Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Medion Erazer X7817/ MSI GT70 - MS-1762 aktualizacja BIOS (mod)

01 Lis 2018 09:44 336 4
  • Poziom 8  
    Witam serdecznie!
    Posiadam laptop Medion Erazer X7817 z płytą MS-1762. Z wyszukanych w sieci informacji wychodzi, że jest to w zasadzie MSI GT70.

Bebechy w laptopie to:
    CPU: Intel Core i7 3610QM (socket 988B rPGA)
    Mainboard model: MS-1762 Rev: 1.0
    Chipset: Intel Ivy Bridge (Rev.09)
    Southbridge: Intel HM77 (Rev.04)
    BIOS: American Megatrends Inc. Version: E1762IMS.51X (03/28/2014)
    Memory: 2x Hyundai DDR3 1333MHz CL9 (Dual Channel) 1.50V
    Graphics: NVIDIA GeForce GTX 880M (8GB RAM)

Laptop kupiony używany, a ponieważ siedzi tutaj taka grafika dedykowana, to obstawiam, że bios był już zmieniany lub modowany, gdyż ze znalezionych w internecie informacji dowiedziałem się, że na seryjnym biosie nie ma obsługi tej karty graficznej. Oryginalnie w laptopie siedział GTX 680m.
    Tyle o samym sprzęcie. Teraz do sedna problemu :)

Przymierzam się do zakupu w internetach lepszych kości RAM. Aktualne 8GB to zdecydowanie za mało na moje potrzeby, a pamięci mają trochę kiepskie taktowania.
    Na oku mam konkretne kości:
    G.Skill Ripjaws DDR3L 16GB (2x8GB) 1600MHz CL9 1.35V (F3-1600C9D-16GRSL)

No i tutaj zaczynają się schody. Nie potrafię zneleźć odpowiedniego biosu aby to wszystko na pewno razem ładnie stabilnie chodziło. Zależy mi na możliwości zaawansowanych ustawień taktowania z poziomu BIOS.
    Czy ktoś jest w stanie poprowadzić za rękę ;) najlepiej krok po kroku, jednak tematy flashowania sprzętu, tworzenia bootowalnych penów itp historie nie są mi obce, więc nie będę trudnym przypadkiem :D Czytając na różnych forach ilu posiadaczy laptopów z płytą MS-1762 zbrickowało sprzęt pakując tam nieodpowiedni bios, stwierdzam, że potrzebuję wsparcia kogoś bardziej doświadczonego aby nie skończyć na tej liście pechowców. W niedalekiej przyszłości planuję też dorwać trochę mocniejsze wydanie procesora do tego laptopa, więc wpakowanie tam z wyprzedzeniem możliwie najbardziej aktualnego biosu wydaje się dość istotne.
    Znajdzie się jakiś spec? :)
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    https://www.techinferno.com/index.php?/forums/topic/1417-msi-g-series-unlocked-bios/

Samemu można odblokować ukryte opcje - AMIbcp 4.55 lub inny 4.xx i przestawiać wszystkie opcje w kolumnie ACCESS na USER

A że ten laptop ma opcje w drugiej zakładce to ustaw tak wg screenshota i nic więcej nie zmieniaj.

Po sflashowaniu wchodzisz w bios, w zakładke advenced i zmieniasz ta opcje na przciwna - powinno ci się odblokować co trzeba i w głównej zakładce (gdzie masz opis CPU ) na samym dole powinna być opcja do wejścia gdzie będa wszystkie opcje w jednym miejscu.

Nie wiem czy nie musisz też sflashować EC - tylko może nie działać do końca touchpanel. Jak nie to modyfikuj swój bios w zasadzie o tą jedną opcje jak ją masz to zmieniasz w biosie na przeciwną i się odblokowują opcje.

CPU to 3820/3840QM ze względu że one mają już 8MB L3 Cache oraz 16 linii zamiast 12 tego cache, XMów nie warto bo mają tylko opcje OC ale Intel pozwolił na OC +4 CPU od wersji 37xxqm 38xxqm więc już ci mówię że tego już nie ogarniesz bez szlifa radiatora, liquida pro lub innego ciekłego metalu oraz najlepiej modyfikacji klapki o dziury pod wentylatorem.

