Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gramofon ziphona pa 2040 - Po podłączeniu do głośników nie ma dzwieku

04 Lis 2018 02:33 633 29
  • Poziom 9  
    Witam na wystawach zakupiłem 2 gramofony zaphone pa2040 i pa2040 jest jedną wkładka. Po podłączeniu po prądu i włączeniu płyty na igłę słychać dźwięk. Na głośnikach nic slychac. Po podłączeniu do wzmacniacza na Phone też nic nie slychac. Co to może być.
  • IGE-XAO

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Przyczyn takiej usterki może być bardzo wiele, podajesz zbyt mało informacji, sprawdż napięcia w obwodach zasilania/bezpieczniki, jak masz miernik to warto też sprawdzić stopień końcowy mocy. Piszesz, że na 'igle' słychać, podaj jaki rodzaj wkładki, magnetyczna lub piezo? Na podstawie Twoich informacji nie można jednoznacznie Ci pomóc! Poszukaj sobie schematu ideowego lub podaj na jakich elementach jest zbudowany sam wzmacniacz?
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Wygląda na to , że uszkodzona piezo wkladka gramofonu.Usuń ją z ramenia i dotknij kontakty, palcem lub końcem śrubokręta. Jeśli w głośniku usłyszysz głośny huk z częstotliwością sieci 50Hz - uszkodzona wkladka. A ten dźwięk , który słyszysz, to drgania igły. Na zdjęciu schemat gramofonu - zasilacz i 1 kanał wzmacniacza. 2 kanał - podobny.
  • Poziom 9  
    Po wyjęciu wkładki i dotknieciu konektor słychać trzask. W jednym i drugim tak samo, jak pomiezyc i gdzie. Gdzie dostanę wkładkę Cs29?
  • IGE-XAO
  • Poziom 9  
    Cena niezła są jakieś zamienniki

Pisałem do Ciebie z tańszą ofertą, sprawną wkładką przy innym zamocowaniu, nie raczyłeś odpowiedzieć!
    Szukaj zamienników w Googlach, masz bana?
  • Poziom 9  
    Witam, nie zaglądałem na pocztę, brak czasu. Na Allegro znalazłem nowy oryginał. Dzięki za pomoc.
  • Poziom 9  
    Witam, prosił bym o pokazanie gdzie pomierzyć?
    Zakupiłem nową wkładkę i nadal nie słychać na głośnikach!
    Nie wiem czy dobrze widzę, ale na płytce drukowanej, brakuje bezpiecznika 803, a 802 jest okopcony wewnątrz.

Wyjmij bezpiecznik 802 i sprawdź wartość napięcia pomiędzy masą, a dodatnim wyprowadzeniem kondensatora C807.
    Jeśli bezp. 802 jest spalony, to nie wolno zakładać nowego, nie ustaliwszy przedtem, przyczyny jego spalenia.
    803 też pewnie był spalony.
  • Poziom 9  
    Grzegorz Markowski napisał:
    Nie wiem czy dobrze widzę, ale na płytce drukowanej, brakuje bezpiecznika 803, a 802 jest okopcony wewnątrz.

Wyjmij bezpiecznik 802 i sprawdź wartość napięcia pomiędzy masą, a dodatnim wyprowadzeniem kondensatora C807.
    Jeśli bezp. 802 jest spalony, to nie wolno zakładać nowego, nie ustaliwszy przedtem, przyczyny jego spalenia.
    803 też pewnie był spalony.
    witam pomiędzy dodatni wprowadzeniem kondensator a masa są 3v
    3v niemożliwe. 3V już prędzej ale podejrzane. Mam nadzieję, że mierzyłeś miernikiem ustawionym na pomiar napięci stałego.
    Coś "zabija" napięcie z "gołego" zasilacza jeśli dobrze mierzysz. Dioda led świeci?
    Tu masz sam zasilacz

Będziemy sprawdzać po kolei.
    1. Czy bezpiecznik S801 jest sprawwny?
    2. Wylutować dodatnie wyprowadzenia C805, C806 i C807 z płytki. Zmierzyć napięcie pomiędzy masą, a punktem lutowniczym dodatniego wyprowadzenia któregoś ze wspomnianych kondensatorów. Podać wynik pomiaru.

Do sprawdzenia prostownik mostkowy i wszelkie zabezpieczenia przed nim! Nic nie piszesz o bezpiecznikami o których wspominał kolega wyżej?
  • Poziom 43  
    teszman napisał:
    Cóż, musztarda po obiedzie ale rada na przyszłość dla ciebie i niefortunnych doradzaczy. Jeżeli słychać dźwięk z wkładki piezoelektrycznej to na 95% jest dobra. Należy zacząć od sprawdzenia czy sygnał wychodzi z gramofonu i czy wejście wzmacniacza jest aktywne.
  • Poziom 9  
    Bezpiecznik 801 sprawny dioda świeci. silnik chodzi, po wylutowaniu na każdym złączu 3,6V

Dodano po 1 [minuty]:

vodiczka napisał:
    teszman napisał:
    Cóż, musztarda po obiedzie ale rada na przyszłość dla ciebie i niefortunnych doradzaczy. Jeżeli słychać dźwięk z wkładki piezoelektrycznej to na 95% jest dobra. Należy zacząć od sprawdzenia czy sygnał wychodzi z gramofonu i czy wejście wzmacniacza jest aktywne.
    jak to zrobic
    Wyjście zasilacza czyli na C802? Jeśli tak, to diody mostka prostowniczego do sprawdzenia i ew. wymiany.
    Kondensatory C803, C804 do sprawdzenia też.
  • Poziom 9  
    Wyjście zasilacza czyli na C802? Jeśli tak, to diody mostka prostowniczego do sprawdzenia i ew. wymiany.

