Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz audio z wykorzystaniem radia samochodowego

marianek9892 03 Nov 2018 22:52 426 7
 • #1
  marianek9892
  Level 8  
  Witam.

  Na wstępie opiszę co chciałbym uzyskać, mianowicie posiadam głośniki komputerowe 2.1 ale mają one bardzo słaby wzmacniacz przez co grają mizernie. Ostatnimi czasy wpadło mi w ręce radio samochodowe Delco CDR 500D mam z niego kilka części. Niestety na projektowaniu układów elektronicznych się nie znam. I tu zwracam się z prośbą do Was, chciałbym stworzyć wzmacniacz audio zasilany napięciem od 12 do 18V z opcją wyboru kanału lewy/prawy oraz z filtrem dla subwoofera z możliwością wysterowania tonów wysokich i niskich chciałbym tego dokonywać z pomocą potencjometrów z radia. Chciałbym również regulować głośność za pomocą potencjometru wieloobrotowego który także pochodzi z wyżej wymienionego radia. Proszę o pomoc w zaprojektowaniu schematu wzmacniacza. W załącznikach dodaje zdjęcia potencjometrów z radia ;)

  Pozdrawiam.
  Mariusz. Wzmacniacz audio z wykorzystaniem radia samochodowego Wzmacniacz audio z wykorzystaniem radia samochodowego Wzmacniacz audio z wykorzystaniem radia samochodowego Wzmacniacz audio z wykorzystaniem radia samochodowego
 • #3
  marianek9892
  Level 8  
  Odpada ze względu na napięcie zasilania. Po za tym chce zastosować elementy z radia takie jak właśnie potencjometry i końcówka mocy (TDA7372A) żeby nie skończyły w koszu.
 • #4
  HD-VIDEO
  Level 42  
  Wieloobrotowy to nie wykorzystasz bo to enkoder a to potrzebuje mikrokontrolera.

  Wątpliwe, że komuś chce się projektować schemat, bo masz jakieś tam elementy, nawet nie wiesz jakie to elementy, jak działają te potencjometry.
 • #5
  marianek9892
  Level 8  
  Aczkolwiek reszte elementów można wykorzystać :)
 • #6
  zworys
  Level 39  
  Kolego nie wiem jakie masz pojęcie o elektronice ale ten pomysł nie jest najszczęśliwszy -ponieważ to radio jest sterowane mikroprocesorem więc przeróbki będą trudne lub wręcz niemożliwe. Masz kod odblokowujący? Można jedynie byłoby pokusić się o znalezienie na płycie miejsca w którym można podać sygnał z komputera i dalej traktować go jak sygnał radiowy - czyli korzystasz z całego radia bez widocznych przeróbek, lub przy przeróbkach wykorzystać jedynie tor mcz ale w nim układy napięciowe są sterowane już z procesora więc bez większego "grzebania " by się nie obyło.
  Najłatwiej byłoby znaleźć początek toru mcz. , podłączyć sygnał z komputera i "oszukać" że to sygnał z części radiowej ( odłączając ją oczywiście )
 • #7
  marianek9892
  Level 8  
  Myślałem raczej o wymontowaniu kości TDA i wyposażeniu jej w potrzebne elementy do prawidłowego działania całego układu.
 • #8
  zworys
  Level 39  
  Dla Twojego TDA poszukaj datasheet tam będziesz miał schemat ideowy wzmacniacza a czasem nawet i projekt płytki, tyle że jeśli chcesz jeszcze regulacji barwy tonu to trzeba szukać układów scalonych i schematów aplikacyjnych realizujących taką regulację. Radzę zacząć od google -poszukać aplikacji tego TDA i układów regulatorów barwy na układach scalonych czy w technice dyskretnej - byc może będzie można wykorzystać więcej elementów z tego radia niż tylko TDA