Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wysterować za pomocą MOSFETa ładowanie akumulatora

02 Lis 2018 12:21 159 2
  • Poziom 13  
    Problem z ładowaniem akumulatorów.Ładowane są z elektrowni wiatrowej uklad badajacy wysokość napięcia na samym końcu ma przekaźnik ,po osiągnięciu napięcia 28 V przekaźnik reaguje. Chciałbym by mi ktoś pomógł wysterować za pomoca mosfeta to ładowanie , bo na prądzie stałym przekaźnik się spawa..... mam już mosfety 80A a na ładowaniu max wystepuje przy 24V 20A
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    10Vpp wystarczy do przełączania MOSFETów, tylko nie wiem czy wydajność prądowa jest wystarczająca, jak nie to komplementarny wtórnik na wejściu.

Najprostszy będzie układ z odtwarzaniem składowej stałej dla każdego MOSFET-a, niestety obszary przewodzenia będą się nakładać, co w większości układów nie jest dopuszczalne.

żeby tą wadę usunąć trzeba trochę bardziej skomplikowanego układu.

Jednym z prostych rozwiązań problemu prądów skrośnych jest niesymetryczne opóźnienie zboczy na bramkach

Cytat:
    Problem z ładowaniem akumulatorów.Ładowane są z elektrowni wiatrowej uklad badajacy wysokość napięcia na samym końcu ma przekaźnik ,po osiągnięciu napięcia 28 V przekaźnik reaguje. Chciałbym by mi ktoś pomógł wysterować za pomoca mosfeta to ładowanie , bo na prądzie stałym przekaźnik się spawa..... mam już mosfety 80A a na ładowaniu max wystepuje przy 24V 20A
    Dopiero teraz zauważyłem że napisałeś po 15 latach w wątku który dotyczył czegoś innego, moja odpowiedź dotyczyła oryginalnego tematu, na pewno autor dawno rozwiązał, ale skoro już napisałem niech zostanie może komuś się przyda.
  • Relpol przekaźniki
  • Specjalista elektronik
    Jakoś dla mnie i opis problemu, i związek odpowiedzi z problemem są bardzo niejasne.

W układzie ładowania akumulatorów w elektrowni wiatrowej spodziewałbym się, że zostaną one odłączone od prądnicy, gdy układ wykryje, że są one już wystarczająco naładowane. Jeśli to są akumulatory ołowiowe, to napięcie 28V jest pośrednim między maksymalnym stosowanym do pracy buforowej akumulatora 24V (to powinno być chyba do 27.8V), a minimalnym napięciem odłączania przy pracy cyklicznej (28.8V) takiego akumulatora. Po odłączeniu ładowania napięcie akumulatora spada - jeśli to spowoduje ponowne podłączenie, a do łączenia jest używany przekaźnik, to można w ten sposób dość szybko zużyć jego styki.

Przekaźnik jest stosunkowo powolnym elementem - jego czas przełączania liczy się w milisekundach. Układy zaprezentowane w odpowiedziach zawierają wtórniki do zwiększania prądu przeładowywania bramek w celu przyśpieszenia przełączania - pewnie to będą pojedyncze mikrosekundy. No i nie wiem, w jakim celu miałaby być taka szybkość przełączania, a do tego układ, który nie może działać statycznie (bez częstego przełączania).