Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mostkowanie PE z N w rozdzielnicy

03 Lis 2018 19:49 1296 40
  • Poziom 5  
    Witam, proszę o podpowiedź. Wymieniłem zasilanie z sieci napowietrznej na kablową, kabel zasilający 4x 10 plus sonda przy budynku po pomiarze 9OM podłączona linką 6 do rozdzielni. Podłączyłem w rozdzielnicy N na różnicówkę później z różnicówki na listwe N, a linkę PE bezpośrednio do listwy PE. Idąc moim tokiem rozumowania prawidłowo. Dziś przyjechał elektryk z Enei zrobić pomiar PE i powiedział że mogłem przed różnicówką zrobić mostek PE z N. Czy jest to potrzebne? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
  • Szkolenia SEP
  • Specjalista elektryk
    Zacząć trzeba od tego jaki rodzaj sieci masz (TT, TN).
  • Poziom 39  
    mateuszrx80se napisał:
    Wymieniłem zasilanie z sieci napowietrznej na kablową,

Nie wymieniłeś i nie zmieniłeś sieci z napowietrznej na kablową. Sieć ma niewiele wspólnego z twoją instalacją odbiorczą, a twoja sonda... zapytaj elektryka wystawiającego protokół , ale jest tak, jakby jej nie było. Gdzie byłeś jak należało wykonać uziemienie fundamentowe? Nie masz żadnej rozdzielni, nie chce się koledze zapoznać z ogłoszeniami działu- rozdzielnia, a ja poświęciłem na to bardzo dużo czasu.
    mateuszrx80se napisał:
    Idąc moim tokiem rozumowania prawidłowo
    To złe rozumowanie, bo uziemia się listwę PE, a nic kolega nie napisał o ochronie SPD, ewentualnym uziemieniu. Może warto zlecić pracę elektrykowi?
    Rozumiem slogan: jak przygoda to tylko do...(?) ale czy ochronę życie warto nazwać przygodą?

Dodano po 7 [minuty]:

mateuszrx80se napisał:
    Dziś przyjechał elektryk z Enei zrobić pomiar PE

Co interesuje pomiar PE człowieka z Enei? Jego interesować powinien jedynie protokół elektryka stwierdzający gotowość przyłączenia instalacji do sieci.
    Coś kolega kręci, bo tego człowieka nie ma prawa interesować rozdzielnica- nie mylić z rozdzielnią!
  • Poziom 5  
    Była sieć napowietrzna gdyż jest to stary poniemiecki budynek, 4 druty były podłączone do szczytu budynku. Wystąpiłem o nowe warunki przyłącza, w których uwzględniono przyłącze ziemne kablowe. Wykonawca postawił skrzynkę ZK przy granicy działki, z której zostało zrobione przyłącze dalej do budynku, nie było możliwości wykonania bednarki fundamentowej gdyż budynek jest tylko gruntownie remontowany, a nie budowany na nowo. Elektryk z enei stwierdził, że jak będę miał ten mostek, to gdy upali się u nich zero, to będę mógł korzystać ze swojego, ale moim zdaniem działa to też w drugą stronę, że moje N w tym wypadku będzie szło do ich linii. W temacie było napisane rozdzielnica.
  • Specjalista elektryk
    Jaki jest rodzaj sieci (Masz to napisane na umowie.
    Jeżeli to jest TNC(S) to zrobiłeś źle.
    mateuszrx80se napisał:
    4x 10

Miedź, czy aluminium?
    mateuszrx80se napisał:
    . Elektryk z enei stwierdził że jak będę miał ten mostek to gdy upali się u nich zero to będę mógł korzystać ze swojego,

Ten elektryk mówi bzdury.
  • Poziom 5  
    Nie mam teraz możliwości żeby zajrzeć w umowe, jutro zerknę. Kabel oczywiście cu. Jest to sieć na wsi, sieć napowietrzna, 4 druty na słupie, jeden transformator na całą wieś, na słupach nie zauważyłem nigdzie skrzynek transformatorowych, transformator w odległości około 1 km od domu. Elektryk z Enei gdyż wystąpiłem do nich o wykonanie PE, wystawili fakturę i zapłaciłem im za to. Pozdrawiam
  • Poziom 1  
  • Poziom 5  
    Wniosek taki, że mam sieć TN-C-S, czyli z uziemienie w obrębie domu, które trzeba łączyć w rozdzielnicy. Miałem taki właśnie pomysł żeby sobie PE połączyć w ZK ale powiedziano mi że ENEA nie ponosi odpiwiedzialności i jeżeli będzie przebicie u nich to będzie klapa... dzięki za odp. PozDrawiam.
  • Szkolenia SEP
  • Poziom 1  
  • Poziom 5  
    Mierzone 9 Ohm, sonda wbita na 9m.
  • Poziom 1  
  • Poziom 5  
    Mawerix123 dlaczego? W skrzynce ZK jest wyłącznik nadprądowy, oraz bezpiecznik na 3 fazy oddzielne. Wydaje mi się że to dosyć dobry wynik, z tego co wiem to enea przy słupach ma wymaganie min 30 Ohm.
  • Poziom 1  
  • Poziom 5  
    Przy skrzynce ZK był wymóg 30.
  • Poziom 42  
    plum1978 napisał:
    ...jeśli tak jest to TN-S masz tylko w teorii. -)))
    W jakiej teorii?
    Przecież jak byk jest tam TT na własne życzenie. I nie chce być inaczej dopóki nie przebuduje połączeń w tablicy.
    PEN należy wprowadzić na szynę PE, a szynę PE połączyć z szyną N.
    mateuszrx80se napisał:
    ...plus sonda przy budynku po pomiarze 9OM podłączona linką 6 do rozdzielni.
    Powinno być 10mm2.
  • Poziom 5  
    Widze, że ilu elektryków tyle teorii...
  • Poziom 42  
    Kolego, zapoznaj się proszę z układami sieci, a szczególnie z tym co poszczególne litery na poszczególnych miejscach w ich nazwach oznaczają a później z PN HD 60364 5-54 a nie będziesz o teoriach pisał.
  • Poziom 30  
    mateuszrx80se napisał:

