Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Migotanie świetlówek podczas pracy sprężarki jednofazowej

andriej 01 Lis 2018 19:18 207 9
  • #1 01 Lis 2018 19:18
    andriej
    Poziom 20  

Witam, problem dotyczy migotania świetlówek tradycyjnych w oprawie rastrowej 4x18W podczas pracy sprężarki, sprężarka jest jednofazowa dwutłokowa, tradycyjne świetlówki migają podczas pracy owej sprężarki w całym budynku. Nie zależnie czy sprężarka pompuje na pusto czy pod obciążeniem wszystkie świetlówki delikatni migają. Przyłącze budynku jest jednofazowe i nie mam możliwości przełączenia sprężarki na inna fazę niż oświetlenie. Może ktoś z kolegów miał taki problem i podpowie jak go rozwiązać? Zamieszczam zdjęcie sprężarki.

pozdrawiam

0 9
  • #2 01 Lis 2018 19:41
    osiniak75
    Poziom 31  

Co za przyłącze jest do tego budynku, bo wygląda na za słabe.

0
  • #3 01 Lis 2018 19:55
    andriej
    Poziom 20  

Standardowe przyłącze 1 fazowe 25A 5kW
    Nie ma znaczenia czy włączona jest jedna świetlówka czy 4 oprawy rastrowe. Skoro silnik pobiera 7,8 A to w żaden sposób nie jest to za dużo dla tego przyłącza, a ilość świetlówek nie ma znaczenia. Wygląda to tak jak by silnik generował jakieś zakłócenia i świetlówka miga w rytm pracy silnika, trzeba się przyjrzeć świetlówce żeby to zauważyć, ale jednak taka anomalia jest :)

Podgrzewacz wody pobiera dużo więcej a nie powoduje takiego objawu :)

0
  • #4 01 Lis 2018 20:01
    retrofood
    Moderator

andriej napisał:
    Podgrzewacz wody pobiera dużo więcej a nie powoduje takiego objawu :)

Ale podgrzewacz wprowadza obciążenie rezystancyjne, nie zmienia więc przesunięcia fazowego, natomiast silnik sprężarki dodaje obciążenie indukcyjne.

0
  • #5 01 Lis 2018 20:02
    TM_Electronics
    Poziom 8  

Mam podobny problem przy sprężarce 3 fazowej. Założone zostały zamiast zwykłych świetlówek, świetlówki ledowe. Migotanie jest bardzo męczące dla oczu. Dziś założyłem do jednej świetlówki filtr od zasilacza komputerowego. Jutro podłącze i zobaczę czy da to coś i dam znać.

0
  • #6 01 Lis 2018 20:12
    andriej
    Poziom 20  

Koniecznie daj znać jak efekty, a na lampie LED też masz takie migotanie? Myślałem, że to z powodu starych świetlówek. Masz rację kolego retrofood, w takim razie co sugerujesz?

0
  • #7 03 Lis 2018 00:07
    Homo_toxicus
    Poziom 15  

andriej napisał:
    koniecznie daj znać jak efekty, a na ledowej świetlówce też masz takie migotanie? myślałem, że to z powodu starych świetlówek. Masz rację kolego retrofood w takim razie co sugerujesz?

Jeżeli możesz, narysuj schemat instalacji i przy okazji pokaż zdjęcia rozdzielnic. Jeżeli masz możliwość zapodaj skany wyników ostatnich pomiarów. Bez takich danych nie licz na pomoc nawet ze strony RETROFOOD.

0
  • #8 03 Lis 2018 09:14
    BANANvanDYK
    Poziom 38  

Masz problem z cos fi oraz spadkiem napięcia w sieci. Radziłbym zajrzeć do opraw świetlówkowych. Można jeszcze spotkać takie, które dla oszczędności nie posiadały kondensatora kompensacji równoległej, wzgl. szeregowej, a więc cos fi=0.5. Natomiast silnik jednofazowy z kondensatorem pracy powinien cos fi kompensować. Przyznam że szukanie przyczyny i eliminowanie nie będzie proste, będą też potrzebne przyrządy pomiarowe z możliwością pomiaru cos fi indukcyjnego/pojemnościowego. Sprawdzić też warto czy sieć nie ulega przeciążeniu (pomiar IPZ L-N, napięcia).

0
  • #9 03 Lis 2018 11:16
    jaszto
    Poziom 23  

W dawnych czasach sprężarka posiadała koło zamachowe. Przy nawrotach układu korbowego silnik ma "przechlapane". Biedaczysko musi zatrzymać rozpędzony tłok z korbowodem w zwrotnym położeniu (hamowanie może nawet praca prądnicowa) Za chwilę ma pod górę bo trzeba rozpędzić tłok z korbowodem w stronę przeciwną. Sinusoida obciążenia ma częstotliwość około: 2800x50/3000=46,666....Hz Harmoniczna 3,333...Hz x2 bo 2 połówki sinusoidy daje miganie z częstotliwość migotania 6,666...Hz. Częstotliwość spadnie przy mniejszym ciśnieniu. Powrót do wynalazku koła zamachowego, to widocznie problem na tym poziomie techniki.

0
  • #10 09 Lis 2018 21:01
    TM_Electronics
    Poziom 8  

a więc nawiązując do filtra o którym pisałem nie zdał on egzaminu natomiast podłączyłem stabilizator napięcia link poniżej i zdał egzamin.
    3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.
    [retrofood]

0
  Szukaj w 5mln produktów