Jak sprawdzić kondensatory? Gdzie znajduje się dioda mostka?
  • Poziom 43  
    teszman napisał:
    jak to zrobic

Jeżeli masz miernik uniwersalny z zakresem 2VAC to po ustawieniu na ten zakres podpinasz go do wyjścia gramofonu, najpierw jeden potem drugi kanał. Zarówno przy ostrożnym przesuwaniu palcem po ostrzu igły jak i przy odczytywaniu płyty, miernik powinien wykryć napięcie ok. 0,5V
    teszman napisał:
    jak sprawdzić kondensatory, gdzie znajduje się dioda mostka

Omomierzem na zakresie 200 kilomów. Powinny wykazać przerwę. Pomiar po wylutowaniu jednej końcówki z płytki.
    Diody mostka to V803, 804, 805, 806.
  • Poziom 9  
    Wykazują przerwę. Jak sprawdzić diody?
    Teraz to już żartujesz. Gazylion razy na tym forum było wyjaśniane, a Google mają się zdecydowanie dobrze.
  • Poziom 9  
    Jak bym wiedział jak znaleźć, to bym nie pisał. Wiem, że to są wkurzające pytania.
    Nawet nie próbowałeś szukać.

https://tinyurl.com/y7zcnjgs I tu zaskoczenie. Pierwszy link prowadzi do tego forum.

Skoro wiesz, to dlaczego je zadajesz? I to jest właśnie wkurzające.
  • Poziom 43  
    vodiczka napisał:
    Jeżeli słychać dźwięk z wkładki piezoelektrycznej to na 95% jest dobra.
    Ale tylko na 95 % :D Bo te 5 to odkładamy na popękane lub rozmiękle kryształy. A nie więcej dla antycznych, przeleżanych wkładek ?
  • Poziom 9  
    Po sprawdzeniu diud prostowniczych i ewentualnej wymianie. Co jeszcze może być nie tak?
    Po sprawdzeniu diod, i jeśli ostatnie zdanie było pytaniem, a bezpieczniki były przepalone, to ja obstawiam usmażone końcówki mocy A2030.
    I uprzedzając...
    Wydaje mi się, że A2030 to odpowiednik TDA2030.
    Nawet aplikacja tego ostatniego, przy zasilaniu pojedynczym napięciem, jest praktycznie identyczna.

• Poziom 43  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    Ale tylko na 95 % Bo te 5 to odkładamy na popękane lub rozmiękle kryształy. A nie więcej dla antycznych, przeleżanych wkładek ?

Akurat CS29 podobnie jak Uf-70 jest wkładką ceramiczną a nie krystaliczną, nic jej nie rozmięknie. Natomiast wkładka krystaliczna np. Uf-50 po rozmięknięciu kryształów nie będzie wydawać dźwięku lub będzie dużo słabszy niż w dobrej wkładce. Jednak nie mając dobrej do porównania, trudno będzie wychwycić różnicę. W tych 5% mogą też być urwane lub utlenione wyprowadzenia.
    Wracając do meritum - nawet jeżeli prawdopodobieństwo iż jest dobra wynosi 80% to nierozsądne jest założenie, że prawdopodobnie jest zepsuta i kupowanie w ciemno nowej.
    Na marginesie - z żalem muszę przyznać iż enerdowskie CS24 były lepsze niż nasze Uf-70.
  • Poziom 9  
    vodiczka napisał:
    Krzysztof Kamienski napisał:
    Ale tylko na 95 % Bo te 5 to odkładamy na popękane lub rozmiękle kryształy. A nie więcej dla antycznych, przeleżanych wkładek ?

Akurat CS29 podobnie jak Uf-70 jest wkładką ceramiczną a nie krystaliczną, nic jej nie rozmięknie. Natomiast wkładka krystaliczna np. Uf-50 po rozmięknięciu kryształów nie będzie wydawać dźwięku lub będzie dużo słabszy niż w dobrej wkładce. Jednak nie mając dobrej do porównania, trudno będzie wychwycić różnicę. W tych 5% mogą też być urwane lub utlenione wyprowadzenia.
    Wracając do meritum - nawet jeżeli prawdopodobieństwo iż jest dobra wynosi 80% to nierozsądne jest założenie, że prawdopodobnie jest zepsuta i kupowanie w ciemno nowej.
    Na marginesie - z żalem muszę przyznać iż enerdowskie CS24 były lepsze niż nasze Uf-70.

Mam dwa gramofony jeden PA2030 - drugi 2040 są takie same wkładki więc się przyda.

Dodano po 19 [godziny] 50 [minuty]:

Diody po pomiarze w jedną stronę brak odczytu w drugą 502