Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Overmax X-Monster - ładowanie pakietów nie działa

03 Lis 2018 13:17 2652 11
  • Poziom 10  
    Cześć,
    Mam taką zabawkę jak samochodzik RC Overmax X-Monster 3.0 z dołączoną ładowarką USB i dwoma pakietami 850mAh na 7,4V.

Po 2 lub 3 ładowaniu baterie przestały się ładować. Po podłączeniu pakietu ładowarka ciągnie pomiędzy 1-2A i po około 2 minutach rozłącza prąd.
    Pomierzyłem napięcia na balanserze oraz całego pakietu:

Nie ma nigdzie napięcia zbliżonego do 7,4V. Czyżby dwa pakiety szlak trafił?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Moderator Robotyka
    Zmierz jeszcze napięcie między 2 i 3 pinem. Powinno być takie samo jak między 1 i 2 lub bardzo podobne. 1-2 to pierwsza cela, 2-3 druga, 1-3 pełne napięcie pakietu.

Choć już na podstawie tych pomiarów widać, że po jednej celi w każdym pakiecie ubyło.
    Tak więc, oba pakiety do utylizacji i kupić nowe. Przy okazji pomyśl też o zakupie nowej ładowarki. Te chińskie, dodawane do zestawów zabawek, są po prostu beznadziejne i potrafią czasem niszczyć pakiety.

Pytanie jest jeszcze do ciebie, czy nie używałeś pakietów za długo, aż do spadnięcia napięcia poniżej 2,5 V na celę? W takim wypadku pakiet również ulega zniszczeniu.
  • Poziom 10  
    Pomiędzy 2 i 3 pinem jest 0V. Generalnie nie mierzyłem podczas zabawy, po prostu samochód nie jechał dalej.
    Da się jakoś sprawdzić też ładowarkę czy nie jest jakoś walnięta i niszczy baterie?
    Może dla próby rozebrać z tych dwóch i złożyć w jeden dobre cele i sprawdzić?

edit: W pakiecie "B" pomiędzy 2 i 3 jednak jest 3,28V.
  • Moderator Robotyka
    Czyli wszystko jasne. Oba pakiety to złom.
    Nie używaj ich więcej. Oddaj je do punktu odbioru akumulatorów i baterii i kup nowe.
    Ładowarkę sprawdzisz tylko przez pomiar napięć wyjściowych, ale poprawny będzie tylko pomiar w czasie ładowania sprawnego pakietu.
  • Poziom 10  
    Przelutowałem dwa pakiety w jeden i działa. Zobaczymy jak długo.
  • Moderator Robotyka
    Niezbyt. Ogniwa w pakiecie powinny być selekcjonowane pod kątem jak najbliższej sobie rezystancji wewnętrznej i pojemności.

Łączenie ogniw z dwóch różnych pakietów, o różnym stopniu wyeksploatowania i nieznanej rezystancji wewnętrznej, jest jednym z tych gorszych pomysłów.
  • Poziom 10  
    jak pisałem na początku, oba pakiety chodziły tyle samo i miały tą samą datę produkcji. Pakiety były identyczne, bo dostarczone razem z zabawką.
  • Moderator Robotyka
    chab napisał:
    jak pisałem na początku, oba pakiety chodziły tyle samo i miały tą samą datę produkcji. Pakiety były identyczne, bo dostarczone razem z zabawką.

To nie ma znaczenia.
    Pakiety nawet z tej samej linii produkcyjnej mogą się różnić.
    Właśnie dlatego przeprowadza się, a przynajmniej powinno (jak w produktach lepszych marek), selekcjonowanie ogniw. Firmy "budżetowe" nie tylko często pomijają ten proces, co przekłada się na krótsze życie pakietu, ale zdarza się, że kupują ogniwa odrzucone z produkcji przez innych producentów.

