Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik Kotła C.O EMITRON SK-3-B

01 Lis 2018 09:20 507 9
  • Poziom 11  
    Witam

Posiadam dość leciwy już sterownik EMITRON SK-3-B do kotła C.O. W sterowniku problematyczne zawsze były tylko 2 rezystory 10kohm,lecz w tym roku zdarzyło się coś nowego a mianowicie nie dał znaku życia.

Mało się znam na urządzeniach z przetwornicami.W sieci wyczytałem że zdarza się że pada tam układ zasilający logikę DC TNY264GN zatem wymieniłem i posprawdzałem elementy w obrębie owego układu. Kondensatory elektrolityczne wizualnie OK.

Jeśli ktoś ma jakieś pomysły,wskazówki to bardzo proszę o informacje.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 23  
    PauloOp23 napisał:
    .W sieci wyczytałem że zdarza się że pada tam układ zasilający logikę DC TNY264GN zatem wymieniłem i posprawdzałem elementy w obrębie owego układu. Kondensatory elektrolityczne wizualnie OK.

A czy nie rozsądniej najpierw trzeba było określić przyczynę całkowitego braku funkcjonowania?
    Na początek sprawdzić bezpiecznik, zmierzyć przychodzące napięcie zasilania, zmierzyć napięcia wyjściowe zasilacza, czy takowe ogólnie występują, czy nie.

Możesz również podstawowych pomiarów dokonać obecnie, bo nikt nie wie jaki jest obecny rezultat po wymianie samego sterownika w zasilaczu.
    Kondesatory wizualnie mogą być dobre, ale pojemności już nie posiadać. Należy je sprawdzić pomiarem.
  • Poziom 11  
    Oczywiście że były pomiary. Bezpiecznik OK. Napięcie dociera do układu U1 a następie wychodzi w impulsach.Po stronie wtórnej tego małego trafo również wychodzi i idzie dalej . Sterownik normalnie działał gdy został wyłączony po sezonie.
  • Poziom 23  
    Czyli obecnie układ funkcjonuje, czy też nie bo się pogubiłem?
  • Poziom 11  
    Dodam zdjęcia elektroniki dla lepszej diagnozy
  • Poziom 11  
    Nie wiem co masz na myśli pod słowem "Układ Funkcjonuje" Jeśli DC TNY264GN ma na zadanie dawanie impulsów to tak funkcjonuje. Lecz wyświetlacz nie świeci oraz reszta automatyki nie funkcjonuje.Jednym słowem brak życia w dalszym ciągu.
  • Poziom 23  
    Elementy D1, D2 , U2 sprawzone na 100% ?
  • Poziom 11  
    D1 ,D2 sprawdzone ,przewodzą w jedną stronę co do U2 (0938 817C) mam dylemat gdyż nie znam tego elementu i nie bardzo wiem jak działa ,jak sprawdzić. Mile widziane wskazówki co do tego elementu
  • Poziom 23  
    Sprawdzone również powinny byćD3, D4, D5, D6, D7 oraz R3 i R4. Czy na diodzie D6 coś się pojawia ,jakieś napięcie?

Dodano po 55 [sekundy]:

Element U2 (0938 817C), to transoptor PC817C.
  • Poziom 11  
    Wszystko sprawdzone,diody rezystory są ok. R4 wymieniony gdyż uległ uszkodzeniu przy demontażu. Transoptor również jest ok . Na diodzie D6 pojawia się nieco ponad 12V stałego.