Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Samsung WF-F125AV - przegrzane elementy na płycie programatora

seweryn123 03 Nov 2018 16:40 1341 4
 • #1
  seweryn123
  Level 10  
  Jestem w trakcie wymiany łożysk w pralce Samsung. Poza szumem łożysk, które chcę wymienić, podczas wirowania pralka sprawuje się bez zarzutu. Podczas demontażu natknąłem się na widoczne wytopienia silikonowego lakieru, którym są zalane elementy płytki (okolice rezystora R19 i kondensatora C3) oraz zaczerniony lakier w okolicy TNY266P.

  Domyślam się, że układ się przegrzewa i zaczyna pracować niestabilnie - pytanie jak długo? Proszę o radę doświadczonych forumowiczów czy zawczasu powinienem wymienić kondensator elektrolityczny C1 10µF/450V (105°C) na nowy (lub może też inne elementy jak warystor, termistor rozruchowy i dławik). Czy to jest normalny objaw wieloletniej pracy układu. Pralka jest pierwszy raz naprawiana, mało używana, wizualnie jak nowa, więc chciałbym od razu wyeliminować przyszłe awarie.
  Pralka Samsung WF-F125AV - przegrzane elementy na płycie programatora Pralka Samsung WF-F125AV - przegrzane elementy na płycie programatora Pralka Samsung WF-F125AV - przegrzane elementy na płycie programatora
 • #2
  zhudomel
  Home appliances specialist
  Wydłubując moduł z obudowy bardzo łatwo go uszkodzić (złamać). Ja bym tylko delikatnie usunął trochę tej przegrzanej żywicy i prał.
 • #3
  seweryn123
  Level 10  
  Właśnie tak zrobiłem. Zerwałem luźną masę i raczej tak zostawię, choć spotkałem się z różnymi opiniami. Jedni mówili, aby nic nie dotykać i prać, inni, aby wymienić tylko kilka elektrolitów dla pewności, a jeszcze inni, że układ długo nie podziała i trzeba będzie wymienić kilka spalonych podzespołów. Jak wspomniałem, programator mam odkręcony i mógłbym pewne czynności wykonać za jednym razem z wymianą łożysk. Może ktoś coś jeszcze doradzi?
 • #4
  kafilomza
  Home appliances specialist
  Raz miałem podobna sytuację. Uszkodzona była jedną dioda półprzewodikowa przejście w obu kierunkach. Sprawdź wszystkie w okolicy TNY
 • #5
  seweryn123
  Level 10  
  Pralka zmontowana i działa. Sprawdziłem diody, które okazały się sprawne. Wymieniłem jedynie kondensator na nowy. Ten wylutowany prawdopodobnie był uszkodzony. Zobaczymy jak długo programator będzie działać.