Pakiety wyselekcjonowane są zgodne ze sobą - dla jednego pakietu. Mają podobne parametry startowe i cykl życia.
    Dwa różne pakiety mogą się już znacząco różnić.

Widać zresztą po pomiarach jakie zrobiłeś, że każda cela jest inna.
    Pakiet taki nie pochodzi za długo i nie będzie miał takiej sprawności jak nowy pakiet.
    Może też stwarzać ryzyko uszkodzenia jednego z ogniw i zniszczenia pakietu - czy to w trakcie użycia, czy w czasie ładowania.
  • Poziom 11  
    chab napisał:
    samochodzik RC Overmax X-Monster 3.0 z dołączoną ładowarką USB i dwoma pakietami 850mAh na 7,4V.

Po 2 lub 3 ładowaniu baterie przestały się ładować. Po podłączeniu pakietu ładowarka ciągnie pomiędzy 1-2A i po około 2 minutach rozłącza prąd.

Cześć!
    Udało Ci się sprawdzić tę "ładowarkę"?
    Ja w ogóle nie jestem w stanie naładować nią "fabrycznie nowych" pakietów z zestawu.
    Widzę, że OVERMAX a także WLtoy-e itp wykorzystują ładowarki z wejściem 5V (USB) to chyba "słabe ogniwo" :D tego systemu...

Próbowałeś może ładować te pakiety zasilaczem z balanserem? Piszesz, że podłączałeś do balansera do pomiaru napięć.
    Mnie korci, żeby to ładować iMAXem
    ale, choć pakiet sprawia wrażenie typowego (złącze "prądowe" i wtyczka balansera)...
    jednak filozofia obsługi nieco odmienna bo pakiet ładuje się przez złącze ... balansera a złacze prądowe - obciążenia - pozostawia się swobodne
    stąd obawa, czy układ pinów jest standardowy i nie uszkodzę iMAXA
  • Poziom 10  
    Tak, sprawdziłem też oryginalną ładowarkę. Jest niestety nierozbieralna.
    Jest w stanie ładować ale jest z nią problem a konkretnie z gniazdem USB. Coś w nim nie styka, dopiero jak dognie się całą ładowarkę to zaczyna poprawnie działać. Jak gniazdo i wtyk usb ładowarki jest idealnie w osi to nie działa jak trzeba.
    Ładowarka ma balanser do ładowania i tylko tak ładowałem. Nie bardzo rozumiem co chcesz zrobić, ładować przez złącze prądowe?
  • Poziom 11  
    Dzięki za odpowiedź!
    Ja z tej "oryginalnej" ładowarki jednak zrezygnuję.
    Jeśli nawet ma balanser to z pakietami gdzie jedna cela jest wyraźnie słabsza - nie radzi sobie
    z resztą nie ona jedna, podobnie zachowuje się prosta ładowarka/ balanser do lipo7.4 od innej zabawki.
    Na szczęście mam imax'a i bezpieczniej/ zdrowiej będzie go używać.

Faktycznie nieprecyzyjnie się wyraziłem,
    złączem "prądowym" nazwałem wtyczkę, którą podłączam pakiet do modelu (dwupinowa)
    Ładując imaxem to jest główne złącze do ładowania a wtyczka trójpinowa idzie wtedy do gniazda balansera.

Zobaczymy, czy pakiety "wstaną", jeśli nie, to ciekawe, czy uda mi się je reklamować.
    Warunki gwarancji są co najmniej "ostrożne" z punktu widzenia sprzedawcy...
  • Moderator Robotyka
    Nie wstaną.

Pakiety Litowe rozładowane poniżej 2,5 V na celę są w zasadzie zabite.
    A reklamacji sprzedawca nie uwzględni. Ładowanie akumulatora to działanie użytkownika i na niego zwala się odpowiedzialność. 95% reklamacji z tego tytułu jest odrzucanych. Jak chcesz to próbuj.

Generalnie trzeba kupić nowe pakiety i korzystać już tylko z dobrej ładowarki.