Gorąco bym ci polecił zmienić ta 880M na 970m lub 980m. Naprawdę gorąco ci polecam :)
    Nie wiem czy jeszcze są ale ceny były super z pewnego źródła
    http://www.nhl.pl/index.php?showtopic=104474
  • Poziom 8  
    Super :) Nie spodziewałem się tak szybkiej odpowiedzi :D
    Dobra, zaraz będę kombinować z tymi ukrytymi opcjami w biosie.

No z tym CPU to strzał w dziesiąteczkę ;) dokładnie na 3820 lub 3840QM poluję :) Choć chyba nie będzie tak łatwo wyrwać go w rozsądnych pieniądzach.. także szukam nadal.

Co do grafy to jeszcze daję na wstrzymanie z przesiadką na 980m, bo mnie zwyczajnie w tej chwili nie stać :) Laptop głównie robi i tak prace w pakietach Adobe do fotografii, grafiki i filmu i na razie sobie radzi. Choć te 880m rzeczywiście skubane potrafi nagrzać pokój hehe :) Ale śliczne dzięki za link :) Jak puszczą Red Dead Redemption 2 na PC to będę i o zmianie grafiki myśleć, bo tytuł obowiązkowy hehe :D

Czy na coś mam uważać w tym AMIbcp? Ten komp to moje narzędzie pracy i na prawdę nie chcę ryzykować bricka, bo zarabiam na nim na chleb.
    Czy mogę bez obaw pakować tam wspomniany RAM G.skill'a? Mam pewne obawy czy nie będzie problemu z napięciami. Ten ram jest z oznaczeniem L (low voltage) a obecny nie. Producent w specyfikacji niby podaje, żę kości obsługują i te standardowe 1.5V jednak nigdy nie robiłem trakiej przesiadki sprzętowej i obawiam się trochę o stabilność systemu. Pracuję na Win7 Ultimate x64 ale powoli się przesiadam z programami na Win10. Mówię powoli, bo nie wszystko chce z win10 współpracować niestety.
  • Poziom 41  
    Sloty masz 4, pracują spokojnie na 1,5V jak i 1,35V. Szybkości ramu nie odczujesz więc nie przepłacaj oczywiście ale to ci zostawie bo sam mam na 4generacji 2133mhz. 36xxqm i tak chyba nie idą więcej niż 1600MHz - jakieś takie dziwne ograniczenie bo na 3820qm miałem 1866MHz (2x4 kingstona 1866). Obecnie mam 4x4 2133 Kingstona (tylko bo one mają SPD odblokowane) idące na 2200mhz ale to tak dla manii punktomanii bo odczuć nie ma poza własnym ego.

Kup sobie ch341a + klipsa to będziesz zabezpieczony w razie awarii - koszt nie duży na allegro a w razie czego zaprogramujesz fizycznie kość.

Zasilacz oczywiście masz 230/240W a nie 180W?

Ten 3820qm za 550zeta to wg mnie rozsądna cena - sam za tyle sprzedawałem lub kapke mniej a u mnie już lezakował po zmianie platformy na 4generacje.
  • Poziom 8  
    Według specyfikacji ten chipset właśnie nie idzie wyżej jak 1600MHz na ramie, więc temu kupuję takie. 2x8 giga cl9 w dualu za 415zł także cenowo super wychodzi w porownaniu do konkurencji. Obsługa niby do 32 giga, więc teoretycznie powinienem być w stanie móc z czasem dołożyć drugi taki zestaw. Procesor pewnie po świętach rzeczywiście zmienię :) Ten czasem strasznie muli i drażni przy dłuższej pracy. Tylko obawiam się temperatur.. Lapek stoi sobie głównie na podstawce chłodzącej i pracuje podpięty pod ekran 50" po hdmi jako rozszerzony pulpit ale bywa czasem zabierany w teren do pracy, więc lepiej by było nie szaleć w nim z temperaturami za mocno.
    Rozważam też zmianę napędu na dodatkowe chłodzenie, bo podobno ten model ma taką przystawkę... tylko jakoś jej w internetach nie umiem zlokalizować :D
    Zasilacz mam od jakiejś Toshiby :P Aktualnie brak baterii (nowa idzie pocztą - 7800mAh) Nie widzę na nim rozpisanych tych watt. INPUT 100-240V 2.25A i OUTPUT 19V 9.5A. Może zostać czy też do zmiany?