Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sieci komputerowe ,przepływność badanego łącza radiowego

03 Lis 2018 22:20 360 5
  • Poziom 2  
    Hej wszystkim

Mam do rozwiązania następujące zadanie
    Dla pewnego systemu radiowego pracującego w paśmie 2,4GHz na kanale o szerokości 20MHz wykonano
    pomiary poziomu mocy odbieranej (PRx) w różnej odległości od anteny nadawczej. Uzyskane wyniki to odpowiednio:
    Odległość: 1[m] --- wynik pomiaru: -44[dBm],
    Odległość: 5[m] --- wynik pomiaru: -52[dBm],
    Odległość: 10[m] --- wynik pomiaru: -73[dBm},
    Odległość: 20[m] --- wynik pomiaru: -91[dBm]
    Przyjmując założenie, że poziom szumu dla rozpatrywanego kanału był stały w czasie i wynosił średnio (-95dBm) wyznacz maksymalną teoretyczną przepływność badanego łącza radiowego (C [Mbit/s] w funkcji odległości od anteny nadawczej.

Skorzystałem tutaj z twierdzenia Shannona- Hartleya
    C=W*log((1+s/n);2).
    Za W podstawiłem szerokość kanału, za s kolejno wyniki pomiaru ,a za n poziom szumu
    i otrzymałem następujące wyniki :
    Dla 1[m] C= 10,981[Mbit/s]
    Dla 5[m] C= 12,596[Mbit/s]
    Dla 10[m] C= 16,449[Mbit/s]
    Dla 20[m] C= 19,386[Mbit/s]

Czy może ktoś sprawdzić moje obliczenia i sposób rozwiązania tego zadania? Trochę mnie martwią rosnące wartości pomimo oddalania się od anteny. Za wszelie podpowiedzi będę wdzieczny.
  • Specjalista Sieci, Internet
    S/N – stosunek mocy sygnału do mocy szumów w skali liniowej. A -44 dBm to więcej mocy niż -91 dBm
  • Poziom 8  
    jprzedworski napisał:
    S/N – stosunek mocy sygnału do mocy szumów w skali liniowej. A -44 dBm to więcej mocy niż -91 dBm

No tak, ale dlaczego wbrew rozsądkowi rośnie przepływność łącza. Raczej powinna maleć a nie rosnąć
    WojciechPlo napisał:
    wbrew rozsądkowi rośnie przepływność łącza
    Jak ci wychodzi S/N? Według moich wyliczeń dla 1 m jest -44 dBm a szum -95 dBm więc S/N w decybelach jest +54 dB a liniowo 126025
    Dla 20m jest -91 dBm więc S/N w decybelach jest +4 dB a liniowo 2,51
    To jak może przy 20m wychodzić więcej?
    Nie chce mi się liczyć całego wzoru, ale chyba logarytm z mniejszej liczby wyjdzie też mniejszy a nie większy.
  • Poziom 2  
    jprzedworski czy możesz mi wytlumaczyć skad otrzymałeś wartość S/N dla 1m równą +54? Według moich obliczeń S/N w przybliżeniu jest równy 0,463. Twoje wyniki są znacznie rozsądniejsze . Jest jakiś wzór którego nie uwzględniłem w obliczeniach?
    Rezystor1234 napisał:
    czy możesz mi wytlumaczyć skad otrzymałeś wartość S/N dla 1m równą +54?
    Trochę się pomyliłem pisząc: ma być +51 a nie +54 dB. Proste odejmowanie. Skoro sygnał jest -44 dBm a szum -95 dBm, to różnica jest +51 dB. A 51 dB to liniowo 126025. Czyli moc sygnału jest większa od mocy szumu 12025 razy większa. I taką właśnie wartość podaje się w tym wzorze. W decybelach (dB) podaje się logarytmicznie stosunek dwóch poziomów sygnału. dBm to też stosunek, ale odniesiony do 1 mW.
    Zobacz tu zwłaszcza przedostatni post:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic798554.html