Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz audio z wykorzystaniem radia samochodowego

marianek9892 03 Nov 2018 22:52 330 7
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  marianek9892
  Level 8  
  Witam.

  Na wstępie opiszę co chciałbym uzyskać, mianowicie posiadam głośniki komputerowe 2.1 ale mają one bardzo słaby wzmacniacz przez co grają mizernie. Ostatnimi czasy wpadło mi w ręce radio samochodowe Delco CDR 500D mam z niego kilka części. Niestety na projektowaniu układów elektronicznych się nie znam. I tu zwracam się z prośbą do Was, chciałbym stworzyć wzmacniacz audio zasilany napięciem od 12 do 18V z opcją wyboru kanału lewy/prawy oraz z filtrem dla subwoofera z możliwością wysterowania tonów wysokich i niskich chciałbym tego dokonywać z pomocą potencjometrów z radia. Chciałbym również regulować głośność za pomocą potencjometru wieloobrotowego który także pochodzi z wyżej wymienionego radia. Proszę o pomoc w zaprojektowaniu schematu wzmacniacza. W załącznikach dodaje zdjęcia potencjometrów z radia ;)

  Pozdrawiam.
  Mariusz. Wzmacniacz audio z wykorzystaniem radia samochodowego Wzmacniacz audio z wykorzystaniem radia samochodowego Wzmacniacz audio z wykorzystaniem radia samochodowego Wzmacniacz audio z wykorzystaniem radia samochodowego
 • Altium Designer Computer Controls
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  marianek9892
  Level 8  
  Odpada ze względu na napięcie zasilania. Po za tym chce zastosować elementy z radia takie jak właśnie potencjometry i końcówka mocy (TDA7372A) żeby nie skończyły w koszu.
 • #4
  HD-VIDEO
  Level 42  
  Wieloobrotowy to nie wykorzystasz bo to enkoder a to potrzebuje mikrokontrolera.

  Wątpliwe, że komuś chce się projektować schemat, bo masz jakieś tam elementy, nawet nie wiesz jakie to elementy, jak działają te potencjometry.
 • #5
  marianek9892
  Level 8  
  Aczkolwiek reszte elementów można wykorzystać :)
 • #6
  zworys
  Level 39  
  Kolego nie wiem jakie masz pojęcie o elektronice ale ten pomysł nie jest najszczęśliwszy -ponieważ to radio jest sterowane mikroprocesorem więc przeróbki będą trudne lub wręcz niemożliwe. Masz kod odblokowujący? Można jedynie byłoby pokusić się o znalezienie na płycie miejsca w którym można podać sygnał z komputera i dalej traktować go jak sygnał radiowy - czyli korzystasz z całego radia bez widocznych przeróbek, lub przy przeróbkach wykorzystać jedynie tor mcz ale w nim układy napięciowe są sterowane już z procesora więc bez większego "grzebania " by się nie obyło.
  Najłatwiej byłoby znaleźć początek toru mcz. , podłączyć sygnał z komputera i "oszukać" że to sygnał z części radiowej ( odłączając ją oczywiście )
 • #7
  marianek9892
  Level 8  
  Myślałem raczej o wymontowaniu kości TDA i wyposażeniu jej w potrzebne elementy do prawidłowego działania całego układu.
 • #8
  zworys
  Level 39  
  Dla Twojego TDA poszukaj datasheet tam będziesz miał schemat ideowy wzmacniacza a czasem nawet i projekt płytki, tyle że jeśli chcesz jeszcze regulacji barwy tonu to trzeba szukać układów scalonych i schematów aplikacyjnych realizujących taką regulację. Radzę zacząć od google -poszukać aplikacji tego TDA i układów regulatorów barwy na układach scalonych czy w technice dyskretnej - byc może będzie można wykorzystać więcej elementów z tego radia niż tylko TDA