Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ogrzewanie Basenu zim± - basen z systemem filtrów

zebraGrzegorz 01 Nov 2018 17:53 1977 3
    zebraGrzegorz
    Level 1  
    witam serdecznie,

Przeszukałem juz wszystkie posty i niestety nie znalazłem odpowiedzi na mój problem, który chciałbym rozwi±zać.
    Posiadam basen o wymiarach 7,5 x 3 m o głęboko¶ci 165 cm. Basen jest wkopany w ziemię (poliester) ocieplony pian± PUR.
    Posiada własn± pompę oraz system filtracyjny który pompuję wodę latem do pompy ciepła (powietrze-woda).
    Pompa niestety w zimie nie będzie spełniać swojej roli i szukam rozwi±zania , czy można podł±czyć w miejsce pompy ciepła , piec na drzewo czy węgiel którym będzie można ogrzewac basen. Woda może być bezpo¶rednio z pieca wpuszczona do basenu .System filtracyjny pompuje zimna wodę do pieca czy kotła, który tylko ma za zadanie ogrzać i ciepł± wodę wypu¶cić do basenu.

Jakie zastosować rozwi±zanie. Czy potrzebny wymiennik ciepła, czy potrzeba jeszcze dodatkowej instalacji?

Jesli ma kto¶ pomysł, proszę o informację. Chętnie tez zlecę wykonanie takiej instalacji (podkarpacie) lub wykonanie pieca który ogrzeje ponad 30 tys litrów wody.

Dziękuję za wszelk± pomoc.
    Grzegorz
    fronged
    Level 2  
    Możesz zamontować zawory 3-drogowe przed pomp± ciepła (po stronie wody basenowej) i poprowadzić instalację do wymiennika.Je¶li masz już po stronie basenu filtr i pompę, to wła¶ciwie tyle potrzebujesz - pod warunkiem, że obliczone straty ciepła nie będ± wymagały przepływów, których pompa nie uci±gnie.
    Po drugiej stronie wymiennika klasyczna instalacja CO, czyli kocioł, pompa, naczynie wzbiorcze itd.
    Żeby dobrać kocioł i wymiennik trzeba obliczyć straty ciepła - a do tego potrzebne s± takie informacje jak temperatura wody jak± chcesz utrzymywać, grubo¶ć ocieplenia, czy basen jest otwarty/w jakim¶ pomieszczeniu.
    Wykonawca musi ci wyliczyć te straty i dobrać odpowiednie urz±dzenia.
    Zutket
    Level 36  
    zebraGrzegorz wrote:
    witam serdecznie... Woda może być bezpo¶rednio z pieca wpuszczona do basenu .System filtracyjny pompuje zimna wodę do pieca czy kotła, który tylko ma za zadanie ogrzać i ciepł± wodę wypu¶cić do basenu.
    Nie wydaje mi się, aby to był dobry pomysł, aby wodę z basenu bezpo¶rednio przepuszczać przez piec. Doprowadzi to do tego, że w kotle zacznie się odkładać znaczne ilo¶ci kamienia. Rozumiem, że ogrzewanie basenu ma za zadanie zapobiec zamarzaniu wody w zimie :?: