Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie maszyny - Podłączenie maszyny czy przed każdą wyłącznik naprądowy.

kamoreks 02 Lis 2018 20:51 180 9
  • #1 02 Lis 2018 20:51
    kamoreks
    Poziom 14  

Witajcie,

Podłączenie maszyny - Podłączenie maszyny czy przed każdą wyłącznik naprądowy.

czy oba warianty podłączenia maszyn są poprawne? Długość przewodu L1,L2,L3,N,PE ok 30 metrów.

Dziękuję z góry za odpowiedzi.

0 9
  • #2 02 Lis 2018 21:01
    osiniak75
    Poziom 31  

Do każdej maszyny powinien być oddzielny obwód (przewód), zabezpieczenia powinny być w rozdzielnicy z której będą zasilane maszyny.

1
  • #3 02 Lis 2018 21:07
    kamoreks
    Poziom 14  

Witam, nawet jeśli ta 2,2 kW to kompresor, który pracuje raz na 10 min ?

0
  • #4 02 Lis 2018 21:13
    osiniak75
    Poziom 31  

Rodzaj pracy nie ma znaczenia, może pracować nawet 5 minut tygodniowo.

0
  • #5 03 Lis 2018 08:03
    vcc
    Poziom 33  

W kraju przyjęło się ze bezpiecznikami to się zabezpiecza urządzenia a jak wiadomo służą one do zabezpieczenia instalacji i to do niej dobiera się rodzaj zabezpieczenia. Do zabezpieczenia silników są inne zabezpieczenia.

2
  • #6 03 Lis 2018 08:30
    kamoreks
    Poziom 14  

vcc napisał:
    W kraju przyjęło się ze bezpiecznikami to się zabezpiecza urządzenia a jak wiadomo służą one do zabezpieczenia instalacji i to do niej dobiera się rodzaj zabezpieczenia. Do zabezpieczenia silników są inne zabezpieczenia.

Witam czyli moge zrobić tak.jak.po.lewo? Pytam bo mam już położony przewód 25 metrow i podłączony kompresor. Dodam 7 metrow i mam tą drugą maszynę 4 kW. Czy mam poprowadzić osobne 32 metry?

0
  • #7 03 Lis 2018 08:49
    retrofood
    Moderator

kamoreks napisał:
    vcc napisał:

Witam czyli moge zrobić tak.jak.po.lewo? Pytam bo mam już położony przewód 25 metrow i podłączony kompresor. Dodam 7 metrow i mam tą drugą maszynę 4 kW. Czy mam poprowadzić osobne 32 metry?

Kolego, zabierasz się do tematu niezbyt poprawnie. Masz położone 25 metrów przewodu, ale jaki przekrój nie podajesz. I tak można się odnieść do problemu.

Dlatego podam Ci zasady. Otóż bezpiecznikami topikowymi czy nadmiarowo-prądowymi zabezpieczamy instalację (przewody), a nie maszyny z silnikami indukcyjnymi. I w każdym miejscu zmiany przekroju przewodów obowiązkowo dajemy nowe zabezpieczenie.
    W związku z tym, jeśli u Ciebie odgałęzienie będzie wykonane takim samym przekrojem, to zabezpieczenia odnogi być nie musi. Inaczej - jest obowiązkowe.
    A maszyny zabezpiecza się oddzielnie, zabezpieczeniem dobranym indywidualnie do parametrów i warunków pracy (wyłączniki silnikowe, zabezpieczenia przeciążeniowe itd.).

0
  • #8 03 Lis 2018 09:04
    kamoreks
    Poziom 14  

Witam, dziekuje za odpowiedzi. Przewod oczywiscie na calej dlugosci 4 mm2. Racja ze powinienem napisac inaczej tylko wariant B. Tylko nie wiem czemu pierwszy kolega podał, że mam poprowadzić nowy przewód?

0
  • #9 03 Lis 2018 09:13
    retrofood
    Moderator

kamoreks napisał:
    Tylko nie wiem czemu pierwszy kolega podał, że mam poprowadzić nowy przewód?
    Bo w zakładach przemysłowych tak się robi. A maszyny zabezpiecza się przy maszynie, aby nie biegać do zabezpieczeń nie wiadomo gdzie.

0
  • #10 03 Lis 2018 09:22
    kortyleski
    Poziom 41  

retrofood napisał:
    Bo w przemyśle tak się robi.

Dokładnie. A wynika to też z tego że na hali jest jedna szafa rozdzielcza i elektryk w razie awarii nie musi biegać po stanowiskach i szukać zabezpieczeń za/pod/obok maszyn. W twoim przypadku po prostu powstaną dwa punkty przyłączenia na jednym obwodzie. Jedynie zastanowił bym się czy jak zdarzy się jednoczesny start obu maszyn to C32 nie wyzwoli.

0