Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Traktor SAM jako wolnobiezny

03 Lis 2018 23:23 1062 11
  • Poziom 4  
    Witam

Mam pytanie czy z pomocą rzeczoznawcy można uznać traktor za wolnobiezny i mieć papier na to.

Co pytam się ludzi to albo jedzą bez dowodu a adnotacja na OC iż brak dowodu i policja nic im nie robi itp.

Może państwo coś doradza.
  • Poziom 35  
    Sama można uznać jedynie jako pojazd wolnobieżny który nie przekracza 18 km/godz. Przed dopuszczeniem do ruchu powinien zostać poddany do oceny rzeczoznawcy który może ale nie musi dopuścić do eksploatacji ze względu na jego budowę. Jeżeli rzeczoznawca wystawi pozytywny wynik to Sama trzeba przedstawić do stacji kontroli pojazdów. Jak przejdzie kontrolę to zostaną nabite numery identyfikacyjne i możesz ubezpieczyć pojazd. Jeżeli nie masz ubezpieczenia a masz kolizję z innym użytkownikiem to opłacasz indywidualnie za naprawę samochodu użytkownika.
  • Poziom 19  
    kierbedz4 napisał:
    Sama trzeba przedstawić do stacji kontroli pojazdów
    samów już od 2013r się nie rejestruje, pojazdy bez homolagacji nie da rady zarejestrować

Dodano po 14 [minuty]:

Blusik98 napisał:
    czy z pomocą rzeczoznawcy można uznać traktor za wolnobiezny i mieć papier na to
    tylko po co ci taka opinia, która i tak ci nic nie daje. Chcesz jeździć po drogach publicznych to traktorek musi spełniać warunki tech.dla pojazdu wolnobieżnego, jeśli spełnia to do ubezpieczalni i tyle, ewentualnie ubezpieczyciel może chcieć nr ramy to mu odczytasz albo jakiś tam naniesiesz. I tyle w temacie
  • Poziom 4  
    marek0712 napisał:
    kierbedz4 napisał:
    Sama trzeba przedstawić do stacji kontroli pojazdów
    samów już od 2013r się nie rejestruje, pojazdy bez homolagacji nie da rady zarejestrować

Dodano po 14 [minuty]:

Blusik98 napisał:
    czy z pomocą rzeczoznawcy można uznać traktor za wolnobiezny i mieć papier na to
    tylko po co ci taka opinia, która i tak ci nic nie daje. Chcesz jeździć po drogach publicznych to traktorek musi spełniać warunki tech.dla pojazdu wolnobieżnego, jeśli spełnia to do ubezpieczalni i tyle, ewentualnie ubezpieczyciel może chcieć nr ramy to mu odczytasz albo jakiś tam naniesiesz. I tyle w temacie

A co jak będzie miły policjant i powie pojazd wolnobiezny z wyjątkiem ciągnika a mój przypomina traktor. Może powiedzieć ze traktor od początku czyli od 30 lat nie był rejestrowany bo był cały czas używany jako wolnobiezny?

Rozmawiałem z rzeczoznawca nie wpisze mi papiera ,że to pojazd wolnobiezny bo nie ma podstawy prawnej. I sam powiedział albo kupić papiery lub nabić numer i jeździć jako wolnobiezny. A jak policjant zatrzyma to powiedzieć, że tak jeździ od 30 lat itp.
    A co wy myślicie?
  • Poziom 19  
    Coś tu mieszasz to co ty w końcu masz sama, wolnobieżny czy traktor bez papierów? To 3 inne pojazdy, inne warunki techniczne.
  • Poziom 4  
    Sama który jest wolnobieznym i rozmawiałem z wydziałem komunikacji i rzeczoznawca i wszyscy są zgodni iż sam zbudowany 40 lat temu jako wolnobieznym nie musi być rejestrowany.

Rzeczoznawca dzownie i mówię mam Sama zbudowanego 40 lat temu nie osiąga prędkości 25km/h mówi mi albo kup papiery albo wolnobiezny.

Wydział komunikacji:

To samo pani tylko dopytuje się czy osiąga on więcej niż 25km/h jeśli nie to tylko OC. Nawet zaznaczyłem że wygląda jak traktor a ona spytała się koleżanek czy tam naczelnika i on powiedział 40 lat temu było inne prawo i wonibieznych nie trzeba było rejestrować.

Różne ogłoszenia na OLX:

Kupiłem tylko OC i jeżdżę sobie a jak jest kontrola to tylko OC sprawdzają w OC wbite że brak dowodu i tyle nic nie robią policjanci.

Policja:

Umywa ręce i każe dzwonić do Wydziału komunikacji.
  • Poziom 35  
    Mikrociągnik czeski TK jest także maszyną samobieżną i jego prędkość nie przekracza 18 km/h i nawet nie wymagane były w nim światła stop.bez problemu można go było zarejestrować i opłacić ubezpieczenie.
  • Poziom 31  
    kierbedz4 napisał:
    Mikrociągnik czeski TK jest także maszyną samobieżną i jego prędkość nie przekracza 18 km/h i nawet nie wymagane były w nim światła stop.bez problemu można go było zarejestrować i opłacić ubezpieczenie.

Ale to był ciągnik z homologacja i to jest zasadnicza różnica.

Blusik98 napisał:
    Kupiłem tylko OC i jeżdżę sobie a jak jest kontrola to tylko OC sprawdzają w OC wbite że brak dowodu i tyle nic nie robią policjanci.

Nie ma nawet sensu kupować OC bo to i tak tylko papierek chyba ze tylko dla policjantów a w razie "w" takim przypadku ubezpieczyciel i tak odmówi. Wiec przyjmujesz prawnie i tak wszystko na swoją głowę.
  • Poziom 19  
    Blusik98 napisał:
    Mam pytanie czy z pomocą rzeczoznawcy można uznać traktor za wolnobiezny i mieć papier na to.

Blusik98 napisał:
    rozmawiałem z wydziałem komunikacji i rzeczoznawca

Wszystko wiesz bo już rozmawiałeś z władzą, a pytasz dalej o to samo
  • Poziom 35  
    Pojazdem wolnobieżnym możesz ciągnąć przyczepkę o ładowności 1t to samo dotyczy ciągniczka czeskiego TK