Nie o teorię chodzi, a o to że jeżeli sieć nie pracuje w układzie TT, to masz źle połączoną rozdzielnicę.
    Jeżeli sieć pracuje faktycznie w układzie TN-C, to prawidłowej odpowiedzi udzielił kolega kkas12 w poście nr16.
  • Poziom 5  
    A dlaczego powinno być 10mm2?
  • Poziom 42  
    Tablica 54.3 wspomnianej powyżej normy.

A ponadto już sam sobie odpowiedziałeś.
    mateuszrx80se napisał:
    ...gdy upali się u nich zero to będę mógł korzystać ze swojego, ale moim zdanie działa to też w drugą stronę że moje N w tym wypadku będzie szło do ich linii.
  • Poziom 38  
    mateuszrx80se napisał:
    Mawerix123 dlaczego? W skrzynce ZK jest wyłącznik nadprądowy, oraz bezpiecznik na 3 fazy oddzielne.

Ograniczyłeś funkcjonalność instalacji do minimum
    1) jeden upływ z urządzenia czy uszkodzony przewód i RCD wyłączy cały dom
    2) Uszkodzenie toru N w RCD lub niepewne połączenie przewodów N w RCD i masz wszystkie urządzenia jednofazowe zniszczone.
    To jest taka złudna oszczędność kilku złotych ale podejrzewam że rozdzielnicę masz upchaną po ostatni wolny moduł.
  • Specjalista elektryk
    plum1978 napisał:
    Z przyłącza masz TN-C

Skąd to wiesz?
    Autor pisze, że w kablu zasilający ma N. Więc jest to TT. O ile Autor wie co pisze.
    mateuszrx80se napisał:
    Podłączyłem w rozdzielnicy N na różnicówkę później z różnicówki na listwe N, a linkę PE bezpośrednio do listwy PE.

To zdanie oznacza, że rozdzielnica jest wykonana pod instalację TT. Czy prawidłowo- nie wiemy, bo nie wiemy co jest dalej.
    Sądzę jednak, że kolejnych RCD tam nie ma. Więc cala ochrona pporażeniowa oparta jest na tej jednej 4-polowej roznicowce. Aparacie dość zawodnym.
    mateuszrx80se napisał:

Chciałeś potwierdzenia swoich teorii, to znalazłeś jednego, który Ci je potwierdził. Tylko to nie on, że swoją rodzina będzie mieszkał w tym domu. Ale to Twoje zdrowie i życie będzie zagrożone.
  • Poziom 5  
    Póki co jeszcze nic więcej nie ma gdyż jest to skrzynka budowlana z RCD na 3 fazy, bezpiecznik trójfazowy i jeden bezpiecznik z jednej fazy.
  • Poziom 38  
    mateuszrx80se napisał:
    Kolega nawet nie potrafi opisać tego co zrobił.
    mateuszrx80se napisał:
    Podłączyłem w rozdzielnicy N na różnicówkę później z różnicówki na listwe N, a linkę PE bezpośrednio do listwy PE. Idąc moim tokiem rozumowania prawidłowo. Dziś przyjechał elektryk z Enei zrobić pomiar PE i powiedział że mogłem przed różnicówką zrobić mostek PE z N.
    Miał rację,jeżeli tak jest jak powiedział.
    RCD nie będzie działać - czego kolega nawet nie potrafi stwierdzić.
    kj1 napisał:
    Autor pisze, że w kablu zasilający ma N. Więc jest to TT. O ile Autor wie co pisze.
    Moim zdaniem autor nie zna nomenklatury - nie wie co pisze.
    Gdyby tak było(TT) ,to elektryk z Enea by powiedział, że mostek jest niedopuszczalny.
  • Moderator Elektrotechnika
    mateuszrx80se napisał:
    Wystąpiłem o nowe warunki przyłącza w których uwzględniono przyłącze ziemne kablowe

I co tam pisze w końcu o rodzaju sieci zasilającej. Bo za chwilę temat wyląduje w koszu.
  • Poziom 5  
    Dziś sprawdziłem warunki na umowie i z przyłącza mam TN-C. Pozdrawiam
  • Specjalista elektryk
    No to zrobiłeś źle. Trzeba zrobić tak, jak zaproponował to kol. kkas12.
  • Poziom 5  
    Ok, a różnicówkę w którym miejscu wpiąć? Czyli N idący z ZK podłączyć bezpośrednio do szyny PE, później do różnicówki, a z różnicówki na szynę N. Czy dobrze piszę?
  • Specjalista elektryk
    mateuszrx80se napisał:
    Czyli N idący z ZK

To nie jest N

Dodano po 6 [minuty]:

mateuszrx80se napisał:
    później do różnicówki, a z różnicówki na szynę N. Czy dobrze piszę?

Nie. Przecież kkas12 to dokładnie opisał:
    kkas12 napisał:
    PEN należy wprowadzić na szynę PE, a szynę PE połączyć z szyną N.

Jeżeli tego nie rozumiesz, to zatrudnij elektryka. Bo zrobisz sobie krzywdę.
    Kwestia rozdziału PEN, była wielokrotnie poruszana na forum. Użyj wyszukiwarki.