Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie laptopa z gniazda12V - Potrzebuję rady w wyborze odpowiedniego sposobu

04 Lis 2018 04:00 471 15
  • Poziom 3  
    Witam wszystkich!

Mam laptopa, którego zasilacz daje maksymalnie 3A przy 12V i potrzebuję go co jakiś czas ładować z gniazda zapalniczki 12V w samochodzie .W związku z tym nachodzą mnie pytania na które niestety nie znalazłem nigdzie odpowiedzi:
    1. Czy jest sens używania przetwornicy z 12V na 220V i podłączania do niej zasilacza dołączonego w zestawie do laptopa, skoro zasilacz na wyjściu ma również 12V?
    2. Czy rozwiązanie problemu poprzez połączenie <<<wtyczki do gniazda zapalniczki z bezpiecznikiem 3A + odpowiedniej końcówki do laptopa>>> będzie bezpiecznym rozwiązaniem?
    3. Czy może istnieje jakieś lepsze rozwiązanie tego problemu?

Pozdrawiam serdecznie - Michał
  • Poziom 1  
  • Poziom 3  
    Laptop to chiński Jumpez ezbook 3 pro. Ładowanie laptopa z gniazda12V - Potrzebuję rady w wyborze odpowiedniego sposobu
  • Poziom 43  
  • Poziom 3  
    Gdzie ją najszybciej kupię?
  • Poziom 3  
    Liczyłem po prostu że ktoś ma jakiś polecony sklep z którego szybko mi dojdzie taka przetwornica
  • Poziom 39  
    Ja bym sprawdził (zmierzył) jakie faktyczne napięcie daje zasilacz i jeżeli faktycznie daje 12 V, to bym lapka łączył bezpośrednio pod gniazdo zapalniczki. Lata temu miałem lapka Optimusa i też miał podane na obudowie napięcie zasilania 12 V i podłączałem go bezpośrednio do gniazda zapalniczki w poldku. Fakt też jest taki, że korzystałem z takiego zasilania w czasie postoju i przy zgaszonym silniku, a w poldku alternator cały czas trzymał napięcie 14.5 V, a nie tak jak obecnie napięcie 14.4 V pojawia się na chwilę po odpaleniu zimnego silnika i później spada do 13.9-14.0 V. Nie wiem, bo nie przyszło mi to do głowy, sprawdzić jakie napięcie dawał zasilacz, ale przypuszczam, że musiał chyba dawać więcej niż 12V, bo na baterię zasilającą skłądało się 10 akumulatorów o napięciu 1.2 V połączonych w szereg.
  • Poziom 1  
  • Poziom 39  
    marianek70 napisał:
    Bezpieczniej byłoby, jeśli zasilacz faktycznie dawałby jakieś 14V.
    Jeżeli daje równo 12v to Twoja porada jest co najmniej nie na miejscu.

Dlatego napisałem o sprawdzeniu jakie napięcie daje faktycznie zasilacz. Co do tych 12 V, to jeżeli będzie komputera będzie używany przy niepracującym silniku, tak jak ja to robiłem (wtedy nad tym się nie zastawiałem), to nic nie powinno się stać, bo napięcie na akumulatorze będzie co najwyżej 12.8V. Dla spokojnej głowy można zastosować zasilacz uniwersalny (ja z takiego korzystam obecnie, ale nie pamiętam jakie najniższe napięcie może dawać i czy są takie z 12 V na wyjściu) lub przetwornicę z 12 V na wyjściu.
  • Poziom 1  
  • Poziom 3  
    Nieobciążony zasilacz daje napięcie 12,8V, obciążonego chwilowo nie mam jak sprawdzić.
  • Poziom 3  
    Szukałem już, nigdzie nie ma takiego, który dawałby 12V 3A i jednocześnie miałby końcówkę do laptopa 3,5mm.
  • Poziom 38  
    W "najbiedniejszej" wersji może kolega dać trzy diody prostownicze krzemowe w szeregu z laptopem. Trzy diody obniżą napięcie o ok.2V.
    Z 14V będzie około 12V. Tylko należy dobrać mocne diody ze względu na spory prąd który może płynąć w obwodzie.
    To będzie się grzać (kilka W) i napięcie będzie nieco pływać bo zmieniać się będzie zarówno napięcie wejściowe jak i prąd obciążenia (wpływa na spadek na diodach, chociaż nie aż tak bardzo).

Najlepsza jest przetwornica impulsowa. Nie grzeje się tak i zapewnia stabilizację napięcia.
    Kolega wyżej już napisał, zwykły moduł przetwornicy impulsowej od chińczyka.
    Ja bym jedynie dodał na wyjście dodatkowy filtr LC bo te przetwornice dosyć mocno sieją.