Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Różnice napięć w podobnych uzwojeniach

02 Lis 2018 17:20 204 4
  • Poziom 1  
    Witam, mam transformator. Posiada on dwa uzwojenia wtórne, o takiej samej liczbie zwoi (sam nawijałem), lecz nawijane drutem o innej grubości (śr. 2mm oraz 0,6mm). Grubszy drut jest na spodzie i na nim cieńszy. Chciałem sprawdzić z ciekawości, czy rzeczywiście są takie same. No i niestety nie są. Uzwojenie z grubszego drutu (a także krótszego- nawijane na spodzie), czyli o mniejszym oporze (może to ma jakiś wpływ), przy pomiarze na biegu jałowym ma nieco wyższe napięcie od drugiego... Oczywiście połączyłem je też w przeciwfazie i wychodzi podobna różnica napięć między nimi (napięcia nie znoszą się całkowicie i nie ma 0V).
    Napięcia były mierzone zwykłymi (tanimi) multimetrami. Każdy pokazuje nieco inne wartości, lecz wszystkie pokazują większe napięcie tego samego uzwojenia.
    Czy można to jakoś wytłumaczyć, bez rozwijania całego transformatora i udowodnienia sobie na końcu, że jednak nie było pomyłki w liczeniu zwojów? Zwojów było nawijane po 40, więc przy takiej liczbie i grubości drutów trudno się pomylić.
    Średnica drutu ma wpływ na maksymalne obciążenia uzwojenia, a na napięcie ma wpływ tylko przekładnia (liczba zwojów). Pomijając spadki napięć, których w tej sytuacji (na biegu jałowym) nie było, powinny wyjść identyczne napięcia.
  • Poziom 39  
    Zapewne im dalej od uzwojenia pierwotnego tym mniejsza gęstość pola magnetycznego. 2 uzwojenia na to samo napięcie lepiej było nawinąć 2 drutami na raz albo podzielić przestrzeń na 2 części i nawinąć obok siebie.
    Wpływ rezystancji wewnętrznej miał by znaczenie przy małej mocy transformatora.
  • Poziom 43  
    Połącz szeregowo w przeciwfazie i zmierz napięcie później porównaj z napięciem przypadającym na jeden zwój będziesz wiedział o ile się pomyliłeś.

Rdzeń ma tysiące, jeśli nie dziesiątki tysięcy razy większą przenikalność niż powietrze, więc niejednorodność pola i jej wpływ na napięcie będzie bardzo bardzo mały.