Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie Basenu zimą - basen z systemem filtrów

01 Lis 2018 17:53 306 2
 • Poziom 1  
  witam serdecznie,

  Przeszukałem juz wszystkie posty i niestety nie znalazłem odpowiedzi na mój problem, który chciałbym rozwiązać.
  Posiadam basen o wymiarach 7,5 x 3 m o głębokości 165 cm. Basen jest wkopany w ziemię (poliester) ocieplony pianą PUR.
  Posiada własną pompę oraz system filtracyjny który pompuję wodę latem do pompy ciepła (powietrze-woda).
  Pompa niestety w zimie nie będzie spełniać swojej roli i szukam rozwiązania , czy można podłączyć w miejsce pompy ciepła , piec na drzewo czy węgiel którym będzie można ogrzewac basen. Woda może być bezpośrednio z pieca wpuszczona do basenu .System filtracyjny pompuje zimna wodę do pieca czy kotła, który tylko ma za zadanie ogrzać i ciepłą wodę wypuścić do basenu.

  Jakie zastosować rozwiązanie. Czy potrzebny wymiennik ciepła, czy potrzeba jeszcze dodatkowej instalacji?

  Jesli ma ktoś pomysł, proszę o informację. Chętnie tez zlecę wykonanie takiej instalacji (podkarpacie) lub wykonanie pieca który ogrzeje ponad 30 tys litrów wody.

  Dziękuję za wszelką pomoc.
  Grzegorz
 • Poziom 2  
  Możesz zamontować zawory 3-drogowe przed pompą ciepła (po stronie wody basenowej) i poprowadzić instalację do wymiennika.Jeśli masz już po stronie basenu filtr i pompę, to właściwie tyle potrzebujesz - pod warunkiem, że obliczone straty ciepła nie będą wymagały przepływów, których pompa nie uciągnie.
  Po drugiej stronie wymiennika klasyczna instalacja CO, czyli kocioł, pompa, naczynie wzbiorcze itd.
  Żeby dobrać kocioł i wymiennik trzeba obliczyć straty ciepła - a do tego potrzebne są takie informacje jak temperatura wody jaką chcesz utrzymywać, grubość ocieplenia, czy basen jest otwarty/w jakimś pomieszczeniu.
  Wykonawca musi ci wyliczyć te straty i dobrać odpowiednie urządzenia.
 • Poziom 33  
  zebraGrzegorz napisał:
  witam serdecznie... Woda może być bezpośrednio z pieca wpuszczona do basenu .System filtracyjny pompuje zimna wodę do pieca czy kotła, który tylko ma za zadanie ogrzać i ciepłą wodę wypuścić do basenu.
  Nie wydaje mi się, aby to był dobry pomysł, aby wodę z basenu bezpośrednio przepuszczać przez piec. Doprowadzi to do tego, że w kotle zacznie się odkładać znaczne ilości kamienia. Rozumiem, że ogrzewanie basenu ma za zadanie zapobiec zamarzaniu wody w zimie :?: