED.

Być może za jakiś czas wrócę do testowania klawiatur gamingowych ale to pewnie pójdę z laptopem do sklepu i przetestuję na miejscu. Jest fajna stronka do testowania klawiatury, można z niej skorzystać https://drakeirving.github.io/MultiKeyDisplay/
  • Poziom 31  
    CompFan napisał:
    Spośród nich udało mi się znaleźć jeszcze dwie bardzo fajne klawiatury, jedna to Logitech K200 a druga to FUJITSU-SIEMENS S26381-H71-A301

Obie pozycje niedostepne, a czy ta druga to nie jest myszka przypadkiem?
  • Poziom 13  
    Zgadza się, niedostępne, choć czasami można znaleźć coś na Alledrogo lub na OLX. Ta druga to na pewno klawiatura - symbol spisałem z samej klawiatury którą oczywiście posiadam. Wygląda tak
    Klawiatura-wciśnięcie kilku klawiszy jednocześnie?

Wydaje mi się, że nowe klawiatury (nie gamingowe) są robione raczej z coraz gorszych podzespołów a co za tym idzie są coraz gorszej jakości, niestety. Te starsze są na ogół lepsze, trwalsze i lepiej działają jeśli chodzi o gry. Tak samo nowe myszy Logitecha M185 (nowa linia z nowym logiem) mają większy pobór prądu skutkiem czego bywa że przestają działać gdy podłączymy do sąsiedniego portu np. dysk twardy USB. M185 ze starszej linii (ze starym logiem Logitech) nie mają tej przypadłości.
  • Poziom 31  
    A mnie wyskakuje myszka dla leworęcznego jak pisza w komentarzu.

Taką jak na zdjęciu mam gdzieś starą, Samsung z 1999 roku.
  • Poziom 13  
    Wpisz w google FUJITSU-SIEMENS S26381 to ci wyskoczy, być może reszta symbolu to jakiś nr seryjny czy coś innego, to jest prawie identyczna jak ta na tym filmie, tylko u mnie klawisz Enter jest poziomy
    https://www.youtube.com/watch?v=qq0SgyfrqYQ
  • Poziom 13  
    Trafiłem w popularnym markecie który ma owada w logo po niezłej przecenie ostatnich czarnych tygodni/weekendów (z 169 zł na 69 zł) ciekawą klawiaturę gamingową HYKKER X Range. Fajnie się na niej gra, klawisze ładnie chodzą jak również dobrze się na niej pisze. Ma podświetlenie RGB i jest programowalna. Obsługuje praktycznie pełny Key Rollover (raportowanie wielu klawiszy jednocześnie). Wady - dość głośna praca, brak bloku klawiszy numerycznych i zapamiętywania ustawionej mocy podświetlenia klawiszy.
  • Poziom 31  
    Chodzą na aukcjach poniżej 100pln
  • Poziom 13  
    Fajnie by było znaleźć coś takiego ale bezprzewodowego. Ale zapewne raportowanie/opóźnienia będzie stało na gorszym poziomie jak również trzeba będzie dość często ładować baterię/akumulator.
  • Moderator Samochody
    Gamingowe klawiatury raczej nie występują w wariancie bezprzewodowym. Swoją drogą mi się na tym średnio wygodnie pisze. Kupiłem, próbowałem używać chyba 3 dni i leży w szafie. Dla mnie są za wysokie, by sięgnąć do górnego rzędu klawiszy, nie wspominając o funkcyjnych, muszę odrywać dłoń od blatu.