Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Światłowód do domku letniego

31 Paź 2018 20:29 264 5
 • Poziom 10  
  Witam,

  Potrzebuje połączyć dwa budynki siecią Ethernet. Między budynkami jest 70m plus po parę metrów w budynku. Jest to na granicy możliwości skrętka.

  Myślę o zastosowaniu media konwerterow WDM i gotowy patchcord SC/APC SC/APC 100m zewnetrzny.
  Czy może można gdzieś kupić gotowy MULTIPATCHCORD 4X SC/APC-SC/APC 100m i wtedy użył bym dwa włókna do komunikacji i dwa został by wolne.

  Między budynkami mam zakopane peszle z pilotem.
 • Poziom 33  
  przemasd napisał:
  Witam,

  Potrzebuje połączyć dwa budynki siecią Ethernet. Między budynkami jest 70m plus po parę metrów w budynku. Jest to na granicy możliwości skrętka.
  Z całym szacunkiem, ale 70 m skrętki, to nie jest jeszcze odległość krytyczna. Nie to, że odradzam ułożenie światłowodu, ale jeżeli zamierzasz używać sieć od czasu do czasu w celach delikatnie mówiąc amatorskich, to proponuję wciągnąć dobrą skrętkę żelowaną, Będzie tanio i całkowicie zaspokoi twoje potrzeby.
 • Poziom 10  
  Pod ziemią jest też linia wysokiego napięcia. Może robić zakłócenia. Rzeczywiscie używać będę okazjonalnie, do oglądania między innymi kablówki multi room. Obawiam się że wydam na kabel powowe budżetu na kabel który będzie źle pracował. W sumie niewiem co dzieje się jeśli kabel jest zasługi
 • Poziom 12  
  Kilka dni temu puściliśmy z kolegą skrętkę 128m. Skrętka żelowana klasy 5. Wszystko śmiga.
 • Poziom 33  
  przemasd napisał:
  Pod ziemią jest też linia wysokiego napięcia. Może robić zakłócenia.
  Jeżeli już, to SN (średniego napięcia). Pytanie, czy linia SN leży równolegle i w jakiej odległości, czy tylko się krzyżuje :?:
  przemasd napisał:
  Obawiam się że wydam na kabel powowe budżetu na kabel który będzie źle pracował. W sumie niewiem co dzieje się jeśli kabel jest zasługi
  Kable żelowane przeważnie są dodatkowo ekranowane ( nie wszystkie), więc problem zakłóceń można wyeliminować przez dobre uziemienie kabla. A koszt :?: Odpada Ci koszt urządzeń aktywnych z portami światłowodowymi. Sam światłowodu nie zarobisz (potrzebna spawarka) więc pozostaje Ci kupić światłowód na zamówienie z zarobionymi złączami. Jaką masz pewność ( nie mając doświadczenia) że nie uszkodzisz światłowodu podczas wciągania :?: Kabel jest w miarę tani i możesz praktycznie sam podłączyć do urządzeń aktywnych po obu stronach kabla.
 • Poziom 10  
  Może jest to SN zasila pobliski strefę przemysłowa. Kabel przecina się. Dodatkowo około metr pod tym preszlem idzie 4x16mm2 Alu do zasilania tego budynku. Równolegle do pustego peszla leci peszle z dwoma kablami takie jak do alarmu 4 zylowy i drugi 8 zylowy. Jeden wykorzystywany jest do 1 wire. A drugi do sterownika płytka przekaźnikow.
  Zakładając że użyje dobrej jakości skrętka FTP w żelu wszystko będzie śmigać koszt będzie
  80m x 1,5zl = 120zl
  80m x 2.8zl = 224zl
  Rozpiętość ceny kabla są naprawdę spore, można kupić nawet po 1.15zl za metr.
  Myślę że można założyć 180zl koszt kabla FTP w żelu

  Światłowód koszt jednomodowy simplex (czarny zewnetrzny do podwieszana) 90zl plus dwa media konwertery po 90zl łączny koszt 270zl
  Światłowód jednomodowy duplex (żółty) to koszt 110zl plus media konwertery po 90zl. Co daje 290zl

  Może warto doplacic 100zl do tej inwestyci, jeśli decyzja na światłowód to w który rodzaj iść. Jedno włókno w dwie strony czy oddzielnie.